Leczenie medyczną marihuaną w Polsce w 2021 roku

Od 4 lat Polacy mogą legalnie korzystać z medycznej marihuany, a przepisy jasno określają, kto i w jaki sposób może z takiego wsparcia korzystać. Lekarze, farmaceuci i pacjenci znają je coraz lepiej, a i prawo coraz przychylniej spogląda na konopne kuracje. Jak wpływa to na dostępność do leków i kuracji konopnych?
2021-05-18 00:00
Udostępnij
Leczenie medyczną marihuaną w Polsce w 2021 roku

Zgodnie z przepisami leczniczą marihuanę można kupić tylko w aptece po okazaniu recepty. Wystawić może ją każdy lekarz (z wyjątkiem weterynarza) po określeniu stanu zdrowia pacjenta i upewnieniu się, że inne metody leczenia w jego przypadku zawiodły. Rosnąca wiedza na temat konopi i ich leczniczego potencjału sprawia, że lekarze coraz chętniej zalecają swoim pacjentom leczniczą marihuanę. Przybywa jednocześnie profesjonalnych ośrodków, w których pracują eksperci stale poszerzający swoją wiedzę na temat konopnych kuracji.

Ośrodki, w których leczy się konopiami

– W Centrum Medycyny Konopnej pracują lekarze różnych specjalizacji, których połączyła wiara w leczniczy potencjał konopi. Nasze doświadczenie lekarskie łączymy z szeroką wiedzą na temat leczniczej marihuany, dzięki czemu naszym pacjentom możemy zapewnić dostęp do nowoczesnych i profesjonalnych terapii. Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie, każdemu przydzielamy Opiekuna Terapii – tak o zasadach obowiązującym w CMK mówi Magdalena Nita.

Takich ośrodków w Polsce przybywa – nie tylko w Warszawie, ale i w mniejszych miastach. Ich pacjenci mogą korzystać z profesjonalnego wsparcia, a lekarze prowadzący ich terapie zyskują nową wiedzę na temat leków konopnych oraz ich skuteczności w walce z poszczególnymi przypadłościami.

Wiedza kontra stereotypy

Dzięki ośrodkom stawiającym na leczniczą marihuanę rośnie wiedza na jej temat. Pozwala to zwalczać stereotypy oraz udowadniać, że dobrze wykorzystane konopie mogą pomagać w walce z padaczką, SM, przewlekłym bólem i wieloma innymi schorzeniami, wobec których inne metody leczenia okazują się nieskuteczne. Każda terapia to nowa wiedza i kolejne dowody na to, że konopiami można przywracać zdrowie i radość życia.

Dostęp do leczniczej marihuany – czy jest szansa na przełom?

Gdy w 2017 roku polskie prawo dało zielone światło, pacjenci nie mieli szans na zdobycie medycznej marihuany. Do aptek zaczęła ona trafiać dopiero w 2018 roku. Dziś leki konopne może zamówić niemal każda apteka – wystarczy, że będzie posiadała stosowne zezwolenie. Niestety, przeszkodą dla wielu osób wciąż jest cena leczniczej marihuany. Gram tego leku oznacza wydatek około 60 zł, co w przypadku chorób przewlekłych oznacza miesięczne koszty dochodzące nawet do 2 tysięcy złotych.

Dlaczego leki konopne są tak drogie?

Na cenę medycznej marihuany wpływają zarówno wysokie normy, jakie musi ona spełnić, jak i konieczność sprowadzania do Polski leków z odległej Kanady. Wszystko to przekłada się na cenę. A ponieważ polscy pacjenci nie mogą liczyć na refundację leczniczych konopi, część potrzebujących osób z takiej terapii rezygnuje.

Sprawdź też: Historia leczenia bólu

Czy rok 2021 będzie rokiem przełomowym?

Istnieje spora szansa na to, że w 2021 roku dostęp do kuracji konopnych stanie się nieco łatwiejszy i tańszy. Biznes konopny zaczyna odgrywać coraz większą rolę w polskiej gospodarce, choć na chwilę obecną prawo pozwala polskim rolnikom tylko na uprawę konopi przemysłowych. Przedsiębiorcy składają jednak kolejne wnioski i petycje, które mogłyby pomóc im nie tylko w uprawie konopi, ale i w produkcji leków czy suplementów powstających na bazie tych roślin.

Miłośników leczniczej marihuany ucieszyć mogą również plany spółki CanPoland, która jeszcze w 2021 roku chce zająć się wytwarzaniem medycznej marihuany. Czy plany te uda się zrealizować i czy przełożą się one na większą dostępność leków konopnych? Czy spadnie ich cena? O tym przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Konopne kuracje z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Stereotypy przegrywają z rosnącą wiedzą i kolejnymi wynikami badań, a zainteresowanie takim sposobem leczenia oznacza coraz szerszy asortyment leków konopnych.