fit.pl mobile logo

Snowboard a ryzyko kontuzji

Jednym wystarczy łagodna jazda po równym stoku, inni wolą akrobacje w snowparku, a jeszcze kolejni wiecznie nie ustają w poszukiwaniu dziewiczych tras na zboczach lodowców. Wszystkich ich łączy zamiłowanie do śniegu, jednej deski i niestety… wysokie ryzyko kontuzji. Co jest kluczowe, aby sezon przeżyć bez urazu i co zrobić, gdy mimo wysiłków przytrafi nam się złamanie?

Co na stok? Rozsądek i dobry sprzęt

Zimowe sporty to źródło nie tylko niezapomnianych wrażeń i adrenaliny, ale również kontuzji. Według statystyk GOPR i TOPR tylko podczas ferii zimowych na stokach dochodzi  średnio do około 3000 wypadków rocznie. Co ciekawe, dwa razy częściej ulegają im snowboardziści niż narciarze. Z czego to wynika? Kluczową rolę odgrywa tu ułożenie ciała i specyfika sprzętu wykorzystywanego w tej dyscyplinie sportu. Podczas upadku na urazy narażone są przede wszystkim nadgarstki i barki. W trakcie jazdy nogi ustawia się na desce w pozycji naturalnej – jedna za drugą, więc ryzyko wystąpienia urazów kończyn dolnych jest mniejsze niż na nartach. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje wcale. Na złamania w obrębie kolan narażeni są najczęściej snowboardziści jeżdżący w nieodpowiednio dobranych, zbyt twardych butach i wiązaniach. Kolejnym urazem, na który powinni uważać miłośnicy jednej deski jest skręcenie stawu skokowego. Jest to często efekt braku doświadczenia oraz okazjonalnego uprawiania sportu bez właściwej rozgrzewki i przy małej elastyczności tkanek miękkich. Jeśli dojdzie do tego brawurowa jazda, niebezpieczne ewolucje czy przypadkowe zderzenie na stoku, ryzyko kontuzji wzrasta.

Sezon na trening przez cały rok

W jaki sposób przygotować się do sezonu, żeby wymarzony wypad w góry nie zamienił się w pobyt w szpitalu i długotrwałą rehabilitację? Specjaliści przypominają, że odpowiedni trening przed wyjazdem na stok jest równie ważny, jak wybór właściwego sprzętu. Zdarza się, że o zaprawie zapominają okazjonalni snowboardziści. Jednak również doświadczeni sportowcy popełniają błąd myśląc, że umiejętności na stoku chronią przed urazami. Tymczasem właściwie przeprowadzony trening nie tylko minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji, ale także poprawia wydolność i pozwala precyzyjniej doskonalić technikę. Jeśli nie mamy tyle samozaparcia, by ćwiczyć regularnie przez cały rok, przygotowania do białego szaleństwa powinniśmy zacząć obowiązkowo na około 6 tygodni przez wyjazdem. Odpowiednio przeprowadzony trening składa się z trzech etapów: rozgrzewki, treningu właściwego i stretchingu. Ważne jest, by angażować podczas ćwiczeń jak najwięcej mięśni i stawów, przykładając szczególną uwagę do wzmocnienia stawów skokowych, kolan, bioder i obręczy barkowej, czyli obszarów najbardziej narażonych na kontuzje. Eksperci polecają szczególnie pompki, skipping, ćwiczenia na siłowni, trening aerobowy, a na koniec zestaw ćwiczeń rozciągających i „wyciszających” ciało.

Snowboardowe BHP

Sezon na stoku nie uda się również bez odpowiednich zabezpieczeń. Podstawą snowboardowego BHP jest kask, ale równie ważne są ochraniacze i stabilizatory. To kluczowy element ekwipunku zimowego sportowca, szczególnie gdy dopiero rozpoczyna on swoją przygodę z deską lub planuje zaawansowane akrobacje. Miłośnicy jazdy w ekstremalnych warunkach często decydują się również na tzw. żółwia, czyli kamizelką chroniącą plecy i kręgosłup. Protektory na kolana czy staw skokowy polecane są szczególnie osobom, które już wcześniej miały problem z kontuzjami na tych odcinkach nogi. Stabilizator będzie amortyzował wstrząsy i chronił kończynę podczas gwałtownych ruchów, które za mocno obciążają stawy. Co jednak zrobić, gdy mimo wszystkich działań zapobiegawczych doszło do kontuzji? – Wówczas nie próbujmy rozbierać snowboardzisty, by ocenić, co się stało, lecz postarajmy się wstępnie unieruchomić bolesną kończynę, używając np. kija narciarskiego. Pamiętajmy o konieczności zabezpieczenia także dwóch sąsiednich stawów. Gdy ból uniemożliwia ruch, wezwijmy niezwłocznie ratownika, który zadba o natychmiastowy transport poszkodowanego do szpitala. Dalsze losy narciarza determinuje rodzaj odniesionych obrażeń. W lżejszych przypadkach wystarczy jedynie unieruchomienie, w innych konieczne bywa leczenie operacyjne – mówi dr n. med. Paweł Walasek, specjalista ortopeda i traumatolog.

Mobilność mimo kontuzji

Gdy noga wymaga gipsowego opatrunku, dla snowboardzisty oznacza to koniec sezonu, za to początek kilkutygodniowej rehabilitacji. Na co dzień aktywni miłośnicy białego szaleństwa zwykle obawiają się utraty samodzielności i konieczności pozostania w domu przez dłuższy czas. Sytuacji nie ułatwiają tradycyjne kule łokciowe, które często zamiast wsparcia przynoszą kolejne ograniczenia. Zajmując bowiem ręce, dodatkowo je obciążając i powodują obtarcia oraz zasinienia. Nowoczesnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie aktywność i samodzielność, może być ortezo-proteza iWalk 2.0. Specjalistyczne urządzenie umożliwia stabilizację i poruszanie się po urazach kończyn dolnych bez konieczności angażowania i wysiłku rąk. – Kolejną zaletą stosowania tego rozwiązania jest możliwość pozostania aktywnym mimo złamania. Orteza w większym stopniu niż kule pozwala funkcjonować, spacerować, a nawet ćwiczyć na siłowni, przez co pacjent spala kalorie i nie jest narażony na nieograniczony przyrost kilogramów. Wystarczy zapytać osób, które korzystały z kul, jaki był obwód ich uda przed kontuzją i po zdjęciu gipsu. Mięsnie ud to  największe objętościowo i jednocześnie najsilniejszy zespół mięśniowy ciała człowieka. Są one przyzwyczajone do pracy, więc unieruchomienie wpływa na nie destrukcyjnie – wyjaśnia dr Krzysztof Bryłka z poradni ortopedycznej. Nie rezygnujmy więc z ruchu mimo kontuzji, a tym samym przygotujmy się na kolejny snowboardowy sezon.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl