Nowotwory atakują podstępnie, zaś choroba w wielu wypadkach wykrywana jest zbyt późno.Jakie są skutki zbyt późnego wykrycia raka – wiadomo. Często na odpowiednie leczenie jest już zbyt późno, gdyż w walce z nowotworem liczy się każdy dzień. Ważna jest zatem zarówno profilaktyka oraz wczesna diagnostyka. W jaki sposób można chronić się przed tą groźną chorobą? Jak nie dać się rakowi? Dzięki prowadzonym kampaniom społecznym nasza wiedza na ten temat jest coraz szersza  
fit.pl
2013-02-27 00:00
Udostępnij
Jak chronić się przed rakiem?
Profilaktyka, czyli jak uciec przed rakiem

 

Zdrowy tryb życia to podstawa w walce z rakiem. Jak potwierdzają wyniki badań, to właśnie złe nawyki żywieniowe oraz uleganie takim nałogom, jak alkohol czy papierosy , może zwiększać w dużym stopniu ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Udowodniono również, że ruch oraz zdrowa dieta mogą znacznie zwiększyć odporność organizmu i wspomóc go w walce z komórkami nowotworowymi.

 

Jedną z głównych przyczyn chorób nowotworowych jest właśnie nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Rak płuc oraz krtani to najczęstsze konsekwencje takiego postępowania. Brak ruchu i niewłaściwa dieta prowadzić mogą do otyłości, ta zaś znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Aktywność fizyczna jest również zalecana tym, którzy chcą uchronić się przed rakiem prostaty lub trzonu macicy.

 

Skutecznie w walce z rakiem wspierają niektóre produkty spożywcze. W antyrakowej diecie ważną pozycję zajmują świeże warzywa i owoce, przy czym wyjątkową skuteczność w ochronie przed nowotworem wykazują warzywa strączkowe. Sok z rzepy oraz olej lniany to kolejne ważne dodatki do codziennego menu, które mogą wzmocnić organizm i zapewnić mu dodatkową ochronę przed rakiem.

 

Badania – pierwszy krok do zdrowia

 

Okresowe badania to podstawa w profilaktyce. Wczesna diagnostyka to klucz do sukcesu w walce z chorobą i większa szansa na odzyskanie zdrowia. Oprócz kontrolnych badań zaleca się przeprowadzanie badania posiewowego, które pozwala w porę wykryć raka jelita grubego. Panie koniecznie powinny korzystać z badań cytologicznych oraz mammograficznych, zaś panowie poddawać się badaniom jąder.

 

Warto również obserwować swe ciało, zwracając szczególną uwagę na zmiany zachodzące na skórze oraz na pojawiające się guzki. To właśnie są najczęstsze objawy nowotworów, zaś ich wykrycie powinno stać się przyczyną możliwie jak najszybszej wizyty u lekarza.

 

Dla tych, którzy chcą korzystać ze wszystkich możliwości dostępnych na polskim rynku medycznym, dobrym rozwiązaniem mogą być również ubezpieczenia medyczne, zapewniające pokrycie kosztów związanych ze specjalistycznymi badaniami oraz ewentualnym pobytem w szpitalu. To jedna z tych inwestycji, które mogą zwrócić się z nawiązką, zaś samo zdrowie jest wartością bezcenną.

www.zdrowie.fit.pl