fit.pl mobile logo

Czy masaż jest dla dzieci?

W jakim wieku młody sportowiec może skorzystać z masażu? Jaka jest rola rolowania ciała po aktywności fizycznej i czy jest to odpowiednia prewencja przed kontuzjami?

Masaż to nie tylko przyjemność zarezewowana dla dorosłych, ale także praktyka, która może przynieść liczne korzyści dzieciom, szczególnie młodym sportowcom. Jednak przed zdecydowaniem się na masaż dla najmłodszych, istnieje kilka ważnych aspektów, które warto rozważyć.

Wiek jako kluczowy czynnik

Młody organizm rozwija się dynamicznie, a narządy, mięśnie i kości przechodzą różne etapy wzrostu. Z tego powodu istnieje pewne zróżnicowanie wieku, w którym masaże stają się zalecane. Ogólnie rzecz biorąc, masaże dla dzieci zaczynają być bezpieczne od około 4. roku życia, jednak zawsze warto skonsultować się z pediatrą przed podjęciem decyzji o zapisaniu dziecka na masaż. W mojej pracy współpracuję z wieloma młodymi sportowcami, którzy zauważają pozytywny wpływ masażu na rozwój ich zdolności i wyników sportowych.

Dlaczego masaże dla dzieci?

Masaż u dzieci może pomóc w łagodzeniu napięć mięśniowych, poprawie elastyczności, a także wspomagać ogólny rozwój fizyczny. Dla młodych sportowców, którzy są narażeni na intensywny trening, masaże mogą być skuteczną metodą redukcji ryzyka kontuzji. Pomagają one również w zwiększeniu zakresu ruchu stawów, co może przekładać się na lepszą wydajność sportową, a tym samym lepsze wyniki. Nie bez powodu sportowcy mają swoich masażystów, których zatrudnia kadra.

274488687_500680948403142_6277426840869756282_n

Rolowanie ciała po aktywności fizycznej

Technika rolowania ciała, znana również jako self-myofascial release, staje się coraz popularniejsza nie tylko wśród dorosłych, ale także wśród młodszych osób aktywnych fizycznie. Rolowanie przy użyciu wałka do masażu może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, poprawie krążenia krwi oraz redukcji bolesności po intensywnym treningu.

Dlaczego rolowanie jest istotne po aktywności fizycznej?

a. Rozluźnienie napiętych mięśni: Intensywna aktywność fizyczna powoduje napięcia mięśniowe. Rolowanie ciała po treningu pomaga w ich rozluźnieniu, co może przynieść ulgę i poprawić komfort fizyczny.
b. Poprawa zakresu ruchu stawów: Stosowanie techniki rolowania wspiera zwiększanie elastyczności mięśni, co wpływa na poprawę zakresu ruchu stawów. To kluczowe nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich aktywnych osób.
c. Redukcja bolesności mięśniowej: Rolowanie może pomóc w złagodzeniu bolesności mięśniowej, która często towarzyszy intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. To szczególnie istotne dla osób regularnie uprawiających sport.
d. Stymulacja krążenia krwi: Podobnie jak w przypadku masażu, rolowanie stymuluje krążenie krwi, co sprzyja lepszemu dostarczaniu tlenu i substancji odżywczych do mięśni, wspomagając proces regeneracji.

Techniki rolowania ciała

Użycie wałka do masażu: Wałki do masażu są popularnym narzędziem do rolowania ciała. Poprzez przesuwanie ciała wzdłuż wałka, można dociskać i masować różne obszary, koncentrując się na miejscach szczególnie napiętych.

Piłki tenisowe czy piłki do masażu: Te mniejsze narzędzia mogą być skuteczne do dociskania konkretnych punktów, na przykład w obszarze kręgosłupa czy stóp.

Rolowanie na macie lub podłożu: Samo leżenie na macie i przemieszczanie ciała w różnych kierunkach może również przynieść ulgę i poprawić elastyczność mięśni.

Prewencja przed kontuzjami

Skuteczna prewencja przed kontuzjami to kluczowy element dla młodych sportowców. Regularne masaże i rolowanie ciała mogą pomóc w zapobieganiu przeciążeniom mięśniowym, redukcji szansy na urazy oraz skróceniu czasu rekonwalescencji po intensywnym wysiłku fizycznym.

Na koniec chciałbym szerzej przybliżyć korzyści fizyczne masażu dla dzieci, nie tylko w kontekście młodych sportowców. Tak jak wspomniałem, ta forma zalecana jest po ukończeniu 4 roku życia. Ma wiele zalet:

a. Rozluźnienie mięśni: Dzieci, zwłaszcza te zaangażowane w intensywną aktywność fizyczną, często doświadczają napięć mięśniowych. Masaż pomaga w rozluźnieniu tych napięć, co może przyczynić się do poprawy komfortu fizycznego.

b. Poprawa elastyczności: Regularne masaże mogą wpływać na elastyczność mięśni i stawów, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowego zakresu ruchu.

c. Zapobieganie kontuzjom: Poprzez redukcję napięć mięśniowych i poprawę elastyczności, masaże mogą działać jako skuteczna forma prewencji przed kontuzjami, szczególnie u młodych sportowców.

d. Stymulacja krążenia krwi: Masaż pobudza krążenie krwi, co przyczynia się do lepszej dostawy tlenu i składników odżywczych do tkanek mięśniowych, wspierając proces regeneracji.

250462605_425335522604352_7618958384537834370_n (2)

Mamy jeszcze szereg innych, psychologicznych aspektów płynących z masażu:

a. Redukcja stresu i napięcia emocjonalnego: Masaż nie tylko wpływa korzystnie na ciało, ale także na psychikę. Dzieci, szczególnie te uczestniczące w intensywnym programie treningowym, mogą doświadczać stresu. Masaż może działać jako skuteczne narzędzie relaksacyjne, redukujące napięcie emocjonalne.

b. Poprawa jakości snu: Znane są korzyści masażu dla jakości snu. Dla dzieci, regularne sesje masażu mogą przyczynić się do lepszego snu, co ma kluczowe znaczenie dla ich ogólnego zdrowia i regeneracji.

c. Zwiększenie świadomości ciała: Dzieci, które uczestniczą w masażu, mogą stawać się bardziej świadome swojego ciała, co może być korzystne zarówno dla rozwoju fizycznego, jak i psychicznego.

Masaż dla dzieci, zwłaszcza młodych sportowców, może przynieść wiele korzyści dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Kluczowym jest jednak zrozumienie, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek praktyki masażu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Paweł Gadzicki

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl