fit.pl mobile logo

Długotrwała chrypka – powód do niepokoju czy banalna dolegliwość?

Chrypka jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń głosu, objawem towarzyszącym infekcjom, nieprawidłowością w funkcjonowaniu układu oddechowego. Jest to zjawisko akustyczne, zmiana głosu, słyszalna podczas wypowiadania samogłosek, głosek dźwięcznych, a także podczas kaszlu czy chrząkaniu. Najczęstszą przyczyną chrypki jest ostry i przewlekły stan zapalny krtani. Długotrwała chrypka i brak poprawy mimo podjętego leczenia powinny wzbudzić niepokój oraz czujność pacjenta. W diagnostyce chorób, którym towarzyszy długotrwała chrypka, należy uwzględnić również zmiany nowotworowe.

Mechanizm i przyczyny powstawania chrypki

Mechanizm chrypki polega na zaburzeniu przepływu powietrza przez fałdy głosowe, które znajdują się w krtani. Przyczyn powstawania chrypki jest wiele, od tych najbardziej oczywistych i niewzbudzających niepokoju, po naprawdę poważne i wymagające szybkiej interwencji:

 • nadużywanie narządu mowy,
 • infekcje górnych dróg oddechowych,
 • ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej krtani,
 • zapalenie swoiste krtani,
 • niezapalne obrzęki krtani,
 • obrzęki alergiczne,
 • modzele krtani,
 • polipy fałdu głosowego,
 • urazy krtani,
 • zmiany pointubacyjne,
 • torbiele i guzy krtani,
 • nowotwory złośliwe.

Często chrypka towarzyszy chorobom genetycznym, występuje np. u osób z zespołem Downa, jak również ma swoje źródło w innych chorobach, niezwiązanych bezpośrednio z obszarem gardła. Do takich należą choroby tarczycy (niedoczynność), refluks żołądka, zaburzenia mięśniowe, zaburzenia neurogenne (choroba Parkinsona). Chrypka bywa również skutkiem ubocznym stosowania leków, np. trombolitycznych, przeciwhistaminowych, glikokortykosteroidów dooskrzelowych. Długotrwała chrypka i brak poprawy w przeciągu 3-4 tygodni powinny skłonić do wizyty u laryngologa i przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Długotrwała chrypka i brak poprawy, mimo zastosowania odpowiednich środków, mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia, jak nowotwór. Wczesne rozpoznanie to zawsze lepsze rokowania, dlatego nie należy bagatelizować utrzymującej się chrypki, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej także suchość w gardle, problemy z przełykaniem, duszności i nagła utrata wagi. Jeśli, mimo zastosowanego leczenia, objawy nie ustępują, chrypka utrzymuje się, należy zgłosić się do laryngologa. Badanie podmiotowe polega na zebraniu wywiadu od chorego, istotne jest ustalenie, od kiedy utrzymuje się chrypka, jak się zmieniała (czy dolegliwości zmniejszały się czy nasilały), czy długotrwałej chrypce towarzyszyły inne objawy infekcji. Ważne jest także uzyskanie wiedzy na temat możliwych urazów, ekspozycji na toksyczne opary czy zabiegów przeprowadzonych w ostatnim czasie. Chrypka może pojawić się również u osób, które nadużywają alkoholu, a także u palaczy.

Najczęściej jednak chrypka pojawia się w przebiegu infekcji, zwłaszcza ostrego zapalenia krtani, za które odpowiadają wirusy. Chorzy skarżą się na ból gardła, krtani, kaszel, a także podwyższoną temperaturę ciała. Objawom towarzyszą kłopoty z głosem, które mogą przybrać postać niewielkiej chrypki lub nawet chwilowej utraty głosu (bezgłosu). W przebiegu zapalenia krtani widoczne jest przekrwienie, a także niewielki obrzęk błony śluzowej. Chrypka może być także odpowiedzią organizmu na kontakt z alergenami (tzw. alergiczne zapalenie krtani), np. pyłkami lub jadem owadów.

Długotrwała chrypka zawsze powinna skłaniać do wizyty u specjalisty, który ustali jej podłoże i wdroży stosowne leczenie. Porady lekarskiej należy bezwzględnie zasięgnąć, jeśli chrypka pojawia się u dziecka.

Leczenie chrypki

Pierwszym krokiem w leczeniu chrypki jest ustalenie przyczyny kłopotów z głosem i jeśli to możliwe, usunięcie jej. Konieczne może być wyeliminowanie czynnika drażniącego, z którym chory może mieć do czynienia zarówno w pracy, jak i domu. Postępowanie w przypadku chrypki obejmuje również:

 • przebywanie w nawilżonym oraz czystym, pozbawionym czynników drażniących środowisku,
 • unikanie palenia tytoniu,
 • unikanie nadmiernego wysiłku głosowego (krzyk, głośne mówienie),
 • przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów,
 • unikanie ostrych przypraw, ograniczenie spożycia kofeiny,
 • spożywanie posiłków w niewielkich porcjach,
 • udrożnienie nosa (inhalacje, odpowiednie leki rozrzedzające wydzielinę),
 • zastosowanie leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych.

Chrypkę można starać się leczyć także domowymi metodami, wśród których najbardziej popularne jest płukanie gardła roztworem soli kuchennej oraz picie naparów z siemienia lnianego, które pomaga łagodzić stan zapalny. Warto sięgnąć po tabletki do ssania z propolisem. Środki te dostępne są bez recepty, działają skutecznie w przypadku bólu gardła i chrypki, łagodzą niepokojące objawy, niosą ulgę i pomagają wzmocnić odporność.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl