Najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów po rekonstrukcji ACL

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, zwanego w skrócie ACL, jest najczęściej wykonywaną z pomocą artroskopu operacją w stawie kolanowym. Pacjenci po rekonstrukcji zapominają, że świeżego więzadła krzyżowego nie należy nadwyrężać, dlatego często stają się ofiarami własnej niefrasobliwości – jak temu zapobiec?
2018-01-17 00:00
Udostępnij
Najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów po rekonstrukcji ACL

Tuż po rekonstrukcji ACL więzadło krzyżowe podatne jest na kontuzje z racji delikatnej struktury, która potrzebuje czasu, aby w pełni się zagoić. Wraz z ekipą www.tourmedica.pl radzimy, aby tego faktu nie bagatelizować i zachęcamy do zapoznania się z najczęściej popełnianymi przez pacjentów błędami po rekonstrukcji więzadła.

 

Nie przeciążaj operowanego kolana

Bardzo ważnym działaniem, sprzyjającym gojeniu się implantu jest pamiętanie o przynajmniej częściowym odciążeniu operowanego kolana, zarówno wtedy, gdy stoimy, jak i podczas wstawania z łóżka albo z krzesła. Nie chodzi o to, by całkowicie zwolnić operowany staw kolanowy z obciążeń i pracy, ale o to, by nie nadwyrężyć jeszcze nie w pełni sprawnego więzadła krzyżowego. Ćwiczenia rehabilitacyjne stawu, który poddano rekonstrukcji, są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim przeszczep otrzymuje niezbędne bodźce do odbudowy stabilizacji kolana. Powinno się je jednak przeprowadzać z rozsądkiem, w granicach tolerancji na ból i każdorazowo przerywać, jeśli odczuwamy zbyt duży dyskomfort w kolanie. Lepiej ćwiczyć mniej intensywnie, a częściej, niż przeciążać nogę, narażając się na niepowodzenie operacji i kolejne kontuzje.

 

Unikajmy czynności, które mogłyby skutkować rozciągnięciem implantu

Warto również pamiętać o tym, aby operowanej nogi nie pozostawiać uniesionej albo luźno zwieszonej w górze – kontakt z podłożem i delikatne oparcie pomogą uniknąć bólu i rozciągnięcia przeszczepu, zarówno podczas siedzenia, jak i w pozycji stojącej. To bardzo ważne, aby nie zwieszać swobodnie nogi, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po operacji, gdyż może to spowodować rozciągnięcie przeszczepu i trwałą utratę stabilności kolana. Kiedy stoimy, starajmy się dodatkowo zwrócić uwagę na to, by obie nogi były równomiernie obciążone.

 

Ćwiczmy wyprost, ale z umiarem

Równie dużo uwagi poświęcić należy wszystkim innym czynnościom wykonywanym w ciągu dnia, począwszy od wstania z łóżka, aż po wieczorne powtórne położenie. Pierwsze kroki po obudzeniu powinny być wykonane z uwagą, bez niepotrzebnego pośpiechu.

Rano chodzenie może sprawiać więcej bólu, ponieważ noga potrzebuje czasu, aby na nowo przyzwyczaić się do zgięć i obciążeń. Przydatne mogą okazać się kule, które znacznie ułatwią przemieszczanie się z zachowaniem wyprostu kończyny oraz zabezpieczą przeszczep przed oddziaływaniem dodatkowych sił ścinających, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia implantu. Tu znów pojawia się kwestia zrównoważonego obciążania kolana po rekonstrukcji – o ile bowiem, do pewnego stopnia, zarówno obciążenia, jak i wysiłek fizyczny są ważne, o tyle należy stosować je z rozwagą. Ćwiczenie wyprostu, z początku biernego, jest niezwykle ważnym zadaniem dla każdego pacjenta po rekonstrukcji ACL. W trakcie rehabilitacji powinno się położyć szczególnie duży nacisk na wyprost, jednocześnie pamiętając o tym, by w pierwszych tygodniach po operacji nadmiernie nie rozciągać stawu kolanowego.

 

Gabinety medyczne www.tourmedica.pl oferują szereg zabiegów, również upiększających, Dowiedz się, czy plastyka powiek pomoże odzyskać młody wygląd oczu?