Co to jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, która objawia się swędzącymi, suchymi plamami na ciele. Jest bardzo uciążliwa dla chorych, nie tylko ze względów kosmetycznych. Niektóre rodzaje łuszczycy są mocno nasilone i szczególnie odporne na leczenie, dlatego warto zapewnić skórze dodatkową pomoc. Jak radzić sobie z łuszczycą? Odpowiedź w poniższym artykule!
2020-05-19 00:00
Udostępnij
Co to jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić?

Łuszczyca – obraz kliniczny

 

Łuszczyca to przewlekła, ogólnoustrojowa choroba, manifestująca się łuszczącymi zmianami skórnymi. Wedle niektórych źródeł, choroba ta dotyka 2-4% populacji i może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Mimo szeroko zakrojonych badań, jej przyczyny nie są do końca poznane. Wiadomo, że ma podłoże genetyczne i immunologiczne. Łuszczyca może przybierać różną formę.

Najczęstsze odmiany łuszczycy:

  • zwykła – zmiany zlokalizowane są w obrębie kolan, łokci i owłosionej skóry głowy. Jest najczęściej występującą odmianą łuszczycy (stanowi około 80-90% wszystkich przypadków);
  • plackowata – charakteryzuje się czerwonymi plamami, które pokrywają obszary skóry. Na powierzchni tych płasko-wyniosłych grudek powstają biało-srebrzyste łuski, które mogą odpadać podczas pocierania czy drapania. Zmiany te są powszechnie spotykane na łokciach, kolanach i skórze głowy;
  • kropelkowa – głównym objawem są liczne i drobne wykwity o barwie czerwonobrunatnej, wyraźnie zaznaczone na powierzchni skóry. Zmiany skórne przypominają kropelki – stąd nazwa. Ten typ łuszczycy najczęściej atakuje dzieci i może zapowiadać pojawienie się łuszczycy zwykłej w przyszłości;
  • krostkowa – jej objawy to białe pęcherze wypełnione ropą i duże obszary czerwonej, podrażnionej skóry. Łuszczyca krostkowa zwykle występuje na mniejszych obszarach ciała, takich jak dłonie lub stopy, ale czasem może przyjąć postać uogólnioną;
  • stawowa – najczęściej atakuje stawy kończyn górnych i dolnych, stawy w okolicy biodrowo-krzyżowej oraz w kręgosłupie. Objawia się bolesnością stawów, ich zaczerwienieniem, zesztywnieniem, a także zmianami skórnymi i paznokciowymi.

 

Jak radzić sobie z łuszczycą?

 

Objawy łuszczycy są uciążliwe i obniżają komfort życia chorego. Wpływają nie tylko na jego ogólny stan zdrowia, ale również na psychikę. Osoby dotknięte łuszczycą często stają się wycofane w kontaktach międzyludzkich, a czasem popadają w depresję, nie mogąc poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami i brakiem akceptacji.

Jak walczyć z łuszczycą, gdy terapia farmakologiczna nie przynosi oczekiwanych rezultatów?

 

Stosuj kosmetyki przeznaczone dla skóry z łuszczycą

 

Obecnie rynek oferuje bogatą ofertę środków do pielęgnacji skóry. Tylko jak wybrać najlepszy? Należy przede wszystkim patrzeć na skład – produkty dla zmienionej chorobowo skóry powinny być jak najbardziej delikatne i naturalne, by jej nie podrażnić. Osoby borykające się z tą chorobą powinny stosować nie tylko specjalne maści i kremy, ale również dedykowany dla ich skóry żel pod prysznic, mydło do rąk oraz szampon na łuszczycę, by minimalizować objawy choroby.

 

Wystawiaj skórę na działanie słońca

 

Dermatolodzy zalecają terapię słońcem w przypadku łuszczycy, a osoby cierpiące na tę chorobę zauważają wyraźne rezultaty przy regularnym opalaniu. Jednak w tej kwestii należy zachować umiar, by nie nabawić się poparzeń słonecznych. Warto zastosować kremy z filtrem, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem promieni.

 

Zadbaj o odpowiedni tryb życia

 

Nie samą pracą człowiek żyje – równie ważny jest sen, urlop, relaks i czas spędzony z rodziną. Czynniki związane ze stylem życia mogą przyczyniać się do zachorowania na łuszczycę (a później do jej nawrotów). Zaliczamy do nich:

  • stres
  • zła dieta
  • picie alkoholu
  • palenie tytoniu
  • nieuregulowana gospodarka hormonalna
  • substancje chemiczne
  • odwodnienie

Zmiana nawyków może pomóc w łagodzeniu przykrych dolegliwości.

 

Stosuj odpowiednią dietę

 

Jeśli cierpisz na łuszczycę, warto zastanowić się nad wdrożeniem poniższych rad, by zapobiegać zaostrzeniom:

  • spożywaj produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby: makrela, łosoś, pstrąg, sardynki; orzechy włoskie; olej lniany; nasiona chia)
  • jedz warzywa i owoce
  • ograniczaj mięso
  • unikaj spożywania cukru, słodyczy i napojów słodzonych
  • pij codziennie około 2 l płynów (najlepiej wody)
  • jedz produkty zbożowe (szczególnie pełnoziarniste)
  • zadbaj o prawidłową wagę

 

Stosuj lecznicze kąpiele

 

Kąpiel z dodatkiem odpowiednich produktów może zdziałać cuda na swędzące zmiany łuszczycowe. Do wody możesz dodać olejek eteryczny (np. z drzewa herbacianego), sól z Morza Martwego, sól Epsom, płatki owsiane lub zioła (np. rumianek). Temperatura wody odgrywa tu także ważną rolę – powinna wynosić 35-40 stopni C i trwać około 20 minut. Lecznicze kąpiele powinno się zażywać 2-3 razy w tygodniu.

 

Jak sobie radzić z łuszczycą – podsumowanie

 

Odpowiednia dieta, zredukowanie stresu i odpowiednia pielęgnacja to niezbędne elementy w walce z łuszczycą. Warto wcielić w życie powyższe rady, by cieszyć się piękną i gładką skórą.