fit.pl mobile logo

56% Polaków chce zaszczepić się trzecią dawką

W sumie już 50,8% uczestników najnowszego sondażu BioStat uważa, że należy wprowadzić ograniczenia dla niezaszczepionych. To o sześć punktów procentowych (6 pp.) więcej niż miesiąc temu. (W lipcu ograniczenia dla nieszczepionych popierało 44,8% respondentów.) Obecnie 27,7% ankietowanych uznaje, że ograniczenia dla niezaszczepionych zdecydowanie należy wprowadzić, kolejnych 23,1% popiera pod pewnymi warunkami. Mniejszy jest za to odsetek tych, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się ograniczeniom dla niezaszczepionych, który wynosi 23,5% (w lipcu 27,8%), chociaż odsetek wszystkich przeciwnych restrykcjom zmniejszył się w sumie tylko o 0,6 pp. z 36,3% do 35,7%.

Już 75,3% Polaków obawia się kolejnej fali zachorowań na COVID-19, podczas gdy w lipcu odsetek ten wynosił 67,6%.

73,3% Polaków uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 mogą doprowadzić do ograniczenia pandemii SARS-CoV-2. 26,7% uczestników sondażu nie uważa szczepienia przeciw COVID-19 za środek ograniczający pandemię koronawirusa.

Reprezentatywną pod względem wieku i płci grupę 1000 Polaków zapytano o to jak oceniają dotychczasowe wysiłki w zwalczaniu pandemii – zarówno instytucjonalne, jak indywidualne. Uczestnicy sondażu najbardziej doceniają zaangażowanie medyków. Niemal dwie trzecie ankietowanych uznaje wysiłki medyków za skuteczne, z czego co czwarty za zdecydowanie skuteczne. Mniej niż, co trzeci respondent docenia skuteczność przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Z kolei aż 42,6% pytanych nie potrafi ocenić skuteczności wysiłków przedsiębiorców, zaś 35,7% - wysiłków obywateli. Znacznie bardziej krytyczni są Polacy w ocenie instytucji. Wysiłki samorządów w zwalczaniu pandemii uważa za skuteczne 34,7% ankietowanych, podczas gdy przeciwnego zdania jest w sumie 33,7%. Działania rządu RP skuteczne w zwalczaniu pandemii są zdaniem 35,3%, zaś w sumie 45,3% respondentów uważa je za nieskuteczne. Skuteczność działań instytucji międzynarodowych w zwalczaniu pandemii dostrzega w sumie 37,6%, a nie widzi – 30,3% uczestników sondażu.

Zapytani o szanse „powrotu do normalności” Polacy najczęściej uważają, że nastąpi ona w ciągu kilku lat (31,6%) lub w ciągu roku (21,6%). Aż 18,3% pytanych uważa, że powrót do normalności nie nastąpi nigdy. Na szybkie zakończenie pandemii – w ciągu kilku miesięcy, a nawet kilku tygodni – liczy w sumie 17,8% respondentów. Co ciekawe, 10,7% z nich uważa, że powrót do normalności już nastąpił.

 W grupie uczestników sierpniowego sondażu BioStat COVID-19 przeszło 21,9% osób, zaś 55% miało chorujących wśród bliskich (rodzina, przyjaciele, współpracownicy).

Przebieg COVD-19 u 57,2% chorujących miał charakter łagodny, jednak 35,7% odpowiadających przechodziło lub miało bliskich, którzy chorowali ciężko w domu. 14,1% przyznało, że koronawirus doprowadził do hospitalizacji, a 9,1% respondentów zna przypadki, kiedy choroba zakończyła się śmiercią. Bezobjawowy przebieg COVID-19 poświadczyło 9,2% uczestników sondażu.

Wskutek COVID-19 aż 45,8% chorujących odczuwa ociężałość ze splątaniem myśli, 18,7% doświadczyło ciężkich powikłań (np. niewydolności oddychania, krążenia itd.), kolejnych 15% - depresji. Wśród chorujących 23,5% przebywało w szpitalu, a 20,9% nie odczuwało żadnych skutków. Dłuższa utrata węchu lub smaku dotknęła 3% ankietowanych, a 0,9% zetknęło się z zespołem pokowidowym u dzieci.

Podczas przechodzenia COVID-19 pacjenci najczęściej korzystali z porad telefonicznych – co piąty ankietowany, zaś 37,8% chorujących twierdzi, że nie potrzebowało pomocy medycznej. Z leczenia szpitalnego skorzystało 23,6%, a na samoleczenie zdecydowało się 23,2% respondentów.

Opieka medyczna podczas przechodzenia COVID-19 oceniana jest pozytywnie w sumie przez 17,5% pacjentów, a negatywnie przez w sumie 20,3%. Niemal co czwarty ocenia pomoc medyczną neutralnie, a 37,8% nie korzystał wcale z pomocy medycznej.

 Gotowość przyjęcia przypominającej dawki szczepionki przeciwkowidowej (tzw. „trzeciej dawki”) – oczywiście kiedy będzie to możliwe – deklaruje 56,4% respondentów.

42,8% uczestników sierpniowego sondażu BioStat stanowiły osoby niezaszczepione.

Równocześnie 23,8% ankietowanych deklaruje, że w ogóle nie zamierza zaszczepić się przeciw koronawirusowi.

 Tych, którzy nie chcą się zaszczepić zapytano więc o powody takiej decyzji. Najczęściej – 58,6% przeciwników szczepień – wskazywali oni obawę przed skutkami ubocznymi. Co drugi uważa, że szczepionka nie ochroni przed kolejnymi wariantami koronawirusa, 41,5% nie wierzy w skuteczność szczepionki, a 21,6% nie wierzy w pandemię.

Dla porównania – w lipcu w grupie osób, które nie chcą się szczepić obawa przed skutkami ubocznymi zniechęcała niemal dwie trzecie ankietowanych (65,5%), odsetek niewierzących w skuteczność ochrony przed kolejnymi wariantami koronawirusa wynosił 52,4%, a wątpiących w skuteczność szczepionki – 46,3%. W lipcu 18,7% nieszczepiących się nie wierzyło w pandemię.

41,8% rodziców dzieci w wieku powyżej 12 lat zamierza je zaszczepić przeciw koronawirusowi. Aż 38,4% nie ma takiego zamiaru, natomiast 19,8% wciąż jest niezdecydowanych.

 Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” został przeprowadzony od 28 do 30 sierpnia 2021 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl