fit.pl mobile logo

Wpływ COVID-19 na urodę

Koronawirus atakuje cały organizm człowieka. Powikłania często pojawiają się nawet kilka miesięcy po przejściu choroby. O tym, czy w efekcie przebytej infekcji mogą ucierpieć również włosy i cera, mówi lek. Anna Bachleda-Curuś, dermatolog z krakowskiego Centrum Medycznego Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii SCM estetic

Czy koronawirus SARS-CoV-2 wpływa na cerę?

COVID-19 bardzo często zaostrza przebieg innych, równolegle występujących u zainfekowanej osoby chorób. Nie omija także dolegliwości wpływających na stan cery, które już raz wyleczone, po przebytej infekcji koronawirusem mogą powrócić ze zdwojoną siłą. Naukowcy nadal badają, czy jest to spowodowane działaniem samego patogenu, czy też wzmożonym stresem odczuwanym w trakcie zakażenia.

Zdarzają się na przykład pacjenci ponownie borykający się z nasilonym trądzikiem, mimo że przed zachorowaniem na COVID-19 był już od kilku lat w remisji. Podobnie sprawa ma się z atopowym zapalaniem skóry czy łojotokiem – mówi lek. Anna Bachleda-Curuś – dermatolog, trycholog z krakowskiego Centrum Medycznego Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii SCM estetic. To jednak wyłącznie moja osobista obserwacja, bowiem jest jeszcze zbyt wcześnie na wyciąganie jednoznacznych, naukowych wniosków.

Według niektórych źródeł objawy dermatologiczne mogą występować nawet u około 20 procent chorych. Na potwierdzenie tych danych będziemy jednak musieli jeszcze poczekać.

Jak zapobiegać pogorszeniu cery?

Mimo braku jednoznacznych przesłanek naukowych o bezpośrednim wpływie koronawirusa na stan cery, w okresie pandemii warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Przeziębienie, poważne osłabienie i stres to od dawna znane przyczyny powstawania stanów zapalnych i różnych problemów dermatologicznych.

- Zalecane jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, pełnej warzyw i owoców oraz unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. W razie potrzeby można też uzupełnić swój jadłospis odpowiednią suplementacją. W tej kwestii zachęcam jednak do skorzystania z porady specjalisty, gdyż w przyjmowaniu tego typu preparatów nie może być miejsca na jakąkolwiek przypadkowość – doradza lek. Anna Bachleda-Curuś, dermatolog SCM estetic. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i pełnej efektywności powinno się dobierać kurację do indywidualnych potrzeb, do czego niezbędne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy.

Czy należy obawiać się utraty włosów?

Po przebytej infekcji koronawirusem, część pacjentów oprócz gorszej cery zaczyna uskarżać się na problemy związane z włosami. Zarażenie może spowodować, że ich nadmierna ilość wejdzie w fazę telogenową (spoczynku), co w kolejnych miesiącach skutkuje wzmożonym wypadaniem.

Utrata pięćdziesięciu do stu włosów dziennie jest rzeczą całkowicie naturalną, niemającą nic wspólnego z łysieniem. Powodem do niepokoju może natomiast być sytuacja, w której zaczynają wypadać „garściami”, a więc w bardzo dużych ilościach, co obserwujemy najczęściej na przykład podczas czesania lub mycia.
COVID-19 to nowa jednostka chorobowa, więc ciężko mieć absolutną pewność co do konsekwencji zarażenia. Lek. Anna Bachleda-Curuś uspokaja jednak wszystkie zaniepokojone osoby. Dotychczas nie spotkałam się u pacjentów ani z całkowitą utratą włosów w związku z przebytą infekcją, ani też z sytuacją braku rezultatów leczenia.

Trzeba przy tym pamiętać, że wypadanie włosów nie zawsze musi być związane z koronawirusem. Często przypadłość może pojawić się okresowo z różnych powodów, takich jak: wyższy poziom stresu, przemęczenie, niedobór witamin i minerałów, zmiana klimatu czy niewłaściwa pielęgnacja.

Czy domowe metody pomogą?

Osoby zauważające u siebie lekko wzmożoną utratę włosów powinny zadbać o właściwą higienę i pielęgnację skóry głowy, spróbować zmienić wykorzystywane preparaty kosmetyczne oraz wprowadzić suplementację.
Oprócz regularnego mycia włosów za pomocą odpowiedniego szamponu, dobre efekty może też przynieść peeling skóry głowy stosowany raz w tygodniu. W przypadku trudności z wyborem właściwych kosmetyków, warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem.

W kwestii suplementów sytuacja wygląda podobnie. Decydując się na tę opcję, należy uważnie czytać skład stosowanych specyfików, aby uniknąć kumulowania tych samych substancji aktywnych. Trzeba bowiem pamiętać, że przedawkowanie pewnych witamin i składników mineralnych może być tak samo szkodliwe, jak ich niedobór.

Kiedy udać się do lekarza?

Osoby zauważające u siebie nadmierną utratę włosów przez dłuższy czas powinny skorzystać z pomocy specjalisty. Jeszcze przed samą wizytą dobrze jest wykonać badania poziomu TSH i morfologię krwi. Wyniki testu należy przedstawić lekarzowi na pierwszej wizycie. Pozwoli to wykluczyć niektóre jednostki chorobowe. Dalsza diagnoza odbywa się na podstawie wywiadu z pacjentem.

Kiedy przyczyna wypadania zostanie już wykryta, wdraża się wielopłaszczyznowe działania lecznicze. Najczęściej korzysta się z metod zabiegowych i farmakologicznych, które z kolei zazwyczaj wspierane są dobraną przez specjalistę suplementacją. Na wizycie pacjent jest też edukowany w zakresie odpowiedniej pielęgnacji i doboru szamponu.

Leki, z których korzysta się w farmakoterapii, to najczęściej preparaty stosowane miejscowo, wcierane przez określony czas w skórę głowy. Ten rodzaj leczenia powinien być wspierany za pomocą suplementacji dobieranej indywidualnie dla każdego pacjenta, a czasem również leków przyjmowanych doustnie.

Jakie zabiegi stosować?

W leczeniu wypadania włosów z powodzeniem wykorzystuje się też dermatologię regeneracyjną. Są to na przykład zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłykotwego, fibryny, aminokwasów czy laseroterapia lub mezoterapia igłowa. Z kolei kosmetologia oferuje między innymi karboksyterapię czy zabiegi oczyszczające i regenerujące.

Lekarz ustala odpowiedni protokół terapii pod kątem problemu pacjenta.

- Na podstawie mojej praktyki mogę stwierdzić, że bardzo dobre rezultaty otrzymuje się, stosując terapię osoczem bogatopłytkowym, gdyż komórki macierzyste i czynniki wzrostu mają bardzo dobre działanie regeneracyjne – tłumaczy lek. Anna Bachleda-Curuś, dermatolog SCM estetic.

Zabieg przynosi dobre efekty również w przypadku osób, które zauważyły pogorszenie kondycji swoich włosów po zarażeniu koronawirusem. Obserwacje opieram na swojej grupie pacjentów, ale jestem przekonana, że wkrótce poznamy dokładny mechanizm toksycznego działania COVID-19 na mieszki włosowe oraz najlepszy sposób leczenia problemu nadmiernego wypadania włosów w związku z przebytą chorobą – mówi specjalistka.
Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od problemu, z którym zgłasza się pacjent, jak i rodzaju obranej terapii, na wyniki leczenia czeka się najczęściej kilka miesięcy. Ma to bezpośredni związek z fazami cyklu wzrostu włosa.

Jak zapobiegać osłabieniu i wypadaniu włosów?

Istnieje szereg zachowań prewencyjnych, które można podjąć, aby zapobiec nadmiernej utracie włosów. Pomocna jest w tym przypadku przede wszystkim zmiana nawyków. Zwłaszcza jeśli chodzi o osoby regularnie stosujące praktyki narażające włosy na osłabienie.

Jak wiadomo, bardzo istotny wpływ na zdrowie ma styl życia i środowiskowo, w którym się przebywa. Intensywny, długotrwały stres, nadmierny wysiłek fizyczny lub intelektualny, niezdrowa dieta, palenie papierosów, zanieczyszczone powietrze czy mikropodrażnienia skóry głowy spowodowane promieniowaniem UV – to czynniki mogące przyczyniać się do powstawania problemu.

Ważne jest, aby zbyt często nie narażać włosów na działanie wysokich temperatur, raczej unikać koloryzacji i trwałej ondulacji oraz nie związywać ich zbyt ciasno. Z całą pewnością nie służy im również mycie rzadsze niż dwa razy w tygodniu (chociaż jest to sprawa indywidualna) i celowe przetłuszczanie.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl