Dlaczego nasiona konopne zalicza się do superfoods?

Służą nie tylko do sadzenia, ale też do bezpośredniego spożycia. Ze względu na doskonałe wartości odżywcze nasiona konopi siewnej są coraz popularniejszą, zdrową przekąską jak również świetnym dodatkiem do dań. Nie bez powodu zalicza się je do superfoods. Z myślą o zdrowym odżywianiu warto poznać jadalne i prozdrowotne walory konopnych nasion.
2020-06-24 00:00
Udostępnij
Dlaczego nasiona konopne zalicza się do superfoods?

Dowiecie się też więcej o nasionach marihuany, które tak jak nasiona konopi siewnych należą do tego samego gatunku, ale to zupełnie dwie inne rośliny.

Zdrowotne właściwości konopnych nasion

Zanim skupimy się na zdrowotnych walorach konopnych nasion, warto w kilku zdaniach wspomnieć o superfoods. Jest to oczywiście super żywność charakteryzująca się wysokimi wartościami odżywczymi. Wprawdzie nie ma ścisłej definicji, które produkty faktycznie można zaliczyć do superfoods, ale niewątpliwie są to te, które charakteryzują się dużą zawartością witamin, minerałów i antyoksydantów, których konsumpcja przynosi wymierne efekty zdrowotne.

Super produkty to między innymi owoce, warzywa, zioła i soki. Zaliczają się do nich czosnek, cebula, jarmuż, jagody, ale także, zielony jęczmień, komosa ryżowa, nasiona goi, czy nasiona konopi siewnych. Superfoods to żywność wysokiej jakości, ekologiczna i uzupełniająca składniki, których brakuje w codziennej diecie. Przekłada się to na podniesienie odporności, ale też profilaktykę i leczenie chorób serca, cukrzycy. Ma również korzystny wpływ na trawienie i odchudzanie. Nasiona konopi włączone do diety to także klucz do młodości i urody.

Nasiona konopi siewnych zaliczyć do super żywności można za sprawą zawartości najwyższej jakości białka roślinnego (9 bardzo ważnych dla organizmu aminokwasów), witaminy E, magnezu, fosforu, cynku, żelaza oraz kwasów omega 3 i 6. Zawartość tych dwóch ostatnich składników występuje w idealnych dla organizmu proporcjach 3:1.

W żadnym produkcie żywnościowym zawartość kwasów tłuszczowych nie jest tak zbilansowana jak w nasionach konopi. Wszystko dlatego, że kwasy omega 6 mają właściwości prozapalne, a omega 3 przeciwzapalne. Nadmiar kwasów omega 6 może powodować stany zapalne, a kwasy omega 3 neutralizują negatywne działanie tych pierwszych.

Rodzaje jadalnych nasion konopi i ich zastosowanie

Nasion konopi z przeznaczeniem żywnościowym istnieje kilkanaście odmian. Wszystkie z nich zawierają około 0,001 % THC – czyli tak naprawdę tyle co nic. Oznacza to, że praktycznie bez ograniczeń można stosować produkty z konopi, nie martwiąc się o działanie psychoaktywne.

Na rynku dostępne są nasiona niełuskane, łuskane i prażone. Pierwsze z nich charakteryzują się bardzo wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Niezależnie od tego, czy wybierzemy konopne nasiona łuskane czy niełuskane idealnie nadają się one do domowego pieczywa albo mącznych wypieków. Można je również dodawać do jogurtu naturalnego, sałatek, deserów i płatków śniadaniowych.

Łuskane nasiona smakowo i zdrowotnie świetnie nadają się jako dodatek do owocowych koktajli. To również rewelacyjna przekąska do samodzielnego spożycia, bez żadnych dodatków. Z nasion konopnych można też przygotować mleko, podobnie jak w przypadku domowej produkcji mleka kokosowego, migdałowego czy ryżowego.

Niesamowite walory smakowe mają prażone nasiona konopi. Ze względu na ich intensywny, orzechowy aromat i smak są rewelacyjną alternatywą dla osób, które z powodu alergii nie mogą do swojej diety włączyć orzechów. Oczywiście prażone nasiona można uzyskać w warunkach domowych, przyrządzając je samodzielnie na suchej patelni. Następnie świeżo zmielone i dodane do potraw zachowują wszystkie walory odżywcze i zdrowotne.

Już 2 łyżki stołowe nasion gwarantują dostarczenie aż 10 gramów białka i 10 gramów kwasów z grupy omega. Nasiona konopi siewnej nie bez powodu określane są mianem superfoods. Spożywać je można w formie ziaren łuskanych, niełuskanych czy prażonych, ale równie odżywcze i zdrowe są wytwarzane z nich produkty takie jak konopny olej albo proszek.

obraz_1

Jadalne nasiona konopi to nie marihuana

Nasiona konopi siewnej (Cannabis Sativa) nie zawierają THC (Tetrahydrokannabinol), czyli aktywnego składnika konopi indyjskiej (Cannabis Indica), mającego działanie psychoaktywne. Jak już wspominaliśmy nasiona konopi siewnej są całkowicie bezpieczne i nie powodują stanów psychotycznych tak jak marihuana.

Oczywiście na polskim rynku nie brakuje nasion marihuany. Te jednak nie służą do jedzenia, ale wyłącznie do sadzenia i uprawy. W Polsce zarówno posiadanie, jak i sprzedaż nasion konopi indyjskich jest w pełni legalna. Nielegalna jest natomiast uprawa i hodowla marihuany. Wszystko z tego względu, że z nasion marihuany wyrastają rośliny, których topy są bardzo bogate w THC.

Polskie prawo wyraźnie wskazuje na to, że posiadanie nasion konopi indyjskich w celach kolekcjonerskich jest legalne i nie jest nałożona za to żadna kara związana z groźbą otrzymania wyroku czy mandatu. Jest jednak jeden warunek dotyczący nasion marihuany. Mogą je nabywać i posiadać wyłącznie osoby pełnoletnie. Nasiona marihuany można legalnie sadzić i uprawiać w wielu krajach na świecie, również tych europejskich. Być może w najbliższej przyszłości polskie prawo zmieni się też na korzyść pasjonatów marihuany i początkujących growerów.

Większość oferowanych na rynku nasion marihuany pochodzi od producentów z Holandii i Hiszpanii, a ich bogata oferta jest dostępna w naprawdę wielu sklepach internetowych i stacjonarnych na terenie kraju. Z kolei nasiona konopi siewnych, służące do bezpośredniego spożycia zazwyczaj pochodzą z Polski i również nie brakuje nad Wisłą sklepów, w których można je nabyć. Warto jednak rozróżnić oferty dystrybutorów, żeby nie pomylić jadalnych nasion konopi siewnych, z nasionami do uprawy konopi indyjskich.

undefined