fit.pl mobile logo

Soczewki kontaktowe – jednodniowe czy miesięczne?

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodna metoda korygowania wad wzroku. Zarówno osoby dotknięte krótko – i dalekowzrocznością, prezbiopią czy astygmatyzmem mogą skutecznie korygować wadę wzroku. Soczewki kontaktowe mogą być noszone zamiast okularów korekcyjnych lub zamiennie. Nowoczesne soczewki są wykonane z przyjaznych dla oczu materiałów, zatem ich noszenie jest komfortowe i bezpieczne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek i trzeba wiedzieć, jak dokonać najlepszego wyboru. Uwzględnić należy nie tylko rodzaj wady wzroku, ale także tryb życia czy stopień wrażliwości oczu

Jak dopasować soczewki do wady wzroku?

Dzięki soczewkom kontaktowym możliwe jest skorygowanie wszystkich najczęściej występujących wad wzroku. Tradycyjne soczewki sferyczne pozwalają na korygowanie krótkowzroczności i dalekowzroczności. Soczewki te różnią się parametrami optycznymi, w tym ilością dioptrii. Soczewki te charakteryzują się kształtem sferycznym – przypominają wycinek kuli. Taka budowa pozwala nadać im właściwości rozpraszające lub skupiające, czyli soczewki mają moc ujemną lub dodatnią. Pozwala to na przywrócenie odpowiedniego załamywania się światła padającego na oko, dokładnie na siatkówce, a nie przed nią lub za nią.

W przypadku astygmatyzmu konieczne jest zastosowanie soczewek torycznych. Soczewki tego typu mają atypowy kształt – nie przypominają wycinka kuli, a obwarzanek przecięty wzdłuż. Taka soczewka wykazuje różne moce refrakcyjne w przekroju poprzecznym i pionowym, korygując nieprawidłowe załamywanie się promieni świetlnych na niewłaściwie zakrzywionej soczewce.

W przypadku starczowzroczności, czyli prezbiopii doskonale sprawdzają się soczewki kontaktowe multifokalne, czyli wieloogniskowe. Tego typu soczewki kontaktowe mają różne moce optyczne, ułożone koncentrycznie w postaci okręgów. Dzięki temu soczewki tego typu ułatwiają płynne przejście między widzeniem bliży i dali.


Co jeszcze trzeba wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

soczewki-kontaktowe2

Większość współczesnych soczewek jest wykonana z hydrożelu lub hydrożelu silikonowego. Hydrożel silikonowy to zaawansowany materiał, który umożliwia dotarcie do rogówki nawet pięciokrotnie większej ilości tlenu, dzięki czemu możliwe jest dłuższe noszenie soczewek bez ryzyka podrażnienia oczu. Dzięki temu materiał silikonowo-hydrożelowy doskonale nadaje się do soczewek o długiej użyteczności, takich jak soczewki miesięczne lub dwutygodniowe.

Soczewki jednodniowe są zazwyczaj wykonane z cieńszego i bardziej elastycznego materiału niż soczewki miesięczne. Jednak hydrożel silikonowy jest obecnie szeroko stosowany również w nowoczesnych soczewkach jednorazowych. Oprócz zapewniania wysokiego poziomu nawodnienia i komfortu, soczewki jednodniowe mają również tę zaletę, że są łatwiejsze w obsłudze. Nie ma konieczności ich czyszczenia czy przechowywania – po zdjęciu soczewki jednodniowe są natychmiast wyrzucane. Możesz po prostu wyrzucić soczewkę do kosza po całym dniu noszenia bez kłopotów z czyszczeniem lub kupowaniem środków do czyszczenia i przechowywania soczewek. Ta łatwość użycia sprawia, że są popularnym wyborem dla każdego, kto prowadzi intensywny tryb życia. Jeśli lubisz wybierać między okularami a kontaktami lub nosisz soczewki tylko w weekendy podczas uprawiania sportu lub spotkań towarzyskich, soczewki jednodniowe sprawdzają się idealnie.

Soczewki miesięczne muszą być czyszczone i prawidłowo przechowywane przez noc przed kolejnym użyciem. Niektóre z nich można nosić nieprzerwanie przez wiele dni. To opcja wygodna dla osób prowadzących nieprzewidywalny styl życia, takich jak pracownicy zmianowi, którzy nie zawsze są w stanie odpowiednio je wyczyścić. Ponadto to ekonomiczne rozwiązanie dla osób stale noszących soczewki kontaktowe. Soczewki do przedłużonego noszenia nie są odpowiednie dla wszystkich, dlatego przed zmianą należy skonsultować to z optometrystą.

Nasze oczy produkują lipidy i białka, które z czasem mogą stopniowo gromadzić się na soczewkach i powodować dyskomfort. Artykuły jednorazowego użytku są uważane za najzdrowszy wybór, ponieważ nie ma na nich codziennego odkładania się osadów. Są umieszczone w pojedynczych, wysterylizowanych opakowaniach blistrowych do jednorazowego użytku. Codzienne produkty są idealne dla osób podatnych na sezonowe alergie, ponieważ minimalizują gromadzenie się pyłków.

Soczewki miesięczne to również higieniczny wybór - wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację soczewek. To łatwe, a gdy wpadniesz w rutynę będziesz zakładać i zdejmować soczewki wyłącznie umytymi rękami, oczyszczać je dokładnie płynem i przechowywać w czystym pojemniczku.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl