fit.pl mobile logo

Rekonstrukcja piersi

Październik to symboliczny miesiąc walki z rakiem piersi. Na całym świecie dotyka on wiele kobiet bez względu na wiek. Rak to nie wyrok. Istnieje wiele metod, powrotu do zdrowia i pełni sił. Jednym z nich jest usuniecie piersi z jednoczesną rekonstrukcją

Dzień 15 października ustanowiono Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Jego symbolem stała się różowa wstążka, która jest też znakiem solidarności z chorymi. Na raka piersi może zachorować każda z nas, ale ryzyko znacznie wzrasta u kobiet obciążonych mutacją genów BRCA. W dzisiejszych czasach chirurgia plastyczna pomaga nie tylko w pozbyciu się kompleksów na tle własnego wyglądu. Przede wszystkim pomaga w powrocie do lepszego samopoczucia i zdrowia fizycznego kobiet, które utraciły swój naturalny atrybut kobiecości.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Przyczyny występowania raka piersi u kobiet nie są bezpośrednio znane. Istnieje jednak kilka czynników, które mają wpływ na jego powstawanie. Jednym z nich jest obciążenie rodzinne. W rodzinie, w której mama, córka, siostra, czy też babcia zmaga się z rakiem piersi – zagrożenie zachorowalności wzrasta. Czynniki hormonalne oraz czynniki genetyczne spowodowane mutacją genów również mają negatywny wpływ na rozwój choroby. Znajdując się w grupie ryzyka bardzo ważną rzeczą jest wczesna profilaktyka i systematyczne badania. Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest właśnie rak piersi. Największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jego późna wykrywalność. Nowoczesne badania genetyczne wykrywają mutację w genach BRCA1/BRCA2 (odpowiedzialnych za zachorowalność na raka piersi).  Jednym ze skutecznych metod ograniczających zachorowanie u tych pacjentek na raka piersi do ok. 95% jest wykonanie profilaktycznej amputacji z jednoczasową rekonstrukcją.

Angelina Jolie ośmieliła rzesze kobiet

Zabieg usunięcia piersi stał się dość głośnym za sprawą hollywoodzkiej gwiazdy Angeliny Jolie.  Aktorka zdecydowała się na usunięcie obu piersi ponieważ jest nosicielką genu BRCA1. Dzięki profilaktycznej obustronnej mastektomii zminimalizowała ryzyko zachorowania na raka piersi. Aktorka, mimo niełatwej decyzji postanowiła publicznie o tym mówić. Był to przełomowy moment. Za przykładem Angeliny Jolie wiele kobiet podjęło walkę z chorobą i zdecydowało się na podobne rozwiązanie.

Jak się badać?

Profilaktyka to podstawa. Każda kobieta regularnie powinna badać piersi. Można to robić za pomocą USG (szczególnie u młodych kobiet) oraz mammografii (u kobiet powyżej 40 roku życia). Oprócz tego w przypadku podejrzeń wielu lekarzy dysponuje również rezonansem magnetycznym. Jeśli w rodzinie występował rak piersi należy wykonać badanie genetyczne.  

Wiele klinik oferuje również darmowe konsultacje. W tym roku marka Motiva uruchomiła dni otwarte dla osób zainteresowanych profilaktyką raka piersi. Konsultacji na terenie Warszawy udzielają –  dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej  i dr n. med. Sławomir Mazur, specjalista chirurg onkolog.

Na czym polega profilaktyczna mastektomia?

Profilaktyczna mastektomia, zwana obecnie zabiegiem zmniejszającym ryzyko, z jednoczasową rekonstrukcją, jest wykonywana u pacjentek, które w badaniach genetycznych wykazują mutację genu, który może wywołać raka piersi w wysokim procencie przypadków. Zabieg polega na podskórnym usunięciu gruczołu piersiowego, w którym potencjalnie może rozwinąć się nowotwór i na natychmiastowej (tj. wykonywanej podczas tej samej operacji) rekonstrukcji piersi. Celem podjęcia decyzji o amputacji profilaktycznej (zmniejszającej ryzyko), u pacjentki musi występować mutacja genowa lub bardzo obciążony wywiad rodzinny lub zmieniona mastopatycznie pierś, bardzo trudna do oceny radiologicznej. Do zabiegu amputacji konieczna jest konsultacja pacjentki u psychoonkologa, aby stwierdził czy w ta w pełni zdaje sobie sprawę z konsekwencji podejmowanej decyzji, jak również możliwych skutków ubocznych. Operacja zmniejszająca ryzyko jest zabiegiem nieodwracalnym.

- Aby zakwalifikować pacjentkę do operacji piersi zmniejszającej ryzyko, z natychmiastową rekonstrukcją, powinno zebrać się konsylium w skład którego wchodzić będzie onkolog i chirurg plastyk celem zastosowania rozwiązania najlepszego z możliwych dla pacjentki. Jest kilka metod natychmiastowej rekonstrukcji piersi. Przy małej piersi możemy użyć ekspandera włożonego pod i pokrytego mięśniami. Przy większej piersi możemy użyć ekspandera włożonego pod mięśnie, a po rozciągnięciu loży, wymienić go na implant. Jest też możliwość włożenia implantu pod mięsień piersiowy większy, a jego ciągłość uzupełnić siatką ADM, pokrywając całkowicie implant i zabezpieczając go przed przemieszczeniem się. Jest również metoda najmniej inwazyjna, która polega na rekonstrukcji piersi poprzez umieszczenie implantu przed mięśniem piersiowym większym i przymocowanie go siatką ADM lub siatkami rozpuszczalnymi  – mówi dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.

Na pomoc chirurgia rekonstrukcyjna

Chirurgia plastyczna pomaga wielu kobietom odzyskać komfort psychiczny związany z utratą piersi. Wskazaniem do zrekonstruowania jest nie tylko brak piersi po amputacji, ale także pochorobowe i pooperacyjne zniekształcenie piersi oraz jej niedorozwój powstały w wyniku choroby.  Miejsce ubytku można zrekonstruować na wiele sposobów. Do popularnych należą rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem, rekonstrukcja piersi tkankami własnymi, rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą. Najczęściej jednak pacjentki decydują się na zastosowanie implantu piersi.

Rozwój technologii umożliwił korzystanie z najlepszych na rynku endoprotez. Implanty Motiva po wszczepieniu wyglądają i zachowują się jak naturalna pierś. Wszystko za sprawą ultra-miękkiego stabilnego w formie żelu wypełniającego, który pozwala na zachowanie kształtu i miękkości prawdziwej piersi.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl