Niebezpieczne dodatki do żywności cz. 1

Najczęściej zakupy spożywcze robimy w hipermarketach, gdzie jesteśmy zdani na samodzielny wybór produktu. Sugerując się nierzadko jedynie ceną, reklamą czy przyciągającym uwagę opakowaniem, nie sprawdzamy etykiet i... nie wiemy co jemy 
fit.pl
2013-01-16 00:00
Udostępnij
Niebezpieczne dodatki do żywności cz. 1
Tymczasem sztuczne dodatki do żywności mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, a także dolegliwości, które często bagatelizujemy. Objawem alergii na dany składnik może być niekoniecznie wysypka, a... ból głowy, mdłości czy pogorszenie samopoczucia.

Oto 5 często stosowanych dodatków do żywności, które mogą źle wpływać na nasze zdrowie:

1. Glutaminian

Glutaminian monopotasowy (E622) czy monosodowy (E621), to popularny wzmacniacz smaku i zapachu. Często na etykietach wstępuje także pod nazwą: glutaminian sodu, sól sodowa kwasu glutaminowego. Znajdziemy go w zupach w torebkach, błyskawicznych, w makaronach smakowych, kotletach sojowych, sosach (także sojowym), żelatynie czy aromatach, kostkach bulionowych. Niestety spożycie glutaminianu często powoduje szereg dolegliwości jak ból głowy, mdłości, poirytowanie, dolegliwości brzucha, zawroty głowy. Powinny go unikać szczególnie osoby uczulone na aspirynę oraz dzieci. Co ciekawe, ukrytymi źródłami glutaminianu sodu są mydła, kosmetyki, szampony, a także – uwaga – większość szczepionej zawierających żywe wirusy.

2. Annato

Inaczej: biksyna albo norbiksyna (E160b) to żółtoróżowy barwnik dodawany do margaryn, wypieków, odtłuszczonych produktów do smarowania pieczywa, a także do nabiału (np. serów żółtych), płatków śniadaniowych czy ryb wędzonych. Jego spożywanie może powodować skłonności do irytacji, bóle głowy, pokrzywkę. Szczególnie uważajmy, aby dzieci spożywały jak najmniej (albo wcale) tego barwnika.

3. Siarczyn sodu

To konserwant o symbolu E221. Jego spożycie podrażnia żołądek i może przyczynić się do powstania astmy, wysypki, mdłości, biegunki. Niestety ten konserwant niszczy witaminę B zawartą w żywności, a znajdziemy go w powszechnie lubianych suszonych owocach czy w owocowych nadzieniach do ciast. Czytając etykiety suszonych śliwek czy moreli zwracajmy zatem uwagę na występowanie tego składnika. Często sklepy ze zdrową żywnością mają w swojej ofercie suszone owoce bez siarczynu sodu.

4. Siarczyn wapnia

To również konserwant dodawany do owoców i warzyw konserwowych. Znajdziemy go także w środkach dezynfekujących. Jego symbol to E226. Także powoduje podrażnienie żołądka, może wpływać na przewód pokarmowy i wątrobę.

5. Aluminium

Barwnik występujący pod nazwą E173. Używany w dekoracjach ciast, a także w kosmetykach, garnkach, patelniach i (uwaga!) srebrnych wykończeniach pigułek i tabletek. Aluminium jest toksyczne dla układu krwionośnego i newowego, udowodniono jego związek z chorobą Alzheimera. W Australii jest zakazany.

Kolejne pięć niebezpiecznych dodatków do żywności w drugiej części artykułu: Niebezpieczne dodatki do żywności cz. 2

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl