fit.pl mobile logo

5 sprawdzonych sposobów na jesienną chandrę

Schyłek sezonu nie musi oznaczać dla nas spędzania długich wieczorów pod wełnianym kocem z tabliczką słodkiej czekolady w ręku. Można inaczej! Jak zatem, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zachować pogodę ducha i energię na chłodniejsze dni? Oto kilka wskazówek

1. Dieta to podstawa

Nie da się ukryć, że odpowiednia dieta ma wpływ na nasze samopoczucie, dlatego ważne jest, by jeść dużo warzyw i owoców, a także mięsa. Dostarczają one niezbędnych minerałów i witamin, dzięki czemu wzmacniają odporność organizmu. Ponadto starajmy się włączać do codziennego jadłospisu produkty bogate w witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz magznez. To właśnie one podnoszą naszą sprawność intelektualną, działają przeciwzapalnie, chronią naczynia krwionośnie i pobudzają nas do życia. Ich źródłem są m.in. orzechy włoskie, migdały, ziarna zbóż, ryby, mleko, jaja, pieczarki, szpinak, jarmuż, wątróbka czy kiełki. Pamiętajmy, by zaczynać dzień od porcji owsianki, która dostarczy nam energii na cały dzień. Jedzmy również inne posiłki "poprawiające humor" takie jak tłuste ryby czy mięso z indyka.

2. Polepszacze nastroju: surowe kakao

Choć przyjęło się, że czekolada poprawia nastrój, to jest to złudne i zgubne działanie. Regularne podjadanie słodkich przysmaków może mieć negatywny wpływ na sylwetkę. Cukrowe przekąski i siedzący tryb życia to szybki sposób na dodatkowe kilogramy, których ciężko będzie się pozbyć po zimie. Doskonałą alternatywą dla słodkiej czekolady jest surowe kakao, które ma wszystko czego potrzebuje organizm. Znajduje się w nim magnez wspomagający koncentrację, żelazo, antyoksydanty oraz fenyloetyloamina wyzwalająca hormon szczęścia, czyli endrofiny. Możemy dodawać ten super food do owsianki, koktajli, domowych pralinek lub gorącego mleka.

3. Relaks na poprawę nastroju

Kluczem do poprawienia nastroju jest sprawienie sobie małych przyjemności. Kiedy pogoda za oknem nie rozpieszcza warto postawić na dobrą lekturę, relaks w kąpieli czy domowy maraton serialowy. Zwłaszcza jesienią pamiętajmy o tym, by się wysypiać. Osoby, które mają kłopoty ze snem, zwykle cechują się obniżonym nastrojem, a ich ogólne funkcjonowanie znacznie się pogarsza. Jeśli borykamy się z nowymi lub starymi "stresami" (na przykład w szkole czy pracy) przydadzą się nam techniki relaksacyjne np. ćwiczenia oddechowe lub joga. W uwolnieniu od nadmiernego napięcia może także pomóc skorzystanie z masażu.

4. Spotkania ze znajomymi

Krótki dzień, deszcz za okem i nieustająca szarówka – gdy nadchodzi jesień zaczynamy coraz więcej czasu spędzać w domu i ograniczamy nasze życie towarzyskie. Chcąc uniknąć jesiennej chandry, nie możemy izolować się od ludzi. Wprost przeciwnie – w miarę możliwości starajmy się wypełnić kalendarz spotkaniami z przyjaciółmi i rodziną. Pozwoli nam to na oderwanie się od problemów i pomoże w nabraniu dystansu. Już zwykła rozmowa prowadzi do uwalniania się z naszego organizmu oksytocyny, czyli hormonu dobrego samopoczucia. Postarajmy się więc spędzać czas z osobami, które poprawiają nam humor i starajmy się myśleć pozytywnie każdego dnia.

5. Ruch to zdrowie i szczęście

Aby w ponure jesienno-zimowe dni nie dać się chandrze należy przede wszystkim jak najwięcej korzystać z dziennego światła i świeżego powietrza. Aby poprawić swoje samopoczucie i obniżyć poziom napięcia warto np. wybrać się na krótki spacer. Już 30-minutowy, spokojny marsz porządnie dotleni organizm i nie obciąży nadmiernie mięśni.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl