fit.pl mobile logo

Wrogowie urody - jakie czynniki mają destrukcyjny wpływ na skórę?

Pielęgnując urodę często skupiamy się na rozwiązaniach, które mają pomóc w odzyskaniu młodego wyglądu. Poszukujemy coraz to nowych składników aktywnych, kremów, masek, zabiegów, suplementów lub innych preparatów, mających na celu wygładzenie powstałych już bruzd i zmarszczek, ujędrnienie zwiotczałej skóry czy wzmocnienie włosów. Tymczasem warto najpierw zastanowić się, które czynniki mają najbardziej destrukcyjny wpływ na urodę i mogą przyspieszyć jej starzenie, a następnie w jaki sposób można utrzymać młody wygląd na dłużej.

Wrogowie urody

Jedną z najważniejszych substancji w naszym organizmie, która odpowiada za jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry jest kolagen. Jest to białko budujące włókna tkanki łącznej, które tworzą podporę dla komórek skóry. Kolagen odgrywa także bardzo ważną rolę w utrzymaniu w dobrej kondycji włosów, paznokci, mięśni, stawów oraz kości. Niestety, z wiekiem jego produkcja w naszym organizmie spada, co prowadzi do starzenia się skóry poprzez utratę jej jędrności prowadzące do pojawiania się zmarszczek i zaburzenia owalu twarzy. Aby opóźnić ten proces, należy zadbać o odpowiedni poziom kolagenu, poprzez dostarczanie go z zewnątrz i co najistotniejsze, unikanie lub zupełne wyeliminowanie z codziennego życia czynników, które mu szkodzą.

Palenie tytoniu jest jednym z najczęstszych i najbardziej szkodliwych czynników wpływających na kondycję skóry. Powoduje zmniejszenie przepływu krwi w naczyniach włosowatych, co ogranicza dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek skóry. Palenie papierosów stymuluje produkcję wolnych rodników, które uszkadzają białka strukturalne skóry, takie jak kolagen i elastyna. Co ważne, palenie zmniejsza również syntezę nowego kolagenu. Dzieje się tak, ponieważ papierosy zawierają substancje toksyczne, które hamują aktywność fibroblastów - komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. Palenie nie tylko niszczy istniejący kolagen, ale również utrudnia jego odbudowę, dlatego najlepiej uwolnić się od tego nałogu raz na zawsze.

Stres jest wysoce destrukcyjny dla urody, skóry i młodego wyglądu. Powoduje on wydzielanie hormonów, takich jak kortyzol i adrenalina, które mają negatywny wpływ na produkcję kolagenu. Kortyzol zwiększa aktywność enzymów niszczących kolagen, zwanych metaloproteinazami macierzy (MMP), co prowadzi do osłabienia włókien kolagenowych i utraty gęstości skóry. Adrenalina natomiast zmniejsza przepływ krwi w naczyniach skórnych, co ogranicza transport tlenu i składników odżywczych do komórek skóry, niezbędnych do syntezy kolagenu. Ponadto stres wpływa na zaburzenie równowagi hormonalnej, co może prowadzić do pojawienia się problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca. Ważne jest więc, aby znaleźć sposób na redukowanie stresu sięgając po metody relaksacyjne, a także nie pogłębiając go pozostałymi szkodliwymi dla zdrowia czynnikami.

Niezdrowa dieta również ma destrukcyjny wpływ na poziom kolagenu w skórze. Niektóre produkty spożywcze, takie jak cukier, biała mąka, alkohol czy jedzenie wysokoprzetworzone, mogą powodować proces glikacji, czyli łączenia się cząsteczek cukru z białkami. Glikacja prowadzi do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, co zwiększa ryzyko powstawania zmarszczek, utraty jędrności i przebarwień skóry. Ponadto niektóre składniki odżywcze, takie jak witamina C, cynk czy krzem, są niezbędne do prawidłowej syntezy kolagenu. Niedobór tych substancji w diecie może zaburzać produkcję i osłabiać jego jakość. Dlatego warto zadbać o zrównoważoną, bogatą w kolagen i antyoksydanty dietę, wspierającą zdrowie i kondycję skóry.

Zanieczyszczenie środowiska - zanieczyszczone powietrze zawiera wiele szkodliwych substancji, takich jak pyły, ozon, tlenki azotu, metale ciężkie i wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki skóry i niszczyć kolagen. Ponadto, zanieczyszczenie środowiska może zaburzać naturalny proces produkcji kolagenu, hamując syntezę witaminy C i aktywność enzymów odpowiedzialnych za tworzenie tego ważnego składnika skóry.

Promieniowanie UV ma zdolność do niszczenia struktury DNA komórek skóry oraz degradacji kolagenu, dlatego kolejnym czynnikiem wpływającym na zanik kolagenu jest intensywne narażenie na słońce. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) przenika przez naskórek i uszkadza włókna kolagenowe, powodując ich zwiotczenie i pękanie. Ponadto, promieniowanie UV stymuluje produkcję enzymów zwanych metaloproteinazami macierzy (MMP), które rozkładają kolagen i hamują jego syntezę. W efekcie skóra traci swoją gęstość i elastyczność, co prowadzi do powstawania zmarszczek, utraty jędrności i objawów starzenia się skóry. W celu przeciwdziałania tym przykrym skutkom, zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV, noszenie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych oraz unikanie opalania się w godzinach największego nasłonecznienia.

Jak uzupełnić kolagen?

Utrata kolagenu to proces, który naturalnie postępuje wraz z wiekiem. Niestety łatwo jest go przyspieszyć poprzez ekspozycję na wspomniane szkodliwe czynniki, destrukcyjnie wpływające na kolagen i jego syntezę. Warto więc zadbać o jego uzupełnianie, dostarczając go do organizmu z zewnątrz. Znamy kilka promowanych przez ekspertów metod na uzupełnienie go w skórze, lecz nie każda jest tak samo skuteczna. Jedną z nich jest tzw. dieta kolagenowa, polegająca na zwiększeniu spożycia produktów bogatych w ten składnik. Wskazywane menu diety kolagenowej powinno składać się z takich produktów jak: galareta mięsna, żelatyna, skórki i chrząstki zwierzęce, ryby, owoce morza i wodorosty, nabiał, jajka i mięso. Ważne są również warzywa i owoce bogate w witaminę C - konieczną do syntezy kolagenu. Dieta kolagenowa jest opisywana jako prosty sposób na utrzymanie odpowiedniej ilości tej substancji w organizmie, jednak warto zaznaczyć, że może być ona tylko wsparciem kolagenowym dla organizmu.

Drugim polecanym sposobem na uzupełnienie kolagenu są suplementy diety. Są to różnego rodzaju tabletki, kapsułki, proszki do rozpuszczania, gotowe płyny czy żele. Często spotykanym i najbardziej pożądanym w kontekście urody i gładkiej skóry typem kolagenu w suplementach jest kolagen typu I, który stanowi większość białek kolagenowych w skórze. Niektóre preparaty mogą zawierać dodatkowe składniki wspomagające działanie kolagenu, takie jak kwas hialuronowy, witamina C, biotyna czy koenzym Q10. Warto wiedzieć jednak, że środki stosowane doustnie ulegają metabolizmowi, a powstałe aminokwasy są rozkładane po całym organizmie, nie koncentrując się na konkretnej okolicy.

Do odbudowy kolagenu w skórze sugerowane są także odpowiednie kosmetyki i zabiegi. Natomiast cząsteczki aktywne zawarte w kremach lub innych preparatach stosowanych zewnętrznie, nie są w stanie przeniknąć przez barierę ochronną naskórka. Medycyna estetyczna pozwala na skuteczne pobudzenie produkcji własnego kolagenu lub dostarczenie go do skóry. Zabiegi estetyczne jakie proponuje, dzielą się na inwazyjne oraz nieinwazyjne, przekładając się na ich bezpieczeństwo i skuteczność. Przykładami takich zabiegów są między innymi mezoterapia igłowa, implantacja nici czy terapia laserowa. Zabiegi estetyczne powinny być wykonywane przez specjalistów w renomowanych gabinetach, ale to właśnie dzięki nim, włókna kolagenowe mogą być regenerowane we wskazanym miejscu lub całej problematycznej okolicy.

Jaki kolagen dla gładkiej skóry

Istnieje wiele typów kolagenu, ale tylko jeden z nich jest najistotniejszy dla dobrej kondycji skóry i jej młodego wyglądu. Jest to kolagen typu I, którego podstawową jednostką strukturalną jest tropokolagen typu I. Kolagen ten stanowi około 80% całkowitej ilości kolagenu w skórze, tworząc włókna kolagenowe, które zapewniają skórze jej budowę, wytrzymałość i sprężystość. Właśnie ten rodzaj kolagenu za pomocą jego najmniejszej, podstawowej cząsteczki jaką jest tropokolagen, jesteśmy w stanie w bezpieczny sposób uzupełnić. Ten prekursor dojrzałego kolagenu, który możemy dostarczyć do skóry skutecznie za pomocą zabiegów iniekcyjnych, opiera swoje działanie na bezpośrednim wbudowaniu się w uszkodzone struktury kolagenowe w tkankach, a także stymulowanie organizmu do pomnażania już obecnych w nim włókien. Natomiast suplementując kolagen w jego dojrzałej już formie (ponieważ tylko taka jest dostępna), musi on zostać rozłożony na aminokwasy, aby działać regenerująco, ale niestety mimo to, wpływa on tylko na już obecne w tkankach włókna kolagenowe, wzmacniając je. Natomiast tropokolagen natychmiast wnika w nie, nie tylko je regenerując, ale także uzupełniając w nich braki oraz pomnażając je. Tropokolagen działając jako biostymulator, opierając swoje działanie na naturalnych procesach zachodzących w organizmie, długofalowo wzmacnia „stelaż" twarzy, utrzymując między innymi odpowiednie napięcie skóry i mięśni, co wpływa na zachowanie jej prawidłowego owalu, a także redukuje lub zapobiega powstawaniu zmarszczek. Tropokolagen znajdziemy w produktach iniekcyjnych, w postaci wzbogaconych o dodatkowe składniki koktajli do mezoterapii. Wśród substancji wspierających działanie kolagenu, na które warto zwrócić szczególną uwagę, zasługuje m.in. glukonian magnezu, który odgrywa ważną rolę w procesach dojrzewania kolagenu czy kwas askorbinowy (wit. C) wpływający na dojrzewanie włókien kolagenowych.

Kolagen niezależnie od wieku

Kolagen ze względu na swoją skuteczność w działaniach przeciwstarzeniowych jest coraz bardziej popularny, dlatego warto dobrać dla siebie odpowiednią metodę jego uzupełnienia w skórze. Kolagen w formie tropokolagenu, zarówno profilaktycznie, jak i odbudowująco, może stać się doskonałym, bliskim naturze wsparciem polecanym dla zdrowia i urody kobiet oraz mężczyzn w każdym wieku.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl