Choć z różnymi alergiami zmaga się już blisko połowa Polaków, a o tym problemie mówi się coraz więcej, wciąż wokół alergii funkcjonuje wiele mitów. Wątpliwości rozwiewa dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”
2021-05-24 00:00
Udostępnij
Fakty i mity o alergii

MIT: Odczulanie jest bolesne

Odczulanie rozpoczyna się od pełnej diagnostyki alergologicznej, która pozwala dobrać odpowiednią immunoterapię. Wielu osobom ten proces kojarzy się z częstymi zastrzykami, na które co miesiąc trzeba jeździć do poradni alergologicznej. Tymczasem od kilku lat dostępne są preparaty podjęzykowe: tabletki i roztwory, których skuteczność jest równie wysoka, co w przypadku iniekcji. Ta metoda jest nie tylko bezbolesna, ale też łatwiejsza do wdrożenia, bo pacjent przyjmuje preparaty w domu.

MIT: Oczy swędzą i pieką od zbyt długiego siedzenia przed komputerem

Świąd i pieczenie oczu to typowe objawy alergii. W badaniu „Chroń oczy przed alergią”1 zrealizowanym przez markę EKTIN aż 78% osób wskazało, że według nich najczęstszą przyczyną takich dolegliwości jest zbyt długi czas spędzony przed ekranami urządzeń elektronicznych. Jednak, jak wskazują specjaliści, oczy zmęczone od komputera będą przede wszystkim zaczerwienione i podrażnione, mogą także łzawić, ale nie zaobserwujemy świądu. W tym przypadku warto sięgnąć po krople typu „sztuczne łzy”, najlepiej bez konserwantów (np. Hyal-Drop Multi). Jeśli zaś pojawia się swędzenie i pieczenie, to znak, że to alergia i wówczas najlepszym rozwiązaniem są krople z ektoiną i kwasem hialuronowym (np. EKTIN), które działają dwutorowo: nawilżają i tworzą barierę ochronną dla oka, która zabezpiecza przed wnikaniem alergenów.

FAKT: Alergicy powinni spędzać urlop nad morzem

Osoby zmagające się z alergią powinny zwracać uwagę na kierunki wakacyjnych wojaży. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest urlop nad morzem: w tamtejszym powietrzu jest najmniej alergenów, jest ono czyste i świeże, wolne od pyłków, zanieczyszczeń i kurzu. Dodatkowo, bryza morska sprzyja częstej cyrkulacji.
Bezpiecznym wakacyjnym kierunkiem dla alergików mogą być także pustynne klimaty strefy podzwrotnikowej (np. Egipt, Maroko), ze względu na niewielką ilość pylącej roślinności. Wysokie temperatury również sprzyjają wyciszeniu objawów alergicznych.

FAKT: Alergicy mogą bezpiecznie korzystać z basenów

Wielu alergików unika wizyt na pływalniach, w obawie o podrażnienia oczu w chlorowanej wodzie. Rzeczywiście może być ona czynnikiem drażniącym, ale odpowiednie przygotowanie do wizyty na basenie umożliwi komfortowe pływanie.

- Z pewnością alergicy powinni zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary do pływania, szczelnie przylegające do oczodołów. Dobry rozwiązaniem jest też aplikacja kropli do oczu, typu „sztuczne łzy” lub z kwasem hialuronowym i ektoiną - mówi dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”

FAKT: Liczy się nie tylko data ważności kropli, ale także czas na zużycie

Część alergików nie rozstaje się z kroplami do oczu łagodzącymi objawy alergii. Odpowiednio aplikowane poprawiają komfort funkcjonowania. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach przy ich stosowaniu. Krople mają nie tylko datę ważności, ale także określony czas na ich zużycie. Dłużej mogą być otwarte krople w nowoczesnych, szczelnych opakowaniach z pompką, zapewniających jałowość. Wówczas takie preparaty, mimo że nie zawierają konserwantów, można z powodzeniem stosować przez 6 miesięcy od pierwszego otwarcia. Najczęściej na opakowaniu widnieje informacja jak długo można używać danego środka – to symbol pudełeczka z otwartym wieczkiem z informacją np. 6M (6 miesięcy) lub 12M (rok od otwarcia).

Osoby, które korzystają z kropli rzadziej, powinny napisać na opakowaniu datę otwarcia, by pamiętać, jak długo mogą je stosować. Oczywiście nie należy stosować żadnych preparatów po dacie ważności.