fit.pl mobile logo

Wypadające włosy - co robić?

Piękne i mocne włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nic w tym dziwnego, gąszcz zdrowych, lśniących włosów ma niemały wpływ na atrakcyjny wygląd, odejmuje lat i stwarza wiele możliwości stylizacji. Niestety nasze włosy codziennie narażane są niekorzystne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, co skutkuje ich osłabieniem, nieestetycznym wyglądem, a nawet problemami ze skóry głowy. Jednym z najpoważniejszych i najczęściej występujących problemów z włosami jest ich znaczne osłabienie, a w konsekwencji nadmierne wypadanie. Dlaczego włosy wypadają i jak można temu zapobiec? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Jak żyje włos, czyli kilka słów o fazach wzrostu

Trzon włosa to martwy, zbudowany ze zrogowaciałej keratyny wytwór naskórka. Wyrasta z mieszka włosowego, zwanego też cebulką, który jako jedyna żywa jego część odpowiada za wzrost i wszystkie procesy życiowe włosa. Każdy kosmyk przechodzi składający się z 4 kluczowych faz cykl życiowy:

Anagen – faza wzrostu włosa. Trwa od 2 do 7 lat. Czym dłużej, tym dłużej będzie rósł i żył włos. Jej przebieg zależy od genów, prawidłowej diety, wieku oraz ogólnego stanu zdrowia.
Katagen -faza przejściowa, trwa krótko. Włos osiąga swoją maksymalną długość i odłącza się od układu krwionośnego stając się tzw. włosem klubowym
Telogen – faza odpoczynku. Trwa około 3 miesięcy. Włos klubowy odpoczywa i wciąż jest przytwierdzony do skóry głowy, ale pod nim zaczyna już rosnąć nowy włos.
Egzogen – faza wypadania. Włosy klubowe odrywają się od skóry i wypadają. Jest to prawidłowy i nieunikniony etap cyklu życiowego włosa.

 Wypadanie włosów – kiedy powinno zaniepokoić?

Na głowie dorosłego człowieka jest przeciętnie około 100 do 150 tysięcy włosów. Każdy z nich jest w innej fazie cyklu życiowego, dzięki czemu nie wypadają jednocześnie. Absolutnie normalna jest utrata od 30 do 150 włosów każdego dnia. Jeśli jednak podczas ich mycia, szczotkowania lub na poduszce jest ich niepokojąco dużo, mówimy o nadmiernym wypadaniu. W efekcie może ono prowadzić do przerzedzenia przedziałka oraz całej fryzury, przesuwania się linii włosów, a u mężczyzn do powstawania zakoli i tzw. korony włosów. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Do nadmiernego wypadania włosów dochodzi, gdy zaburzony jest ich cykl życiowy i za dużo mieszków włosowych przechodzi z fazy anagenu do katagenu. Mają na to wpływ geny, hormony (łysienie androgenowe), czynniki środowiskowe, tryb życia (dieta, stres), choroby, zmiany fizyczne (utrata masy ciała, ciąża, menopauza), wiek oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Niektóre z wymienionych przyczyn utraty włosów są niezależne od nas. Przyjrzyjmy się jednak tym, którym możemy zapobiegać.

Co robić, gdy włosy wypadają?

Stan włosów jest często odzwierciedleniem stanu całego organizmu. Dlatego chcąc mieć lśniącą i gęstą czuprynę warto zatroszczyć się o higieniczny tryb życia – zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu, dobry nastrój, unikanie stresu, suplementowanie witamin to niektóre ze sposobów na lepsze samopoczucie i związaną z nim lepszą kondycję włosów. Jednak to nie wszystko. Włosy nie będą mocne, zdrowe i lśniące bez stosowania odpowiedniej pielęgnacji! Rezygnacja z codziennej stylizacji fryzury „na gorąco" (prostownicy i suszarce z wysoką temperaturą mówimy stanowcze NIE), delikatne szczotkowanie, luźne fryzury oraz odpowiednio dobrane naturalne kosmetyki do włosów to klucz do sukcesu.

Szampon – pierwszy krok w pielęgnacji wzmacniającej

Podstawowym kosmetykiem niezbędnym do codziennej pielęgnacji włosów jest szampon. Ale czy szampon wystarczy, aby zatrzymać wypadanie włosów? Szampon to kosmetyk, którego zadaniem jest oczyszczanie i delikatna pielęgnacja trzonu włosa oraz skóry głowy. Osłabione włosy są najczęściej kruche i łamliwe. Warto wybrać więc kosmetyk, który oprócz oczyszczania nawilży je, zmiękczy i wzmocni. Przede wszystkim warto stawiać na kosmetyki naturalne o bezpiecznych, sprawdzonych składach, zwierających wysokojakościowe substancje aktywne o potwierdzonej skuteczności. Warto jednak pamiętać, że nawet najwyższej jakości szampon do włosów osłabionych nie zahamuje ich wypadania. Do tego potrzebne są produkty o wyższych stężeniach składników aktywnych, takie jak maski czy wcierki w ampułkach, które działają bezpośrednio na cebulkę włosa. Jednak szampon powinien wspierać ich działanie dbając o to co na zewnątrz, czyli o trzon włosa. Podstawą pielęgnacji jest oczywiście nawilżanie. Jednym z najskuteczniejszych składników nawilżających jest aloes, który jako humektant zatrzymuje wodę wewnątrz łuski włosa powodując jego długotrwałe i dogłębne nawilżenie. Aloes słynie również ze swych właściwości łagodzących, co doskonale sprawdza się w przypadku wrażliwej podrażnionej skóry głowy. Częstym dodatkiem do szamponów wzmacniających są również oleje roślinne. Godnym uwagi jest na przykład bogaty w witaminę E i kwasy fenolowe olej arganowy, który posiada bardzo silne działanie zmiękczające i rozświetlające. Ekstraktowana z konopi i ryżu naturalna keratyna to z kolei idealny składnik odbudowujący. Jej silnie wzmacniające działanie nadaje włosom elastyczności i gładkości. - tłumaczy ekspert marki Equilibra, producenta naturalnych włoskich dermokosmetyków do pielęgnacji włosów wypadających.

Odżywka i maska jako wsparcie szamponu

Odpowiednio dobrany szampon, bogaty w idealnie skomponowane, wspierające wzajemnie swoje działanie składniki to podstawa pielęgnacji. Aby efekt nawilżenia i odżywienia łuski włosa był mocniejszy, do rutynowej pielęgnacji warto włączyć również odżywkę i maskę wzmacniającą na bazie tych samych składników aktywnych. Odżywka to produkt do stosowania po każdym myciu. Ułatwia rozczesywanie, wygładza i dyscyplinuje włosy. Nakłada się ją na włosy na kilka minut, efekt jest szybki, ale nie długotrwały, gdyż odżywka nie działa bezpośrednio na cebulki włosów. Maskę natomiast nakłada się na włosy na nieco dłużej, nawet do kilkudziesięciu minut. Jest gęsta i bogata w składniki odżywcze, a efekt po jej zastosowaniu utrzymuje się dłużej. Wnikając głęboko w strukturę włosa i pielęgnując skórę głowy, maska wykazuje silne działanie odżywcze i wzmacniające. Jest to jednak wciąż działanie głównie skierowane na trzon włosa. A przecież wypadanie zaczyna się w cebulce...

Wcierki, ampułki - czyli kosmetyki do zadań specjalnych

Gdy pomimo dobrze dobranej i właściwie stosowanej pielęgnacji, włosy nadal nadmiernie wypadają, warto włączyć kosmetyki do tzw. zadań specjalnych, które działają mocniej i w nieco innych obszarach problemu. Świetnym przykładem są wcierki przeciw wypadaniu włosów, dostępne np. w ampułkach. Są one koncentratem składników aktywnych, które działają bezpośrednio na cebulkę włosa, ponieważ nakłada się je tylko u nasady włosów i wciera w skórę głowy. Specjalistyczna wcierka w ampułkach przeciw wypadaniu włosów ma za zadanie stymulować cebulki do większej wydajności. Efektem tego jest wydłużenie fazy anagenu, czyli wzrostu włosa i zapobieganie jego przedwczesnemu wypadnięciu. W ampułce znajduje się prawdziwa bomba witaminowa i odżywcza dla mieszków włosowych. Wyjątkowo cenne składniki wzmacniające to witaminy H i B6 odżywiające cebulki, witaminy A, E, F i C odpowiedzialne za regenerację skóry, zielona herbata o silnym działaniu stymulującym, odżywczy ekstrakt z rukwi wodnej, oraz wspomniane wcześniej aloes, olej arganowy i roślinna keratyna. Właściwie stosowana wcierka to doskonały sposób na powstrzymanie wypadania włosów wynikające z rozmaitych przyczyn, od zmian hormonalnych, przez osłabienie wynikające z trybu życia, po łysienie związane z wiekiem. Atutem kosmetyku w ampułkach jest wygoda i łatwość stosowania – jedna ampułka, to jedna porcja kosmetyku w idealnej ilości, aby odpowiednio zadbać o skórę całej głowy.– wyjaśnia Aneta Chachuła.

Razem czy osobno – który kosmetyk przeciw wypadaniu włosów wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy produkt bowiem ma inne właściwości i najlepiej stosować je jako kurację. Szampon i odżywka do włosów to podstawowa pielęgnacja zapewniająca włosom zdrowy i estetyczny wygląd. Mocniejszy efekt odżywienia zapewni regularne stosowanie maski. Ale jeśli włosy nadmiernie wypadają zdecydowanie warto włączyć do pielęgnacji ampułki, których działanie bezpośrednio na skalp zapewni mocne i zdrowe włosy na długo. Pamiętajmy również, że włosy osłabione nie lubią składników syntetycznych. Warto zrezygnować ze sztucznych barwników, parabenów, SLS i SLES, które podrażniają skórę głowy i obciążają kosmyki. Kosmetyki z wysoką zawartością naturalnych aktywnych wyciągów roślinnych to zdecydowanie najlepszy wybór.

Problem nadmiernego wypadania włosów wymaga szczególnej uwagi i troski. Osłabiona czupryna potrzebuje odżywienia zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dlatego kompleksowa pielęgnacja składająca się z szamponu, odżywki, maski i ampułek to sposób nie tylko pięknych i lśniących, ale też niezwykle mocnych i zdrowych włosów.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl