fit.pl mobile logo

Co to jest cholesterol HDL? Dobry cholesterol, jakiego potrzebujemy

Cholesterol, czyli związek chemiczny z grupy steroidów, który znajduje się w błonie komórek zwierzęcych, cieszy się złą sławą – na ogół jest kojarzony z ryzykiem zachorowania na miażdżycę czy chorobę wieńcową. Jego działanie jest jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z jakich frakcji składa się cholesterol i dlaczego HDL jest nazywany „dobrym” cholesterolem?

Czy cholesterol szkodzi?

Pomimo złej sławy, jaką cieszy się cholesterol, związek ten jest niezbędny do zachowania pełnego zdrowia. Bo chociaż w nadmiarze przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia, to z drugiej strony reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie – buduje błony komórkowe, wspomaga produkcję hormonów oraz syntezę witaminy D3, chroni komórki przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także buduje tkankę nerwową i wspomaga pracę mózgu. Cholesterol całkowity dzieli się na dwie frakcje – LDL oraz HDL. Nadmiar związków należących do pierwszej frakcji, czyli zły cholesterol, powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co w rezultacie przyczynia się do powstawania groźnych dla zdrowia i życia chorób – np. zawału serca czy udaru. Do podniesienia poziomu złego cholesterolu przyczynia się głównie zła dieta – spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans, a także siedzący tryb życia i duża otyłość.

Cholesterol HDL – działanie i normy laboratoryjne

Dobry cholesterol, czyli HDL, jest gęstą lipoproteiną zmniejszającą ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia. Jego zadaniem jest usuwanie złego cholesterolu z naczyń krwionośnych. HDL przyczynia się też do zmniejszenia poziomu lipidów, a ponadto bierze udział w przenoszeniu cholesterolu do wątroby, gdzie związek ten ulega rozpadowi i usunięciu z organizmu. Odpowiada także za przechowanie apoprotein, czyli białkowych części lipoprotein, które wiążą lipidy i uczestniczą w transporcie fosfolipidów oraz trójglicerydów do tkanek cholesterolu.

Poziom cholesterolu można sprawdzić, wykonując badanie krwi. Najkorzystniejsza sytuacja występuje wówczas, gdy frakcja HDL dominuje nad złym cholesterolem. Według norm laboratoryjnych poziom cholesterolu całkowitego (TC) nie powinien przekroczyć 190 mg/dl (5 mmol/l). Optymalny poziom cholesterolu LDL wynosi do 115 mg/dl (3 mmol/l), zaś HDL – ponad 40 mg/dl (1 mmol/l) w przypadku mężczyzn oraz ponad 45 mg/dl (1,2 mmol/l) u kobiet. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cholesterolu? Sprawdź również inny artykuł: https://dietadlaserca.pl/artykuly/wszystkie/dlaczego-cholesterol-hdl-jest-dobry/ i przekonaj się, dlaczego warto zadbać o prawidłową dietę.

Jak podnieść poziom cholesterolu HDL?

Główną przyczyną podniesienia poziomu złego cholesterolu jest nieprawidłowa dieta, dlatego należy zadbać o zdrowy jadłospis – spożywać chude mięso, produkty o niskiej zawartości tłuszczu, warzywa oraz owoce. Dietetycy rekomendują również zwiększenie podaży błonnika – składnik ten reguluje stężenie cholesterolu we krwi. Osoby zmagające się z podwyższonym poziomem LDL powinny także ograniczyć spożywanie produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, wprowadzić do diety ryby morskie, tran, oliwę z oliwek oraz oleje roślinne, które zawierają kwasy omega 3 i 6 – związki te pomagają utrzymać optymalny poziom dobrego cholesterolu. Do podniesienia poziomu cholesterolu HDL przyczynia się również aktywność fizyczna – regularny wysiłek dostosowany do stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb nie tylko pomaga redukować zbędne kilogramy, ale także zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl