Amazonki i macierzyństwo. Zdrowe i piękne dla dzieci - kampania społeczna

Dokładnie w Dzień Matki, czyli 26 maja wystartowała kampania społeczna Amazonki i macierzyństwo. Zdrowe i piękne dla dzieci, która ma zachęcać Polki do regularnych badań profilaktycznych  
fit.pl
2012-05-28 00:00
Udostępnij
Amazonki i macierzyństwo. Zdrowe i piękne dla dzieci - kampania społeczna
Tą kampanią Amazonki chcą pokazać wszystkim kobietom, że z rakiem można wygrać, mieć szczęśliwą rodzinę i spełniać się w macierzyństwie. Poprzez kampanię organizatorzy chcą pokazać również, że po leczeniu raka piersi kobieta może zaplanować zdrowe macierzyństwo i cieszyć się zdrowymi dziećmi.

Dzięki lepszej dostępności do badań profilaktycznych i większej świadomości kobiet coraz częściej rak piersi wykrywany jest u kobiet młodych, w wieku rozrodczym, a także w czasie ciąży. To problem społeczny, o którym należy mówić.

Niezależnie od tego, czy diagnoza przyszła przed czy po urodzeniu dzieci, Amazonki chcą powiedzieć wszystkim kobietom, że z rakiem można wygrać, mieć szczęśliwą rodzinę i spełniać się w macierzyństwie.

Choroba nowotworowa jest sprawą rodzinną. Kiedy choruje mama, odczuwa to cała rodzina. Wszyscy jej bliscy konfrontują się z rakiem. Jak z nimi rozmawiać? Jak informować dzieci o chorobie? Jak łagodzić lęk mamy i jej bliskich? Czy rak może scementować rodzinę? Chcemy pokazywać jak amazonki poradziły sobie z tymi wyzwaniami. Bo każde macierzyństwo jest piękne! Organizatorem kampanii jest Federacja Stowarzyszeń AMAZONKI – największa kobieca organizacja w Polsce, która zrzesza 25 tysięcy kobiet z doświadczeniem raka piersi.

Kampanię otworzyła wystawa zdjęć amazonek autorstwa Katarzyny Piweckiej i Ewy Rzyczniak. Wystawa "amazonki & macierzyństwo" ukazuje kobiety z doświadczeniem raka piersi w towarzystwie swoich dzieci. Ze zdjęć bije radość, a także siła i piękno kobiet, które prowadzą dobre, szczęśliwe życie rodzinne, mimo zmagań z chorobą.

Bohaterkami fotografii są zarówno amazonki z długim stażem choroby, które mogą o sobie powiedzieć, że wygrały z rakiem piersi, jak również młode amazonki z maluchami. Niektóre z nich urodziły swoje dzieci zanim w ich życiu pojawił się rak, niektóre zaś zdecydowały się urodzić już po diagnozie. Jedna z bohaterek jest na początku walki.

Joanna i Monika to młode mamy rocznych dzieci, które nie bały się podjąć decyzji o macierzyństwie po przebyciu choroby nowotworowej. Są przykładem tego, że po leczeniu raka można odzyskać dawne szczęśliwe życie i bardzo świadomie przygotować się do powiększenia rodziny.

Druga Joanna natomiast wykryła u siebie raka krótko po urodzeniu dziecka. Jest w trakcie leczenia. Zdjęcie jej i córeczki otwiera cykl portretów i pokazuje, że mimo choroby mama amazonka daje dziecku radość, czułość i moc pozytywnych bodźców.

Pozostałe bohaterki w momencie diagnozy miały już rodziny i dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Dla każdej z nich diagnoza wiązała się z troską o ich dzieci. Więcej o nich dowiecie się z wystawy.

W kolejnych odsłonach kampanii Amazonki będą również zwracać uwagę na ważność uświadamiania kobiet walczących z rakiem piersi, że niejednokrotnie mają prawo do decydowania o formie operacji, bo nie zawsze musi to być mastektomia. A jeżeli już, to w Polsce można zrekonstruować pierś w zabiegu jednoczasowym, jak i w odroczonym terminie.

Będziemy również przyglądać się terapeutycznej roli metamorfozy wyglądu kobiety. Bo dla dobra własnych dzieci warto być piękną w procesie rekonwalescencji fizycznej i duchowej.

www.zdrowie.fit.pl