Zabawa na podwórku obniża ryzyko rozwoju krótkowzroczności

Chcesz aby twoje dziecko miało zdrowy wzrok? Pozwól mu spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu! Według naukowców zabawa na podwórku zmniejsza ryzyko krótkowzroczności.
fit.pl
2011-11-29 00:00
Udostępnij
Zabawa na podwórku obniża ryzyko rozwoju krótkowzroczności
Statystyki mówią, że około 4% przeszkolaków w Stanach Zjednoczonych jest krótkowidzami. W niektórych rejonach Azji, niemal 80% populacji cierpi na krótkowzroczność. Ostatnie badania naukowe rzucają nieco optymizmu – więcej czasu na świeżym powietrzu to mniejsze ryzyko noszenia okularów. Badania były prezentowane na medycznej konferencji i jak tłumaczą naukowcy – wymagają jeszcze kolejnych analiz.

Badacze bazowali na wcześniej przeprowadzonych ośmiu badaniach, w których uczesticzyło ponad 10 tysięcy młodzieży. Okazało się, że każda kolejna godzina spędzona na świeżym powietrzu w ciągu tygodnia obniża ryzyko rozwoju krótkowzroczności o 2%. Z kolei dodatkowa godzina ruchu na świeżym powietrzu dziennie – to już 13% mniejsze ryzyko krótkowzroczności.

Badanie wykazało również, że dzieci z krótkowzrocznością zostawały w domu średnio 4 godziny dłużej tygodniowo, niż dzieci z normalnym wzrokiem. Dodajmy także, że przebywanie w domu najczęściej idzie w parze z graniem w gry komputerowe czy oglądaniem telewizji, co także obciąża wzrok – nie wymagając akomodacji oka. Tymczasem ruch na świeżym powietrzu to korzyści nie tylko dla wzroku, ale całego organizmu – gry zespołowe, bieganie, wszystko to wpływa pozytywnie na kondycję organizmu, sprawność ciała i koordynację.

Źródło: webmd.com

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl