Jak żyć z protezą zębową? Środki do czyszczenia protez

Dla wielu osób konieczność noszenia protezy zębowej staje się prawdziwym utrapieniem. Do tej pory protezy kojarzyły się bowiem przede wszystkim z brakiem higieny (i w konsekwencji – utratą uzębienia) lub podeszłym wiekiem. Tymczasem nie zawsze tak jest. Zęby stracić można na wskutek wielu chorób lub urazów, a na protezę obecnie decydują się coraz młodsi ludzie. Dobrze dobrana proteza ruchoma praktycznie nie różni się od naszych własnych zębów. Jednak należy pamiętać, że odpowiednie jej dopasowanie to również kwestia zdrowotna. Tyczy się to także higieny protezy. Jakie tabletki do czyszczenia protez wybrać?
2018-09-27 00:00
Udostępnij
Jak żyć z protezą zębową? Środki do czyszczenia protez

Protezy protetyczne – nie tylko dla starszych

Wbrew pozorom, nie tylko starsze osoby noszą protezy zębowe. Nawet utrata jednego zęba może bowiem wiązać się z problemami zgryzu. Stan równowagi artykulacyjnej osiągnięty jest jedynie wtedy, gdy w jamie ustnej znajduje się pełne uzębienie, górne i dolne (za: Majewski, 2000). Utrata zębów doprowadza do tak zwanego efektu Godona – czyli przemieszczania się pozostałych zębów tak, by wypełnić lukę (za: Napadłek, Panek; 2006). Utrata stycznych punktów między zębami niestety kończy się brakiem ochrony przyzębia, a także niekorzystnego obciążenia zębów. Niekiedy powoduje to także ból szczęki (za: Tallents i in., 2002). Eksperci przyjmują, że mniej niż dwadzieścia zębów w jamie ustnej wymaga już koniecznie uzupełnienia protetycznego. Nowoczesna protetyka pełni więc we współczesnej stomatologii rolę nie tylko estetyczną, ale i funkcjonalną – poprawia na przykład zanikający odruch żucia (za: Koczorowski, 2008). Rozległe braki w szczęce nie tylko bowiem wyglądają nieelegancko: znacząco obniżają także komfort życia.

Proteza zębowa – dlaczego trzeba o nią dbać?

Dobrze dobrana przez specjalistę proteza ruchoma to podstawa. Niewłaściwe jej dopasowanie może bowiem skutkować konsekwencjami zdrowotnymi – na przykład stanami zapalnymi języka (za: Mrówka-Kata i in., 2008). Niestety z badań naukowców wynika, że osoby starsze często używają protez zębowych zbyt długo (za: Koczorowski, Gawriołek, Sinawska; 2008). Ważne jest, aby czyścić protezę regularnie, używając środków do czyszczenia protez. Można również, w ramie potrzeby, wspomóc się specjalnym klejem do protez protetycznych, jeżeli nie trzyma się ona odpowiednio. Zakładać można ją jedynie wtedy, gdy w jamie ustnej nie ma ran i stanów zapalnych (za: Krakowiak, Krzyżanowski, Modlińska; 2011). Nie wolno zapominać nie tylko o czyszczeniu protezy, ale i pozostałych w jamie ustnej własnych zębów! Więcej na temat pielęgnacji protezy na stronie https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/czyszczenie-protezy-zebowej/.

Rodzaje protez zębowych – najnowsze osiągnięcia we współczesnej protetyce

Na rynku stomatologicznym dostępne są obecnie różne rodzaje protez zębowych. Ważne, by wybór został najpierw skonsultowany ze specjalistą. Często wybierane są protezy stabilizowane na implantach czy protezy akrylowe. Warto jednak zwrócić uwagę na protezy acronowe – nowość we współczesnej protetyce. Kolor protezy jest lekko różowy ale jednocześnie przejrzysty. Dzięki temu, proteza staje się praktycznie niewidoczna, stapia się bowiem wizualnie z pozostałymi częściami jamy ustnej. Elastyczne i termoplastyczne zdolności acronu bardzo poprawiają trwałość protezy. Ponadto, acron nie jest chłonny – sprzyja to utrzymaniu protezy zębowej w czystości i zapobiega rozwojowi infekcji wywołanych przez osiadające na niej drobnoustroje. Protezy z acronu zalecane są zwłaszcza tym osobom, które mają co najmniej trzy własne zęby. Warto jednak pamiętać, że protezę należy dobrać także pod... styl życia. Osoby, które często jedzą twarde, gorące, zimne czy ciągnące się i wymagające żucia potrawy, powinny zainwestować w protezę protetyczną wysokiej jakości – będzie bowiem musiała podołać ich żywieniowym preferencjom.

Tabletki do protez. Jakie środki do czyszczenia protez wybrać?

Jednym z głównych problemów użytkowników protez zębowych jest ich czasochłonna higiena. Protezę trzeba bowiem niestety czyścić po każdym posiłku. Pomocne w utrzymaniu protezy w dobrym stanie są tabletki do czyszczenia protez. Często są to te same lub podobne środki do tych, którymi czyścimy także aparaty ortodontyczne. Dlaczego zachowywanie protezy w czystości przy pomocy środków do czyszczenia protez jest tak ważne? Substancje zawarte w tabletkach do czyszczenia protez pomagają nam skuteczniej pozbyć się drobnoustrojów wywołujących infekcje grzybicze i bakteryjne. Mikroorganizmy te bardzo chętnie osiadają na wyjmowanej z jamy ustnej protezie. Warto zwrócić uwagę jaki współczynnik redukcji patogenów mają wybrane przez nas tabletki do protez (https://www.protefix.pl/produkty/aktywne-tabletki-czyszczace/). Innym ważnym aspektem preparatów czyszczących protezy protetyczne, jest długość aplikacji – niektóre działają już po trzech minutach zanurzenia protezy w roztworze, inne wymagają nawet pół godziny.

Inne środki do czyszczenia protez – na co warto zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że oprócz tabletek rozpuszczalnych w wodzie, mamy do wyboru również inne środki do czyszczenia protez – na przykład pasty czy specjalne proszki. Tutaj z kolei należy zwrócić uwagę, czy dany środek nie rysuje powierzchni protezy – znacząco obniża to wartość estetyczną naszego uśmiechu, gdyż porysowane zęby nie wyglądają naturalnie. Skutkuje to także powstaniem mikrouszkodzeń, które szybko stają się siedliskiem drobnoustrojów. Oprócz tabletek do czyszczenia protez, niezbędnym wyposażeniem posiadacza protezy ruchomej jest także miękka, nie rysująca powierzchni szczoteczka: osobna do czyszczenia samej protezy zębowej, osobna do dziąseł i prawdziwych zębów, jeśli je mamy. Utrzymywanie jamy ustnej w higienie i unikanie stanów zapalnych pozwala nam bowiem dłużej cieszyć się samą protezą zębową i jej naturalnym wyglądem.

Źródła:

  • Majewski S. W.: Zmiany w układzie stomatognatycznym jako wynik postępującego procesu utraty zębów stałych. W: Podstawy Protetyki, Wydawnictwo Stomatologiczne SZS−W, Kraków 2000, 177–178.
  • TALLENTS R. H., MACHERD. J., KYRKANIDESS., KATZBERGR. W., MOSSM. E.: Prevalence of missing posterior teeth and intraarticular temporomandibular disorders J. Prosthet. Dent. 2002, 87, 45–50.
  • NAPADŁEK, P., & PANEK, H. (2006). Rehabilitacja protetyczna u pacjentów z jednostronnie skróconym łukiem zębowym. Dent. Med. Probl, 43(2), 293-298.
  • Koczorowski, R. (2008). Zastosowanie implantów śródkostnych do retencji częściowych ruchomych profitez zębowych–doświadczenia własne. PROTETYKA STOMATOLOGICZNA, 58(4), 252-258.
  • Mrówka-Kata, K., Namysłowski, G., Banert, K., & Ścierski, W. (2008). Zapalenia języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 2, No. 2, pp. 127-131).
  • Koczorowski, R. Y. S. Z. A. R. D., Gawriołek, M. A. R. I. A., & Siniawska, J. O. A. N. N. A. (2008). Protetyczne potrzeby lecznicze pensjonariuszy domów opieki społecznej w Wielkopolsce. Dent. Med. Probl, 45(4), 425-430.
  • Krakowiak, P., Krzyżanowski, D., & Modlińska, A. Przewlekle chory w domu. Wydanie II rozszerzone i zmienione. Fundacja Lubię Pomagać, Gdańsk, 2011.