Jesienne infekcje to nie tylko katar, ból gardła czy gorączka, to również niejednokrotnie uporczywy, suchy kaszel, który pojawia się na początku i na końcu przeziębienia, a wtedy może trwać nawet do dwóch tygodni dłużej, niż pozostałe objawy przeziębienia. Taki kaszel pojawia się po uszkodzeniu przez wirusy nabłonka oskrzeli, a następnie jego podrażnieniu – na przykład podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, a nawet mówienia. Niestety suchy kaszel nasila się w nocy – sprzyja temu zmiana pozycji ze stojącej na leżącą. Jak złagodzić to nieprzyjemne uczucie ciągłego podrażnienia w gardle?
2024-02-01 13:33
Udostępnij
Pięć sposobów na suchy kaszel

Sposób nr 1 – nawilżanie

Suche powietrze dodatkowo podrażnia gardło i wywołuje kaszel. Pamiętaj o utrzymaniu właściwiej wilgotności w pomieszczeniach. Optymalny byłby zakup odpowiedniego nawilżacza, ale dobrym sposobem są też wieszane na kaloryferach pojemniki, czy po prostu kładzione na nich wilgotne ręczniki.

Sposób nr 2 – inhalacje

Inhalacje na suchy kaszel powinny zwierać składniki hamujące odruch kaszlu. Doskonale sprawdzi się tutaj sól fizjologiczna – doskonale nawilży gardło. Z ziół warto zastosować rumianek, rozmaryn, lawendę lub olejek z drzewa herbacianego. Jeśli nie mamy nebulizatora, wystarczy miska z gorącą (ale nie wrzącą) wodą i ręcznik. Do wody wpuszczamy kilka kropli wybranego olejku lub stosujemy napar z ziół, nachylamy się nad miską i przykrywamy głowę ręcznikiem. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż dziesięć minut.

Sposób nr 3 – herbatki ziołowe i nie tylko

Kiedy męczy cię suchy kaszel, pamiętaj, żeby pić dużo wody. W tym czasie warto kawę i czarną herbatę wymienić na herbatę z czystka, lipy, dziewanny, która działa osłonowo na podrażnione gardło. Do ciepłych napojów (nie gorących), można dodać odrobinę miodu. Pomocne jest również płukanie gardła szałwią.

Sposób nr 4 – kisiel z siemienia lnianego

Siemię lniane jest od wieków stosowane w medycynie ludowej. Jak się okazuje – słusznie. Siemię działa przeciwzapalnie i nawilża śluzówkę gardła, ponieważ powleka ściany gardła i hamuje odruch kaszlu. Przy suchym kaszlu doskonale sprawdzi się kisiel – łyżeczkę ziaren trzeba zalać szklanką wody w temperaturze pokojowej, na następnie gotować na małym ogniu przez dziesięć minut lub nieco dłużej – aż zgęstnieje. Do gotowego płynu można dodać miód lub sok z malin. Taką miksturę jemy trzy razy dziennie.

Sposób nr 5 – właściwy lek przeciwkaszlowy

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, lub chcemy połączyć je z medycyną konwencjonalną, warto jest sięgnąć po lek przeciwkaszlowy, taki jak Atussan, którego substancją czynną jest cytrynian butamiratu, stosowany w leczeniu kaszlu różnego pochodzenia. Warto jednak pamiętać, że jeżeli kaszel nie ustępuje przez mniej więcej trzy dni, a na dodatek pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak katar, gorączka, czy wymioty, należy udać się do lekarza.