fit.pl mobile logo

Red Bull BC One: skąd się wzięli B-Boys i B-Girls?

Jednym z filarów hip hopowej kultury jest breakdance. Red Bull dba o to, by B-Boys i B-Girls mogli w pełni pokazać swoje umiejętności podczas wyjątkowego wydarzenia Red Bull BC One Cypher Poland.

Finałowa potyczka Red Bull BC One odbędzie się w maju, w krakowskim klubie Studio. Staną wówczas w szranki tancerze wyłonieni podczas eliminacji odbywających się w Gdańsku i Warszawie, a najlepsi będą mogli zakwalifikować się do światowego finału Red Bull BC One. Zanim jednak tam trafią, warto przypomnieć sobie kilka historycznych faktów o początkach B-Boys i B-Girls.

U źródeł hip hopu

Chcąc cofnąć się do początków breakdance, należałoby powrócić do USA lat 60. i 70. XX wieku, a konkretnie do Nowego Jorku i Los Angeles. To właśnie tam karierę rozpoczynali ludzie tacy jak DJ Kool Herc, Sugarhill Gang, Grandmaster Flash, Cold Crush Brothers czy Afrika Bambaataa. To artyści, którzy jako pierwsi na świecie zgrywali ze sobą na płytach beaty z nagrań innych wykonawców, tworząc taneczne sety. Wśród nich pojawiały się dźwięki pochodzące z utworów Kraftwerk czy Jamesa Browna i to właśnie ten ostatni najbardziej przysłużył się rozwojowi breakdance. Wzorując się na jego tańcu, młodzi ludzie obecni na podziemnych imprezach Herca czy Grandmaster Flasha tworzyli zupełnie nowe figury rywalizując ze sobą. Nowojorscy didżeje grali skoczną, rytmiczną muzykę, przy której ciężko było ustać w miejscu. Sala falowała, a najbardziej wysportowane osoby wykonywały fantazyjne taneczne figury. Wówczas jeszcze nikt nie nazywał tego breakdance, a na tańczących nie określał B-Boys. Na jednej z prowadzonych przez siebie imprez DJ Kool Herc zawołał do tancerzy: „Hej b-boy`s are you ready!" Był to moment, od którego podobno wszystko miało się zacząć dziać na poważnie… Oddolny ruch, związany przede wszystkim z dzielnicami, na których mieszkali czarnoskórzy obywatele, szybko rozlewał się na inne części miast. Świetnie ilustruje to film „Beat Street”, która opowiada o rozwoju wszystkich filarów kultury hip-hop na przełomie lat 70. i 80. Wówczas bardzo często organizowano tzw. roof & block parties, które odbywały się w nowojorskich parkach i na osiedlach.

Hey B-Boys, hey B-Girls!

Jednym z najsłynniejszych parków, gdzie na swoje imprezy zapraszał DJ Kool Herc, był 1520 Cedric Avenue na Bronx`ie. Hip-hopowe breaki stawały się coraz bardziej popularne, DJ`e zyskiwali status najpierw lokalnych, później krajowych gwiazd muzyki. Jednocześnie organizowali imprezy, podczas których serwowali muzykę z gramofonów na wielkich sound systemach. W tym czasie MC`s rymowali do beatów, writerzy ozdabiali pobliskie ściany freskami graffiti, a B-Boys i B-Girls pokazywali swoje najnowsze i najlepsze numery. Krótko mówiąc, miejska kultura w najpiękniejszym momencie swojego rozkwitu. Z ulicy był już tylko krok do podbicia wielkiego świata. Pomógł w tym rozwój teledysków i MTV. Kultura breakdance wyszła z miejskich gett, a taniec zaczął być promowany i pokazywany w teledyskach. Do tego doszła jeszcze specyficzna moda: dresy, buty puma lub adidas, kapelusze, czapki. Figura ulicznego tancerza na stałe weszła do mainstreamu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl