Nieubłaganie przyszła jesień, a wraz z nią chłodniejsze i coraz krótsze dni. Szare, zimne poranki nie zachęcają do zrywania się z łóżka, ani do podejmowania nowych wyzwań
fit.pl
2011-10-31 00:00
Udostępnij
Witalność od rana
Jak sobie poradzić z poranną ospałością i wspomóc siły witalne? Przedstawiamy trzy proste sposoby, aby chciało nam się tak, jak nam się nie chce.

Krok pierwszy – śniadanie

Niezależnie od pory roku, aby dobrze rozpocząć dzień, musimy dostarczyć naszemu organizmowi energii, której tak bardzo potrzebuje po długiej nocnej przerwie. To, co zjemy po przebudzeniu, ma wpływ na nasze samopoczucie fizyczne, ale również i intelektualne. Aby śniadanie było zdrowe, odżywcze i energetyczne, musi zawierać białka, tłuszcze i węglowodany złożone. Powinno także dostarczać składniki mineralne, witaminy i błonnik pokarmowy. Samo przygotowanie odżywczego porannego posiłku wcale nie musi być czasochłonne: owsiankę z mlekiem sojowym przygotujemy zaledwie w kilka minut. Wybierając napoje sojowe zamiast mleka krowiego, dostarczamy organizmowi wysokiej jakości białka roślinnego, wapnia oraz witamin B i D, przy jednocześnie niewielkiej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Krok drugi – ćwiczenia fizyczne

Poranna aktywność fizyczna przygotowuje nasze ciało do wyzwań, które czekają na nas każdego dnia. Nie musi to być bardzo intensywny trening – wystarczy 15 minut jogi lub nawet spacer szybkim krokiem. Poranne ćwiczenia, które dotleniają mózg, obudzą Cię na dobre, a co więcej rozjaśnią umysł i zwiększą koncentrację aż do 10 godzin. Wczesne godziny to również najlepsza pora na ćwiczenia dla osób odchudzających się. Wynika to z faktu, że właśnie od rana najlepiej działają hormony odpowiedzialne za metabolizm i spalanie tłuszczu.

Krok trzeci – kawa czy herbata

Jesienią, kiedy za oknem jest szaro i nieprzyjaźnie, znacznie trudniej jest się nam obudzić. Dla wielu osób najlepszym sposobem na pokonanie porannej senności jest kawa. Pamiętajmy jednak, że najlepiej ograniczyć spożycie kawy do dwóch filiżanek dziennie i zaleca się ją popijać wodą, ponieważ działa odwadniająco na organizm. Kawy nie należy pić na pusty żołądek, a dodanie napoju sojowego sprawi, że będzie delikatniejsza w smaku. Działanie pobudzające ma również herbata, zarówno czarna, jak i zielona. Zawartość pobudzającej teiny w herbacie może się różnić w zależności od jej rodzaju, jak i od sposobu i czasu parzenia.

Przepisy na zdrowy start:

OWSIANKA Z OWOCAMI LEŚNYMI
• 150 ml naturalnego napoju Alpro® soya z wapniem lub Light
• 75 g płatków owsianych
• 500 g owoców leśnych np. jagody, jeżyny, maliny
• starta skórka z jednej pomarańczy i sok
• miód lub brązowy cukier
Włóż do garnka wybrane owoce leśne i startą skórkę z pomarańczy, zalej sokiem pomarańczowym. Doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez 3-5 min. Zdejmij z ognia i dodaj odrobinę miodu lub brązowego cukru. Do miski, której można używać w kuchence mikrofalowej, wsyp płatki owsiane i zalej napojem naturalnym Alpro® soya. Wstaw do kuchenki i podgrzewaj na pełnej mocy przez 3 min. Następnie zamieszaj i podgrzewaj przez kolejne 2 minuty. Odstaw na 1 minutę, i udekoruj owocami leśnymi.

SOYACCINO
• 1 łyżeczka kawy instant
• 190 ml świeżo zagotowanej wody
• 70 ml napoju Alpro® soya naturalnego z wapniem
• 1 łyżeczka kakao w proszku

Wsyp łyżeczkę kawy instant do kubka lub filiżanki i dodaj świeżo zagotowaną wodę. Podgrzej 70 ml napoju Alpro® soya w mikrofalówce przez minutę. Teraz użyj ubijacza dla otrzymania pienistej konsystencji napoju. Dodaj spienione mleko do kawy, a następnie posyp proszkowanym kakao.

www.wellness.fit.pl