Ryzyko przetrenowania. Zdrowe podejście do biegania

Bieganie niesie za sobą szereg realnych korzyści zdrowotnych, które w dłuższej perspektywie pozytywnie wpływają nie tylko na organizm, ale również nastawienie mentalne do codziennych obowiązków i zajęć. Na początku liczy się sam ruch. Z biegiem czasu intensywność rośnie, a pokonywane dystanse wydłużają się. Starty w zawodach i chęć poprawiania własnych wyników stanowią świetną motywację do nieustannego rozwoju. Trenować należy jednak nie tylko ciężko, ale przede wszystkim mądrze
2019-10-23 00:00
Udostępnij
Ryzyko przetrenowania. Zdrowe podejście do biegania

Przygoda z bieganiem dla wielu stanowi doskonałą odskocznię od codzienności. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia, nawet gdy sportowy rozwój zaczyna się zupełnie od zera. Większość pasjonatów chce biegać szybciej, poprawiać swoje wyniki na poszczególnych dystansach, a z czasem podnosi sobie poprzeczkę, przygotowując się do startów w zawodach ultra. Trenować można przez cały rok, w tym zakresie nic nas nie ogranicza. Wyzwanie stanowi natomiast uniknięcie przeciążenia, aby skutecznie dążyć do uzyskania jak najlepszych efektów.

Przetrenowanie jest zaburzeniem równowagi pomiędzy samym treningiem a właściwą regeneracją. Stanowi długofalowe zmęczenie organizmu, który zwyczajnie nie ma czasu na odpowiednią odbudowę. Zbyt ciężki i intensywny trening może być wyniszczający dla ciała nawet najbardziej zaawansowanego biegacza. Należy również pamiętać o codziennych obowiązkach i nie zaburzaniu swojego rytmu dnia. Wysiłek ponad normę, który jest zbyt wymagający, może przynieść zupełnie inne efekty od zamierzonych. Warto zachować zdrowy rozsądek, ponieważ w parze ze zmęczeniem z reguły idzie demotywacja, a najważniejsza jest przecież radość z biegania – mówi Patryk Muzyk, ambasador Saucony Polska oraz ultramaratończyk.

Antidotum na zbyt duże oczekiwania w stosunku do samego siebie może być optymalny plan treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Każdy ma jednak inną pozycję wyjściową, predyspozycje, doświadczenia sportowe czy tryb dnia. Nie istnieje jeden uniwersalny plan, który powinien być realizowany przez wszystkich biegaczy. Osoby uprawiające aktywność dla relaksu i poprawy kondycji wcale nie muszą wprowadzać dedykowanych środków treningowych. Z ich perspektywy najważniejszy jest ruch, możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz urozmaicenie swojej codzienności. Plan sprawdza się przede wszystkim w przypadku tych biegaczy, którzy zamierzają wspiąć się na wyższy poziom. Punktem wyjścia jest określenie realnego celu, liczby zajęć na przestrzeni tygodnia oraz ich długości. Muszą być one dopasowane do aktualnych możliwości z uwzględnieniem czasu na odpoczynek. Regeneracja to podstawa każdego treningu niezależnie od dyscypliny. Odbudowa z nadwyżką utraconych sił umożliwia sportowy rozwój i minimalizuje ryzyko przetrenowania.

Świadomość własnych potrzeb jest kluczowa na każdym etapie planowania treningu. Nie każdy ma predyspozycje do pokonywania długich dystansów, począwszy od półmaratonu, ale dla wszystkich najważniejsze musi być zdrowie oraz poczucie własnego komfortu. Ważne, aby wiedzieć, kiedy odpuścić. Bez przemyślanej regeneracji organizmu czy odpowiedniej diety progres będzie niemożliwy, ponieważ składa się na niego również wiele pozatreningowych czynników  – dodaje Patryk Muzyk.

Ważniejsza od częstych treningów, jest ich właściwa realizacja. Na przetrenowanie wpływ mają zarówno aspekty fizjologiczne, jak i psychologiczne. Bieżące monitorowanie wysiłku, a także odpowiednie nastawienie mentalne pozwolą czerpać satysfakcję z kolejnych przebiegniętych kilometrów, a także ułatwią start w nawet najbardziej wymagających zawodach.