Dieta śródziemnomorska poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne

Wygląda na to, że dieta śródziemnomorska jest dobra na wszystko – naukowcy twierdzą, że poprawia nam zdrowie psychiczne, a fizyczne  
fit.pl
2012-06-13 00:00
Udostępnij
Dieta śródziemnomorska poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne
Naukowcy z Uniwersytetu w Las Palmas de Gran canaria i Uniwersytetu Nawarry w Spai, przebadali 11 tysięcy studentów w okresie czterech lat. Ci stosujący dietę śródziemnomorską, znacznie wyżej oceniali jakość swojego życia. Okazało się, że obfitość w diecie zdrowych olejów z ryb i owoców morza korzystnie wpływa na poprawę samopoczucia. Także występujące w diecie warzywa, rośliny strączkowe, oliwa z oliwek, orzechy mają ogromne znaczenie w przypadku profilaktyki chorób przewlekłych. Od lat naukowcy i lekarze obserwują niższą śmiertelność w regionach, w których stosuje się tą dietę.

Na podstawie wyników badań, naukowcy stworzyli nową piramidę żywienia, w której bazę stanowią zboża, owoce i warzywa, a także duże ilości wody. Oliwę z oliwek zalecają jako główne źródło dobrego tłuszczu. W umiarkowanym stopniu jest zalecane picie wina, jedzenie ryb, mięsa chudego, jaj. Szczyt piramidy to cukier, słodyczne, ciastka, słodkie napoje, które powinniśmy spożywać sporadycznie.

Zauważmy, że w diecie śródziemnomorskiej nabiał występuje w niewielkich ilościach i jest on tylko i wyłącznie bardzo dobrej jakości. W Polsce przemysł spożywczy skutecznie od wielu lat przekonuje nas, że bez słodkiego owocowego jogurtu nie sposób przeżyć dnia. Nic dziwnego, że cechą narodową Polaków jest... marudzenie. Może czas przejąć nieco śródziemnomorskich nawyków żywieniowych i zacząć cieszyć się życiem?

Wyniki badań opublikowano w European Journal of Clinical Nutrition.


Źródło badań: dailymail.co.uk

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl