Większość z nas czyni jakieś noworoczne postanowienia. W tym roku pomyśl o sobie! Wpisz na listę postanowień noworocznych kilka zmian, które poprawią twoje samopoczucie i pozwolą długo cieszyć się zdrowiem. Pamiętaj, że nawet małe korekty stylu życia potrafią zdziałać cuda. Co powinno znaleźć się na twojej liście noworocznych postanowień dla zdrowia? radzi Ginekolog i Lekarz medycyny estetycznej-Dr. Agnieszka Nalewczyńska
2020-12-29 00:00
Udostępnij
#KalendarzKobiety w każdym wieku

Dlaczego warto podjąć noworoczne postanowienia dla zdrowia? Dzięki nim wzmocnisz odporność i poprawisz kondycję, a badania profilaktyczne sprawią, że wszelkie nieprawidłowości będzie można natychmiast zacząć leczyć. Podejmij wyzwanie i razem z nami spróbuj wytrwać w noworocznych postanowieniach dot. zdrowych nawyków:

Pamiętaj!

PIJ WODĘ
NIE PAL
OGRANICZ CUKIER
RUSZ SIĘ
WYŚPIJ SIĘ
POŁÓŻ NA NOC RETINOL
UŻYJ RANO SPF

Zrób sobie PLANER zdrowotny na 2021 rok

Po pierwsze – piersi!
Samobadanie – nie bez powodu samodzielne badanie piersi znajduje się u nas na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o profilaktykę raka piersi – nowotworu, który występuje u kobiet najczęściej. W skutecznej terapii raka piersi bardzo ważny jest moment wykrycia zmian – im wcześniej, tym większe są szanse na szybki powrót do zdrowia, dlatego samobadanie piersi należy wykonywać regularnie – raz w miesiącu – najlepiej w pierwszej fazie cyklu (kilka dni po miesiączce).

USG piersi – to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala lekarzowi ocenić stan naszych piersi – ich budowę, ale przede wszystkim to, czy nic złego nie dzieje się wewnątrz nich. To bezbolesne badanie zaleca się wszystkim kobietom po 30. roku życia – raz na rok lub lub raz na dwa lata.

Mammografia jest nieinwazyjną metodą badania piersi, do której wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Ten rodzaj profilaktyki zalecany jest u kobiet od 50. roku życia, ale stosuje się ją także czasem u młodszych pań (u kobiet w wieku rozrodczym lepszym badaniem obrazowym jest USG, ze względu na budowę piersi, która, gdy jesteśmy młode, charakteryzuje się gęstą budową tkanek, co może spowodować, że nie przepuszczą one całkowicie promieniowania rentgenowskiego.

Po drugie – narządy rodne!
Cytologia – to bezbolesny wymaz, pobierany z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej. Badanie to służy profilaktyce raka szyjki macicy i pozwala wykryć ewentualne zmiany nowotworowe na wczesnym etapie. Cytologię powinno wykonywać się regularnie od 25. roku życia – lub wcześniej, jeśli występują u nas niepokojące objawy. Natomiast przyjmuje się, że pierwszą cytologię powinnyśmy wykonać w nie później niż 3 lata od rozpoczęcia współżycia.

USG ginekologiczne (przezpochwowe, przezodbytnicze lub przez brzuszne) – obraz, który widzi na ekranie ginekolog, pozwala mu ocenić, czy jajniki, endometrium i macica są prawidłowe, a jajowody nie są powiększone. U dziewic USG ginekologiczne wykonuje się przez powłoki brzuszne – przy wypełnionym pęcherzu – lub przezodbytniczo.

Badanie palpacyjne – standardowe badanie lekarskie, wykonywane w trakcie rutynowej kontroli. W jego trakcie ginekolog za pomocą dłoni oceni, czy nasze narządy są prawidłowo zlokalizowane, są odpowiedniej wielkości i czy nie występują w ich obrębie guzy.

KALENDARZ KOBIETY 20+

KALENDARZ KOBIETY 30+

KALENDARZ KOBIETY 40+

KALENDARZ KOBIETY 50+