Sezon na grypę wystartował - czy zagraża naszemu życiu?

Żadna inna choroba wirusowa nie występuje równie często, jak grypa. Pojawia się zwykle w okresie jesienno-zimowym i tylko w naszym kraju choruje na nią około trzech milionów osób rocznie. Niestety na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się także liczba zgonów z jej powodu. Czym właściwie jest grypa? Jakie powikłania mogą po niej wystąpić? Porozmawialiśmy o tym ze specjalistą.
2022-12-27 00:00
Udostępnij
Sezon na grypę wystartował - czy zagraża naszemu życiu?

Czym jest grypa?

Jest to choroba, która może dopaść każdego. Przenosi się drogą kropelkową, więc nietrudno się nią zarazić po prostu przebywając wśród innych ludzi. Do tego jej objawy są podobne do przeziębienia, dlatego często trudno te dwie dolegliwości od siebie odróżnić. Jednak właściwe rozpoznanie jest bardzo ważne, ponieważ niewyleczona grypa może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Warto więc pamiętać, że do charakterystycznych objawów grypy należą:

  • ogólne rozbicie,
  • ból głowy, mięśni i stawów,
  • wysoka gorączka.

Zasadnicza różnica między grypą a przeziębieniem jest taka, że ta pierwsza ma bardzo gwałtowny i ostry przebieg. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 10-12 dni, koniecznie należy udać się do lekarza, ponieważ może to oznaczać, że grypa przekształciła się w coś znacznie poważniejszego i pozostanie w domu oraz stosowanie leków, które akurat znajdują się w naszej apteczce, nie wystarczy do całkowitego wyleczenia. Gdyby dodatkowo pojawiły się duszności, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej, to najprawdopodobniej wystąpiły powikłania, które trzeba zwalczyć jak najszybciej.

Kto może się obawiać powikłań?

Najbardziej narażeni na wystąpienie pogrypowych komplikacji są ludzie starsi i dzieci, a także osoby przewlekle chore, leczące się onkologicznie i cukrzycy.

– Powikłania po grypie występują u około 6% chorych. Mogą być spowodowane albo przez sam wirus, albo rozwijające się jednocześnie zakażenie bakteryjne – mówi lek. med. Jacek Filarski z Centrum Medycznego Affidea. – Najgroźniejsze jest jednoczesne zakażenie kilkoma rodzajami drobnoustrojów, ponieważ może prowadzić do wstrząsu toksycznego, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci – dodaje.

Jakie powikłania grożą nam przy grypie?

Grypa może doprowadzić do pogorszenia stanu osób chorych na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz cukrzycę. Jednak to nie wszystko – w wyniku nie do końca wyleczonej choroby mogą pojawić się także inne dolegliwości. Jakie?

Zapalenie zatok
Bóle w okolicy czoła, zatkany nos i wzrost temperatury to tylko niektóre z objawów. Zapalenie zatok jest bardzo podstępne i często dochodzi tutaj do jednoczesnego zakażenia wirusowego i bakteryjnego, przez co walka z tym powikłaniem może trwać miesiące.

W przypadku rozwinięcia się zapalenia zatok najlepiej pozostać w domu i brać zalecone przez lekarza leki. Samooczyszczaniu dróg oddechowych sprzyja wilgotne powietrze, pomóc może też codzienne nagrzewanie czoła ciepłym okładem.

Zapalenie ucha
Przejawia się bólem i wysoką gorączką, może pogorszyć się także słuch. W najgorszych wypadkach dochodzi do przedziurawienia błony bębenkowej oraz spowodowanego tym wycieku ropy. Zapalenia ucha nie należy lekceważyć, ponieważ może prowadzić do trwałego osłabienia słuchu.
Na ból na pewno pomogą ciepłe, suche okłady, jednak nie należy czekać aż dolegliwości ustąpią samodzielnie – wizyta u lekarza jest konieczna.

Zapalenie mięśnia sercowego
Objawami tego powikłania są: ogólne osłabienie, przewlekły i nasilający się ból w okolicy mostka, przyspieszenie oddechu i akcji serca.

– Zapalenie mięśnia sercowego to proces zapalny tkanki mięśniowej, jednak może zaatakować także wsierdzie lub osierdzie – tłumaczy lek. med. Jacek Filarski z Affidea.

– Pojawia się obrzęk, który w ostrym przebiegu może prowadzić do niewydolności serca. Potwierdzić lub wykluczyć zapalenie mięśnia sercowego można między innymi dzięki badaniom obrazowym, na przykład poprzez wykonanie rezonansu magnetycznego serca. Pozwala on ustalić też, czy dolegliwości mają łagodną postać, przy której zwykle dochodzi do samowyleczenia czy też konieczne jest leczenie ambulatoryjne – dodaje.

Zapalenie płuc
Jest to najczęstsze powikłanie występujące w wyniku niedoleczenia grypy. Główne objawy zapalenia płuc to: nawrót wysokiej gorączki, duszności, kaszel oraz ogólne osłabienie. Czasem konieczna może okazać się tomografia komputerowa klatki piersiowej, która pomoże lekarzowi stwierdzić, czy w przypadku tego konkretnego pacjenta leczenie w warunkach domowych będzie wystarczające czy może niezbędna będzie hospitalizacja.

– Krótki czas badania w tomografii komputerowej pozwala na jednym wdechu uzyskać dokładny obraz tkanki płuc o bardzo wysokiej rozdzielczości. Umożliwia on precyzyjną ocenę morfologiczną płuc, śródpiersia i pozostałych struktur w zakresie badania. Dzięki temu możemy dokładnie sprawdzić ich stan, zobrazować nawet drobne ogniska zapalne i dobrać odpowiednie metody leczenia – mówi lek. med. Jacek Filarski z Affidea.

W przypadku, kiedy zapalenie płuc nie jest tak groźne, żeby pacjent musiał przebywać w szpitalu, lekarz prawdopodobnie przepisze antybiotyk i zaleci przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i wykrztuśnych. Chory powinien też pozostać w domu przez kilka dni, żeby jego stan się nie pogorszył.

Grypa może przysporzyć nam wielu problemów, jednak nie tylko da się ją wyleczyć, ale można także starć się jej unikać. Dobrze przestrzegać kilku prostych zasad, takich jak częste mycie rąk, unikanie zatłoczonych miejsc czy pamiętanie o szaliku i czapce w chłodniejsze dni. Przed zachorowaniem pomoże nam uchronić się także prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym np. częste spacery na świeżym powietrzu. Jak to się mówi – ruch to zdrowie!