Jakie kontuzje mogą pojawić się na wakacjach?

Podczas wakacji uprawiamy większą aktywność fizyczną niż w innych porach roku. Często jednak robimy to bez odpowiedniego przygotowania. Czasem wystarczy chwila nieuwagi lub brak ostrożności i może dojść do poważnych kontuzji. Jakie są najczęstsze urazy na wakacjach i z czego wynikają wyjaśnia fizjoterapeuta.
2023-07-03 00:00
Udostępnij
Jakie kontuzje mogą pojawić się na wakacjach?

Dla osób, które nie są aktywne cały rok większy wysiłek fizyczny niesie spore ryzyko. Zastane mięśnie i ścięgna, nie są przyzwyczajone do wzmożonego wysiłku. Brak wcześniejszego przygotowania często kończy się różnymi, nieprzewidzianymi wypadkami. Zastane mięśnie, potrzebują przynajmniej minimalnego rozruszania. Zakwasy to najmniejszy problem. Może dojść również do dużo poważniejszych kontuzji.

Skręcenie lub zwichnięcie

To uszkodzenie torebki stawowej kiedy zostaje przekroczony zakres ruchu w danym stawie. Najczęściej występuje w stawie skokowym, gdy dochodzi do skręcenia kostki. Może dojść do nich podczas wycieczek górskich, biegania czy nawet na basenie. Wystarczy potknąć się o nierówną powierzchnię lub poślizgnąć. Takie urazy często wymagają konsultacji z ortopedą. Przed wizytą należy wówczas zastosować zimny okład, który obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk, krwiak i działa przeciwbólowo.

Stłuczenia mięśni

To uraz, który dotyczy tkanek miękkich, tkanki podskórnej oraz drobnych naczyń krwionośnych. Występuje najczęściej w takich miejscach jak kolana, stawy biodrowe, kostki czy nadgarstki. Najczęściej objawia się siniakami, obrzękiem lub zasinieniem. W stłuczonym miejscu odczuwalny jest ból. Do stłuczenia może dojść podczas biegania czy jazdy na rowerze. Aby uśmierzyć ból warto schłodzić miejsce i zastosować maści, które powinny po kilku dniach spowodować ustąpienie dolegliwości. 

Przeciążenia mięśni

Zwane też naciągnięciami polegają na przekroczeniu naturalnych możliwości mięśni i powodują zerwanie włókien mięśniowych oraz stan zapalny. Może nawet dojść do zerwania mięśni i ograniczenia ruchomości. Taki rodzaj kontuzji spowodowany jest zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym kiedy ciało nie jest przygotowane wcześniej do dużej aktywności. Należy wówczas wziąć środki przeciwbólowe i zastosować ciepły okład, który może wspomóc regenerację tkanek oraz zgłosić się do lekarza. 

Ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości to podstawowe dolegliwości, które w przypadku urazów w obrębie narządu ruchu pojawiają się jako pierwsze i mogą sugerować poważną dysfunkcję. Należy wówczas zastosować odpowiednie zasady postępowania. Przede wszystkim ograniczyć ruchomość miejsc obolały i udać się do specjalisty. Można też przyłożyć zimne okłady z lodu lub kompresy. Usztywnić kończynę przy pomocy bandaża elastycznego i unieść chorą kończynę do góry. 

Kiedy przydarzy się kontuzja należy odpowiednią się nią zaopiekować w warunkach domowych i udać do lekarza lub fizjoterapeuty. Możliwe, że konieczne będzie również wykonanie badań w celu dokładnej diagnostyki jak np. RTG, USG lub  MR, a po wyleczeniu rehabilitacja. Rehabilitacja po urazie jest procesem wieloetapowym. Oprócz funkcji przywrócenia możliwości ruchowych, a także zmniejsza ból. Praca fizjoterapeuty z pacjentem polega na dokładnym zapoznaniu się z historią urazu, leczeniem oraz przygotowaniem terapii. - wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Aby odpocząć bez narażania się na dolegliwości warto odpowiednio się przygotować. W celu zmniejszenia ryzyka kontuzji musimy pamiętać o rozgrzewce niezależnie od tego czy idziemy pływać, grać w siatkówkę czy wybieramy się na piesze wędrówki. Pojawienie się zakwasów to najmniejszy problem jednak nawet one mogą spowodować dyskomfort. Zakwasy to mikrouszkodzeniami włókien mięśniowych spowodowanymi zbyt intensywnym wysiłkiem również powodujące ból. Podczas wycieczek w góry powinno się dobrać odpowiednie obuwie, kiedy planujemy jazdę na rowerze założyć kask oraz ochraniacze na kolana. Jeżeli jednak dojdzie do wypadku należy zasięgnąć pomocy specjalisty, błędem jest wychodzenie z założenia, że ból i obrzęk miną z czasem.