fit.pl mobile logo

Jak przestać chrapać?

Chrapanie zakłóca wypoczynek, powoduje dyskomfort i nierzadko jest przyczyną kompleksów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że chrapanie dodatkowo może być niebezpieczne dla zdrowia. Gdy wszystkie domowe metody włącznie z wietrzeniem pokoju, gwizdaniem i przewracaniem się na lewy bok zawiodą, warto przyjrzeć się przyczynom i dowiedzieć się jak skutecznie wyleczyć chrapanie przy użyciu nowoczesnej medycyny.

Głośne chrapanie może osiągać nawet 80 decybeli. Tyle samo, ile klakson samochodu rozlegający się na ulicy. Czy można liczyć na zdrowy sen gdy ktoś trąbi ci do ucha? No właśnie. Ale chrapanie to nie tylko dyskomfort dla partnerów i domowników, ale realne zagrożenie dla zdrowia samego chrapiącego. W Polsce stosunkowo niewiele rozmawia się o chrapaniu. Jeśli już, to w kontekście przypadłości, z którą jakoś trzeba żyć. Do wszystkiego można się przyzwyczaić – to niebezpieczny truizm, który na dłuższą metę prowadzi do zaniedbania odbijającego się na zdrowiu. Dane nie kłamią. Regularnie chrapie 40% mężczyzn i 20% kobiet. Powyżej 60 roku życia to już 60% mężczyzn i 40% kobiet. Jak pokazują badania Fundacji Zdrowy Sen – niebezpieczna przypadłość coraz częściej dotyka także ludzi młodych – 6-8% dzieci w wieku przedszkolnym chrapie (źródło: https://millemedica.pl/chrapanie-bezdechy/).

Chrapanie zakłóca wypoczynek, powoduje dyskomfort i nierzadko jest przyczyną kompleksów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że chrapanie dodatkowo może być niebezpieczne dla zdrowia. Gdy wszystkie domowe metody włącznie z wietrzeniem pokoju, gwizdaniem i przewracaniem się na lewy bok zawiodą, warto przyjrzeć się przyczynom i dowiedzieć się jak skutecznie wyleczyć chrapanie przy użyciu nowoczesnej medycyny.

Choroba cywilizacyjna to ostatnio modny slogan, który przyczepiamy do wszystkich popularnych schorzeń. Przyczyny chrapania są jednak bardziej prozaiczne i niebezpośrednio związane z rozwojem technologii czy urbanizacją przestrzeni, w której żyjemy. Chrapiemy ponieważ powietrze przepływające przez nasz układ oddechowy napotyka po drodze na trudności. Dźwięki pojawiają się, kiedy luźne tkanki znajdujące się na drodze powietrza, którym oddychamy, poruszają się i wibrują. Powietrze przepływające między zwiotczałymi w czasie snu mięśniami wywołuje drgania ścian gardła.

Za utrudnienia w drogach oddechowych mogą odpowiadać: nieprawidłowa anatomiczna budowa gardła, opadające podniebienie i języczek, skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięte migdałki gardłowe lub podniebienne. Chrapanie nasila się po spożyciu alkoholu, na skutek palenia tytoniu, stosowania innych używek, środków nasennych oraz przy nadmiernym zmęczeniu, a często również towarzyszy osobom z nadwagą lub otyłym.

Osoby chrapiące mogą nie zdawać sobie sprawy z tego jak to jest być wyspanym. Jakość snu u chrapiących mężów, żon i dzieci jest bardzo niska, co w efekcie skutkuje gorszym dotlenieniem organizmu. Osoby chrapiące śpią gorzej, wstają bardziej zmęczone, często miewają bóle głowy i mogą mieć trudności z koncentracją. Dodatkowo, najnowsze badania potwierdzają, że chrapanie negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i na funkcjonowanie mózgu, a także może powodować podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego.

Prawdziwym zagrożeniem jednak jest bezdech. Podczas występowania bezdechu mózg przełącza się w tryb paniki i wydaje natychmiastowy rozkaz obudzenia śpiącego by przywrócić normalne oddychanie. Sen osób cierpiących na bezdech jest płytki, obfitujący w częste wybudzenia. Niska jakość snu przekłada się bezpośrednio na samopoczucie w ciągu dnia a także może być przyczyną lub nasilać objawy występujących schorzeń. Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płucne, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, zaburzenia krążenia mózgowego (występowanie bezdechów zwiększa ryzyko udaru), nietolerancja glukozy, cukrzyca czy zespół metaboliczny.

Jak można w takim razie łatwo poradzić sobie z tą niebezpieczną i uciążliwą przypadłością? Intuicyjnym postępowaniem jest wyszukanie najprostszej metody pozbycia się chrapania. Dlatego wiele z nas stosuje domowe receptury, ćwiczenia na chrapanie czy zioła. Niestety gdy wszystkie te metody okażą się wydmuszką pora zwrócić się w kierunku medycyny. Prawda jest taka, że każdą osobę chrapiącą można wyleczyć. W zależności od indywidualnego przypadku leczenie może wymagać zastosowania aparatów wewnątrzustnych, aparatów CPAP, wykonania zabiegów radiochirurgicznych w znieczuleniu miejscowym, wykorzystania terapii pozycyjnej czy leczenia operacyjnego. Nierzadko elementem leczenia jest współpraca z dietetykiem, który podpowie jak zrzucić zbędne kilogramy czy logopedą, dzięki któremu utrwalimy efekty zabiegu. Natomiast zawsze pierwszym krokiem powinna być analiza snu.

Przeprowadzenie analizy wymaga specjalnego sprzętu, tak zwanego pulsoksymetru, który zbierze dane dotyczące snu osoby chrapiącej. To na podstawie tych danych specjalista zadecyduje o optymalnym przebiegu leczenia. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne. Czy to oznacza, że trzeba wcześniej umawiać się do lekarza i czekać w kolejce, by je przeprowadzić? Niektóre kliniki, takie jak Centrum Laryngologii Mille Medica mają w swojej ofercie urządzenia, które można wypożyczyć przez Internet. W ramach oferowanego tam pakietu DobraNoc osoby, które zdecydują się na podjęcie leczenia otrzymają urządzenie wraz ze szczegółową instrukcją obsługi. W skrócie: wystarczy podłączyć je do dłoni i pójść spać. W ten sposób otrzymają szereg niezbędnych informacji, dzięki którym lekarz zaproponuje najbardziej skuteczny sposób wyleczenia chrapania. Zdrowy sen jest na wyciągnięcie ręki.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl