fit.pl mobile logo

Jak żyć z protezą zębową? Środki do czyszczenia protez

Dla wielu osób konieczność noszenia protezy zębowej staje się prawdziwym utrapieniem. Do tej pory protezy kojarzyły się bowiem przede wszystkim z brakiem higieny (i w konsekwencji – utratą uzębienia) lub podeszłym wiekiem. Tymczasem nie zawsze tak jest. Zęby stracić można na wskutek wielu chorób lub urazów, a na protezę obecnie decydują się coraz młodsi ludzie. Dobrze dobrana proteza ruchoma praktycznie nie różni się od naszych własnych zębów. Jednak należy pamiętać, że odpowiednie jej dopasowanie to również kwestia zdrowotna. Tyczy się to także higieny protezy. Jakie tabletki do czyszczenia protez wybrać?

Protezy protetyczne – nie tylko dla starszych

Wbrew pozorom, nie tylko starsze osoby noszą protezy zębowe. Nawet utrata jednego zęba może bowiem wiązać się z problemami zgryzu. Stan równowagi artykulacyjnej osiągnięty jest jedynie wtedy, gdy w jamie ustnej znajduje się pełne uzębienie, górne i dolne (za: Majewski, 2000). Utrata zębów doprowadza do tak zwanego efektu Godona – czyli przemieszczania się pozostałych zębów tak, by wypełnić lukę (za: Napadłek, Panek; 2006). Utrata stycznych punktów między zębami niestety kończy się brakiem ochrony przyzębia, a także niekorzystnego obciążenia zębów. Niekiedy powoduje to także ból szczęki (za: Tallents i in., 2002). Eksperci przyjmują, że mniej niż dwadzieścia zębów w jamie ustnej wymaga już koniecznie uzupełnienia protetycznego. Nowoczesna protetyka pełni więc we współczesnej stomatologii rolę nie tylko estetyczną, ale i funkcjonalną – poprawia na przykład zanikający odruch żucia (za: Koczorowski, 2008). Rozległe braki w szczęce nie tylko bowiem wyglądają nieelegancko: znacząco obniżają także komfort życia.

Proteza zębowa – dlaczego trzeba o nią dbać?

Dobrze dobrana przez specjalistę proteza ruchoma to podstawa. Niewłaściwe jej dopasowanie może bowiem skutkować konsekwencjami zdrowotnymi – na przykład stanami zapalnymi języka (za: Mrówka-Kata i in., 2008). Niestety z badań naukowców wynika, że osoby starsze często używają protez zębowych zbyt długo (za: Koczorowski, Gawriołek, Sinawska; 2008). Ważne jest, aby czyścić protezę regularnie, używając środków do czyszczenia protez. Można również, w ramie potrzeby, wspomóc się specjalnym klejem do protez protetycznych, jeżeli nie trzyma się ona odpowiednio. Zakładać można ją jedynie wtedy, gdy w jamie ustnej nie ma ran i stanów zapalnych (za: Krakowiak, Krzyżanowski, Modlińska; 2011). Nie wolno zapominać nie tylko o czyszczeniu protezy, ale i pozostałych w jamie ustnej własnych zębów! Więcej na temat pielęgnacji protezy na stronie https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/czyszczenie-protezy-zebowej/.

Rodzaje protez zębowych – najnowsze osiągnięcia we współczesnej protetyce

Na rynku stomatologicznym dostępne są obecnie różne rodzaje protez zębowych. Ważne, by wybór został najpierw skonsultowany ze specjalistą. Często wybierane są protezy stabilizowane na implantach czy protezy akrylowe. Warto jednak zwrócić uwagę na protezy acronowe – nowość we współczesnej protetyce. Kolor protezy jest lekko różowy ale jednocześnie przejrzysty. Dzięki temu, proteza staje się praktycznie niewidoczna, stapia się bowiem wizualnie z pozostałymi częściami jamy ustnej. Elastyczne i termoplastyczne zdolności acronu bardzo poprawiają trwałość protezy. Ponadto, acron nie jest chłonny – sprzyja to utrzymaniu protezy zębowej w czystości i zapobiega rozwojowi infekcji wywołanych przez osiadające na niej drobnoustroje. Protezy z acronu zalecane są zwłaszcza tym osobom, które mają co najmniej trzy własne zęby. Warto jednak pamiętać, że protezę należy dobrać także pod... styl życia. Osoby, które często jedzą twarde, gorące, zimne czy ciągnące się i wymagające żucia potrawy, powinny zainwestować w protezę protetyczną wysokiej jakości – będzie bowiem musiała podołać ich żywieniowym preferencjom.

Tabletki do protez. Jakie środki do czyszczenia protez wybrać?

Jednym z głównych problemów użytkowników protez zębowych jest ich czasochłonna higiena. Protezę trzeba bowiem niestety czyścić po każdym posiłku. Pomocne w utrzymaniu protezy w dobrym stanie są tabletki do czyszczenia protez. Często są to te same lub podobne środki do tych, którymi czyścimy także aparaty ortodontyczne. Dlaczego zachowywanie protezy w czystości przy pomocy środków do czyszczenia protez jest tak ważne? Substancje zawarte w tabletkach do czyszczenia protez pomagają nam skuteczniej pozbyć się drobnoustrojów wywołujących infekcje grzybicze i bakteryjne. Mikroorganizmy te bardzo chętnie osiadają na wyjmowanej z jamy ustnej protezie. Warto zwrócić uwagę jaki współczynnik redukcji patogenów mają wybrane przez nas tabletki do protez (https://www.protefix.pl/produkty/aktywne-tabletki-czyszczace/). Innym ważnym aspektem preparatów czyszczących protezy protetyczne, jest długość aplikacji – niektóre działają już po trzech minutach zanurzenia protezy w roztworze, inne wymagają nawet pół godziny.

Inne środki do czyszczenia protez – na co warto zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że oprócz tabletek rozpuszczalnych w wodzie, mamy do wyboru również inne środki do czyszczenia protez – na przykład pasty czy specjalne proszki. Tutaj z kolei należy zwrócić uwagę, czy dany środek nie rysuje powierzchni protezy – znacząco obniża to wartość estetyczną naszego uśmiechu, gdyż porysowane zęby nie wyglądają naturalnie. Skutkuje to także powstaniem mikrouszkodzeń, które szybko stają się siedliskiem drobnoustrojów. Oprócz tabletek do czyszczenia protez, niezbędnym wyposażeniem posiadacza protezy ruchomej jest także miękka, nie rysująca powierzchni szczoteczka: osobna do czyszczenia samej protezy zębowej, osobna do dziąseł i prawdziwych zębów, jeśli je mamy. Utrzymywanie jamy ustnej w higienie i unikanie stanów zapalnych pozwala nam bowiem dłużej cieszyć się samą protezą zębową i jej naturalnym wyglądem.

Źródła:

 • Majewski S. W.: Zmiany w układzie stomatognatycznym jako wynik postępującego procesu utraty zębów stałych. W: Podstawy Protetyki, Wydawnictwo Stomatologiczne SZS−W, Kraków 2000, 177–178.
 • TALLENTS R. H., MACHERD. J., KYRKANIDESS., KATZBERGR. W., MOSSM. E.: Prevalence of missing posterior teeth and intraarticular temporomandibular disorders J. Prosthet. Dent. 2002, 87, 45–50.
 • NAPADŁEK, P., & PANEK, H. (2006). Rehabilitacja protetyczna u pacjentów z jednostronnie skróconym łukiem zębowym. Dent. Med. Probl, 43(2), 293-298.
 • Koczorowski, R. (2008). Zastosowanie implantów śródkostnych do retencji częściowych ruchomych profitez zębowych–doświadczenia własne. PROTETYKA STOMATOLOGICZNA, 58(4), 252-258.
 • Mrówka-Kata, K., Namysłowski, G., Banert, K., & Ścierski, W. (2008). Zapalenia języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 2, No. 2, pp. 127-131).
 • Koczorowski, R. Y. S. Z. A. R. D., Gawriołek, M. A. R. I. A., & Siniawska, J. O. A. N. N. A. (2008). Protetyczne potrzeby lecznicze pensjonariuszy domów opieki społecznej w Wielkopolsce. Dent. Med. Probl, 45(4), 425-430.
 • Krakowiak, P., Krzyżanowski, D., & Modlińska, A. Przewlekle chory w domu. Wydanie II rozszerzone i zmienione. Fundacja Lubię Pomagać, Gdańsk, 2011.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl