Badania statyczne twierdzą, że każdego roku średnia długość życia przeciętnego Polaka wydłuża się o 3 miesiące. Jednak w rankingu państw całego świata (2007 rok) pod względem oczekiwan długości życia znajdujemy się na 75 miejcu ze średnim wiekiem życia mężczyzn na poziomie 71 lat oraz kobiet – 79 lat. Czy jest szansa aby dożyć setki?  
fit.pl
2012-02-02 00:00
Udostępnij
Jak dożyć setki?
Kanadyjski kardiolog, dr Clyde Yancy twierdzi, że wystarczy zmienić styl życia na zdrowszy, aby dożyć 90-ciu czy nawet stu lat. Zachowanie zdrowego stylu życia, może chronić także przed nowotworami, chorobami serca i cukrzycą typu 2.

W jaki sposób dożyć setki? Oto 7 zasad dr Clyde Yancy:

1. Bądź aktywna

Osoby, które nie uprawiają żadnego sportu, są dwa razy bardziej narażone na ryzyko ataku serca czy choroby układu krążenia. Nie przesiaduj zatem na sofie popołudniami, nie spędzaj weekendów przed telewizorem. Znajdź sport, który sprawi ci przyjemność i zacznij go uprawiać! Jeżeli nie lubisz mocnego wysiłku, spróbuj umiarkownego pływania, jogi czy gimnastyki. Pamiętaj, aby twoja aktywność fizyczna była regularna.

2. Kontroluj poziom cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu powoduje rozwój blaszek miażdżycowych, które zwężają światło naczyń krwionośnych. Stąd już prosta droga do choroby wieńcowej i zawału. Warto zatem dbać o spożywanie jak najmniejszej ilości tłuszczów nasyconych, a jak największe – tłuszczów nienasyconych i kwasów omega-3 i omega-6.

3. Odżywiaj się zdrowo

Jesteś tym, co jesz – stara jak świat prawda, doskonale ilustruje twój wkład we własne zdrowie. Jeżeli jesz słodycze, dużo przetworzonych, gotowych dań, to jak z takich „śmieci” twój organizm ma pobierać cenne składniki odżywcze? Warzywa, owoce, ryby, woda... nie wybieraj „modnej” w tym sezonie diety, wybieraj zdrową dietę.

4. Kontroluj ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest nazywane „cichym zabójcą”, ponieważ nie daje żadnych objawów, a podnosi ryzyko udaru o 40%, a zawału o 25%. Szacuje się, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi 12-16% mężczyzn i 18-30% kobiet, jednakże wykrywalność tej choroby waha się od 57 do 82%.

5. Utrzymuj prawidłową wagę ciała

2/3 dorosłych Brytyjczyków cierpi na nadwagę bądź otyłość, a to główne czynniki prowadzące do zawału czy udaru. W Stanach Zjednoczonych czy Meksyku grubi stanowią 70% społeczeństwa. My Polacy, nie jesteśmy aż tak bardzo w tyle – według najnowszych danych 61% mężczyzn i 50% kobiet w Polsce cierpi na nadwagę bądź otyłość.

6. Nie lekceważ cukrzycy

2,5 miliona Brytyjczyków cierpi na cukrzycę typu 2. Ta choroba, wiązana ze złym odżywianiem się i otyłością, podnosi ryzyko zapadnięcia na choroby serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę tętnic, chorobę wieńcową, udaru mózgu. Dlatego kontroluj regularnie poziom cukru we krwi!

7. Rzuć palenie

22% Brytyjczyków i 21% Brytyjek pali papierosy, połowa palaczy umiera wcześnie na choroby związane z paleniem tytoniu (rak płuc, choroby serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli). Dlatego rzuć palenie. Dziś! Za 15 lat ryzyko zapadnięcia na którąś z wymienionych chorób będzie takie, jak u osoby niepalącej!

 

 

źródła: dailymail.co.uk; chorujena.pl; TVP; dziennik.pl; pomorska.pl; wikipedia;

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl