Jak wyleczyć malformację naczyniową

Malformacja naczyniowa to zmiana w strukturze tkanek, która może być groźna dla zdrowia. Musi więc zostać poddana leczeniu jak najszybciej po jej zauważeniu. Choć jest obecna w organizmie od urodzenia, może ujawnić się w różnym wieku, niekiedy bardzo dojrzałym. Jak objawia się ta anomalia oraz jak sobie z nią poradzić? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.
Aleksandra Załęska
2024-02-13 13:18
Udostępnij
Jak wyleczyć malformację naczyniową

Co to jest malformacja naczyniowa?

Pod pojęciem malformacji naczyniowej rozumiemy wrodzoną wadę rozwojową naczynia krwionośnego lub limfatycznego. Problem pojawia się już w życiu płodowym, na etapie kształtowania się tych struktur anatomicznych. Malformacje naczyniowe mogą występować w różnych częściach ciała. Niekiedy dają widoczne objawy, takie jak krwawienia, bóle głowy czy zaburzenia neurologiczne, jednak nie jest to regułą. Zmiany tego typu dzielą się wewnętrznie na 4 podkategorie:

  • malformacje limfatyczne,
  • malformacje kapilarne,
  • malformacje żylne,
  • malformacje tętniczo-żylne. 

Istnieją różne metody leczenia malformacji naczyniowych. O ich zastosowaniu decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta i postawieniu diagnozy. Wiele zależy tu od rodzaju rozpoznanej zmiany, ale także od jej lokalizacji na ciele. W przypadku malformacji naczyniowej znajdującej się w mózgu konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji neurochirurgicznej, radioterapii i/lub embolizacji. Zmiany znajdujące się w łatwiejszych do zaopatrzenia miejscach najczęściej są usuwane w mniej inwazyjny sposób.

Jak wyleczyć kapilarną malformację naczyniową?

Malformacje naczyniowe kapilarne to czerwone, różowe bądź fioletowe plamki lub guzki na skórze. Wynikają one z nieprawidłowej struktury naczyń krwionośnych i pojawiają się najczęściej w obrębie twarzy i szyi. Niekiedy przybierają znaczne rozmiary, przez co wpływają negatywnie na wygląd i samoocenę pacjenta.

W przypadku zmiany kapilarnej skuteczną metodą leczenia jest laseroterapia. W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy malformacja naczyniowa tego typu może zostać usunięta w stosunkowo łatwy sposób przy pomocy nowoczesnego lasera KTP.

Procedura rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej i wykluczenia przeciwwskazań. Należą do nich m.in. ciąża, stan zapalny w miejscu zabiegowym, stosowanie leków i innych preparatów o właściwościach fotouczulających oraz skłonność do bliznowców. Lekarz prowadzący danego pacjenta przedstawia mu szczegóły zabiegu, przewidywane efekty i możliwe skutki uboczne.

Sama procedura trwa od kilku do kilkunastu minut i jest stosunkowo bezbolesna. Polega na przesuwaniu nad leczonym obszarem ciała głowicy specjalistycznego urządzenia, które emituje wiązki świetlne o określonych parametrach. W najnowocześniejszych sprzętach medycznych do laseroterapii stosowana jest technologia podwójnej długości fali – w tym przypadku 532/1064 nm. Krótkie i wysokoenergetyczne impulsy pozwalają na selektywne docieranie do komórek, dzięki czemu zabieg może być uznawany za bezpieczny nawet dla dzieci.

Wykonywana w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy laseroterapia na kapilarne malformacje naczyniowe nie pozostawia blizn i nie wiąże się z długim okresem rekonwalescencji. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak dla osiągnięcia pełnych rezultatów zwykle konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji w odstępach 4-6 tygodni.

Jak wyleczyć limfatyczną, żylną lub tętniczo-żylną malformację naczyniową?

Malformacje limfatyczne są spowodowane nadmiernym rozrostem naczyń limfatycznych. Często objawiają się obrzękami i/lub problemami zdrowotnymi o charakterze ogólnym, np. skłonnością do infekcji.

Malformacje żylne to wady w obrębie żył objawiające się nieestetycznymi zmianami na skórze. Mogą prowadzić do obrzęków, bólu, owrzodzeń, a nawet do zakrzepicy. Z kolei malformacje tętniczo-żylne zmiany w obrębie tętnic i sąsiadujących z nimi żył. Mogą dawać takie objawy, jak obrzęk, pieczenie, owrzodzenie, stan zapalny, krwawienie, a nawet niewydolność serca.

Malformacje limfatyczne, żylne lub żylno-tętnicze najczęściej leczy się operacyjnie. W przypadku tych ostatnich całkowite usunięcie zmian często okazuje się niemożliwe, jednak stan pacjenta zostaje poprawiony na tyle, na ile pozwala współczesna medycyna.