Co to jest cholesterol HDL? Dobry cholesterol, jakiego potrzebujemy

Cholesterol, czyli związek chemiczny z grupy steroidów, który znajduje się w błonie komórek zwierzęcych, cieszy się złą sławą – na ogół jest kojarzony z ryzykiem zachorowania na miażdżycę czy chorobę wieńcową. Jego działanie jest jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z jakich frakcji składa się cholesterol i dlaczego HDL jest nazywany „dobrym” cholesterolem?
2019-03-21 00:00
Udostępnij
Co to jest cholesterol HDL? Dobry cholesterol, jakiego potrzebujemy

Czy cholesterol szkodzi?

Pomimo złej sławy, jaką cieszy się cholesterol, związek ten jest niezbędny do zachowania pełnego zdrowia. Bo chociaż w nadmiarze przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia, to z drugiej strony reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie – buduje błony komórkowe, wspomaga produkcję hormonów oraz syntezę witaminy D3, chroni komórki przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także buduje tkankę nerwową i wspomaga pracę mózgu. Cholesterol całkowity dzieli się na dwie frakcje – LDL oraz HDL. Nadmiar związków należących do pierwszej frakcji, czyli zły cholesterol, powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co w rezultacie przyczynia się do powstawania groźnych dla zdrowia i życia chorób – np. zawału serca czy udaru. Do podniesienia poziomu złego cholesterolu przyczynia się głównie zła dieta – spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans, a także siedzący tryb życia i duża otyłość.

Cholesterol HDL – działanie i normy laboratoryjne

Dobry cholesterol, czyli HDL, jest gęstą lipoproteiną zmniejszającą ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia. Jego zadaniem jest usuwanie złego cholesterolu z naczyń krwionośnych. HDL przyczynia się też do zmniejszenia poziomu lipidów, a ponadto bierze udział w przenoszeniu cholesterolu do wątroby, gdzie związek ten ulega rozpadowi i usunięciu z organizmu. Odpowiada także za przechowanie apoprotein, czyli białkowych części lipoprotein, które wiążą lipidy i uczestniczą w transporcie fosfolipidów oraz trójglicerydów do tkanek cholesterolu.

Poziom cholesterolu można sprawdzić, wykonując badanie krwi. Najkorzystniejsza sytuacja występuje wówczas, gdy frakcja HDL dominuje nad złym cholesterolem. Według norm laboratoryjnych poziom cholesterolu całkowitego (TC) nie powinien przekroczyć 190 mg/dl (5 mmol/l). Optymalny poziom cholesterolu LDL wynosi do 115 mg/dl (3 mmol/l), zaś HDL – ponad 40 mg/dl (1 mmol/l) w przypadku mężczyzn oraz ponad 45 mg/dl (1,2 mmol/l) u kobiet. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cholesterolu? Sprawdź również inny artykuł: https://dietadlaserca.pl/artykuly/wszystkie/dlaczego-cholesterol-hdl-jest-dobry/ i przekonaj się, dlaczego warto zadbać o prawidłową dietę.

Jak podnieść poziom cholesterolu HDL?

Główną przyczyną podniesienia poziomu złego cholesterolu jest nieprawidłowa dieta, dlatego należy zadbać o zdrowy jadłospis – spożywać chude mięso, produkty o niskiej zawartości tłuszczu, warzywa oraz owoce. Dietetycy rekomendują również zwiększenie podaży błonnika – składnik ten reguluje stężenie cholesterolu we krwi. Osoby zmagające się z podwyższonym poziomem LDL powinny także ograniczyć spożywanie produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, wprowadzić do diety ryby morskie, tran, oliwę z oliwek oraz oleje roślinne, które zawierają kwasy omega 3 i 6 – związki te pomagają utrzymać optymalny poziom dobrego cholesterolu. Do podniesienia poziomu cholesterolu HDL przyczynia się również aktywność fizyczna – regularny wysiłek dostosowany do stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb nie tylko pomaga redukować zbędne kilogramy, ale także zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.