Dlaczego warto prostować zęby w każdym wieku?

Leczenie wad zgryzu kojarzone jest głównie z dziećmi i młodzieżą. Warto jednak wiedzieć, że nie istnieje górna granica wieku, do której należy je rozpocząć. Co więcej, prostowanie zębów jest wskazane nie tylko ze względu na estetykę uśmiechu. Piękne zęby mogą co prawda ułatwić kontakty z innymi i dodać nieco pewności siebie, jednak najważniejsze jest przede wszystkim ich zdrowie. Wady zgryzu mogą mieć na nie negatywny wpływ, choćby przez samo utrudnienie czyszczenia nachodzących na siebie zębów.
2022-11-21 00:00
Udostępnij
Dlaczego warto prostować zęby w każdym wieku?

Wady zgryzu mogą osłabiać kondycję zdrowotną zębów

O właściwym ustawieniu zębów nie powinno się myśleć jedynie pod kątem ich wyglądu. Mogłoby się wydawać, że krzywe zęby to jedynie problem estetyczny, jednak w rzeczywistości ich nieprawidłowe ustawienie może mieć duży wpływ na zdrowie jamy ustnej. Typowe problemy to:

  • utrudnienie utrzymania właściwej higieny zębów, zwłaszcza gdy nachodzą one na siebie, co prowadzi do rozwoju próchnicy i kamienia nazębnego, a także infekcji zębów i dziąseł rozprzestrzeniających się na całą jamę ustną;
  • narażenie zębów, szczególnie wysuniętych poza naturalną linię, na uszkodzenia mechaniczne;
  • nierównomierne zużycie i tym samym ścieranie się zębów – podczas gryzienia i żucia nie wszystkie mają styczność z pokarmem w takim samym stopniu;
  • odsłanianie wrażliwej tkanki w zębach najmocniej używanych, co prowadzi do dolegliwości bólowych i narażenia na różnego rodzaju schorzenia.

Leczenie ortodontyczne może być także konieczne przed niektórymi zabiegami dentystycznymi, w tym głównie uzupełnianiem ubytków. Podczas takich zabiegów lekarz musi mieć dostęp do leczonych zębów, co nie zawsze jest możliwe przy różnego rodzaju wadach zgryzu.

Często właśnie z powodów zdrowotnych ortodonci przyjmują coraz więcej pacjentów, w tym także dorosłych i w dojrzałym wieku. Specjaliści są dostępni w wielu miastach – odpowiedniego dla siebie znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę swoje miejsce zamieszkania, jak choćby „ortodonta Poznań”.

Dlaczego warto dbać o piękny uśmiech?

Uważa się, że własne zdrowie warto cenić wyżej, niż wygląd zewnętrzny, jednak estetyka wad zgryzu nie powinna zostać pominięta. Może ona prowadzić do licznych kompleksów, tym bardziej że niewłaściwe ustawienie zębów odpowiada nie tylko za wygląd samego uśmiechu, ale często i kształt twarzy, zwłaszcza w okolicy ust.

2(5)

Podczas gdy kompleksy odnoszące się do wad zgryzu mogą odbierać pewność siebie i chęć do kontaktów z innymi, piękny uśmiech ułatwia nawiązanie rozmowy czy wywarcie dobrego wrażenia. To dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się nie tylko trwałe korygowanie wad zgryzu, ale i niewidoczne nakładki ortodontyczne, jak clear aligner. Nawet podczas leczenia nie warto rezygnować z pewności siebie!

Zadbane zęby często są odbierane przez ludzi jak znak ogólnego dbania o siebie. W ten sposób piękny uśmiech może ułatwić uzyskanie zaufania rozmówcy, czy nawet zwiększyć subiektywnie odbieraną atrakcyjność.

Skuteczność prostowania zębów u osób dorosłych

Nie istnieje wiek, w którym prostowanie zębów nie byłoby możliwe. Rzeczywiście rozpoczęcie leczenia już w wieku dziecięcym ma swoje zalety, jednak w żaden sposób nie ogranicza możliwości skorzystania z aparatu na zęby dla osób dorosłych. Wraz z upływem lat tkanka zębów twardnieje, przez co zmiana ich ustawienia może potrwać nieco dłużej. Nie zmienia to jednak faktu, że tak, jak w przypadku dzieci, pierwsze efekty powinny być widoczne już w ciągu kilku miesięcy, a po zakończeniu leczenia zęby na stałe pozostają we właściwym ustawieniu.

Zalecane prostowanie zębów u dzieci wynika także z tego, że w tym wieku nawet estetyka zastosowanego aparatu ma dla nich mniejsze znaczenie. Przechodząc leczenie w jak najmłodszym wieku, mogą one wejść w dorosłe życie już z pięknym uśmiechem. Jeżeli jednak wady zgryzu nie zostały skorygowane wcześniej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć leczenie ortodontyczne na innym etapie życia.