Przejadłeś się pączkami? Zobacz jak wpływa na twoje zdrowie

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. Każdy z nas w tym dniu sięgnie przynajmniej po jednego pączka. Co zrobić kiedy przesadzimy z ilością pączkowych łakoci? 
fit.pl
2024-02-07 13:42
Udostępnij
Przejadłeś się pączkami? Zobacz jak wpływa na twoje zdrowie

Jeden pączek, o wadze 80gramów, ma 341 kalorii. Znajduje się w nim niespełna 6 gramów białka, przeszło 50 gramów węglowodanów i około 13 gramów tłuszczu. Jest produktem ciężkostrawnym z uwagi na proces smażenia w głębokim tłuszczu. Zjedzenie jednego pączka powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi i później jego szybki spadek, co skutkuje pojawieniem się nagłego uczucia głodu i skłania do zjedzenia następnego i następnego pączka... A to nie jest zdrowe dla naszego organizmu.

Pączki czy chrusty, którymi zajadać będziemy się w tłusty czwartek niestety są bardzo ciężkostrawne. Zjedzenie zbyt dużej ilości może powodować nieprzyjemne uczucie ciężkości w żołądku. Przesadzenie z ilością zjedzonych tłustych przekąsek może powodować wzdęcia, zgagę czy ból brzucha. Jak temu zaradzić?

Można wypić trochę anyżku czy też popić je gorzk herbatą, a w piątek powstrzymać się od jedzenia tłustych potraw. Jeśli odczuwamy ból w okolicach wątroby dobrze jest położyć się i przyłożyć pod prawym łukiem żebrowym ciepły okład.

Warto też wypić szklankę gorącej herbaty, która stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i pomaga organizmowi trawić tłuszcze. Podobne działanie ma herbata zielona, wspomaga pracę wątroby. Na przejedzenie pomagają także zioła. Ziołami łagodzącymi uczucie pełności są mięta, melisa, kminek, koper włoski, które ułatwiają trawienie i przyswajanie składników pokarmowych.

Przy kłopotach spowodowanych przejedzeniem sięgnij po herbatę imbirową, którą możesz przygotować ze świeżego lub sproszkowanego kłącza. Rozgrzewa żołądek, zwiększa produkcję soków trawiennych i przyspiesza przemianę materii. Na niestrawność znakomity jest napar z majeranku, który łagodzi wszelkie problemy gastryczne wynikające z niestrawności. Bierzemy trzy łyżeczki majeranku, zaparzamy szklanką wrzątku i trzymamy pod przykryciem przez 15 minut.

Antidotum na przejedzenie jest również ocet winny. Skutki obfitej uczty można zlikwidować miksturą z wody i łyżki octu winnego, najlepiej jabłkowego.

W likwidowaniu objawów przejedzenia pomóc mogą również tabletki, działające na wątrobę i zwiększające produkcję żółci, łagodząc objawy niestrawności, bólu brzucha czy wzdęcia.

Najlepszym lekiem na przejedzenie jest umiar. Nie będzie konieczności sięgania po środki łagodzące jego objawy, jeśli zjesz jednego pączka mniej niż zamierzałaś.

www.zdrowie.fit.pl