Po czym poznać, że czas już na zmianę okularów?

2020-01-28 00:00
Udostępnij
Po czym poznać, że czas już na zmianę okularów?

Okulary, to jeden z tych wynalazków, który umożliwił powrót do normalnego funkcjonowania niezliczonej ilości osób na świecie. Dzięki nim spora część z nas jest w stanie nie tylko normalnie widzieć na co dzień, ale również spełniać swoje pasje i realizować się zawodowo.

Z czasem jednak szkła i oprawki zużywają się, a potem przestają spełniać nasze wymagania, co bezdyskusyjnie prowadzi nas do wizyty u okulisty, a potem także optyka. Po czym poznać, że to już czas na wymianę szkieł w okularach?

1. Pogorszenie ostrości widzenia

2. Zmęczone oczy

3. Uszkodzenia powierzchni szkieł

 

Pogorszenie ostrości widzenia

Jedną z najbardziej oczywistych i prostych do zauważenia wskazówek, które oznaczają, że czas już wymienić okulary, jest oczywiście pogorszenie jakości widzenia pomimo używania szkieł.

Proces ten zwykle zachodzi dość powoli i w pierwszej chwili możemy tego nie zauważyć, jednak gdy z czasem odkrywamy, że nie jesteśmy w stanie dostrzegać przez okulary tylu szczegółów, co kiedyś, to znak że pora już wybrać się do okulisty, a następnie wybrać nowe soczewki, dopasowane do naszej wady.

Nie zawsze wiąże się to z koniecznością wymiany samych oprawek, jednak jeżeli te są już znoszone, bardziej opłaca się zrobić od razu całość.

 

Zmęczone oczy

Gdy zaczynamy gorzej widzieć w obecnych okularach, naszym naturalnym odruchem jest mimowolne i często nieświadome wytężenie wzroku, aby dostrzec to, czego nie widzimy zbyt ostro.

Podobna sytuacja zachodzi w momencie, gdy ktoś jeszcze nie ma okularów, chociaż powinien je nosić. Gdy wysilamy nasz wzrok do poważniejszej pracy, oczy szybciej się męczą, co z czasem również zaczniemy odczuwać.

Jest to więc jeden z sygnałów, który powinien zaprowadzić nas na kontrolę wzroku, jeżeli nie mamy w zwyczaju robić jej regularnie. Jeżeli okulista potwierdzi zmianę wady, nowe okulary korekcyjne pozwolą nam pozbyć się nieprzyjemnego uczucia zmęczenia.

 

Uszkodzenia powierzchni szkieł

O ile nie wzbogaciliśmy naszych szkieł o dodatkową powłokę, która zabezpiecza je przed rysowaniem, z czasem zaczną się na nich pojawiać drobne ryski, zadrapania, a czasem też i poważne zarysowania.

Te ostatnie najczęściej wynikają z braku odpowiednio uważnego obchodzenia się z okularami, jednak ich mniejsze wersje również są irytujące. Patrzenie przez zniszczone szkła powoduje również, że nasze oczy bardziej się męczą, a także jest po prostu nieprzyjemne.

Gdy odkryjemy zatem, że nasze okulary nie mają już nieskazitelnej powierzchni, powinniśmy jak najszybciej zadbać o ich wymianę.