Medytacja może być skuteczną metodą leczenia bezsenności, wynika z najnowszych badań
fit.pl
2010-02-18 00:00
Udostępnij
Sposób na bezsenność
Bezsenność może stanowić poważny problem, tym bardziej że około jednej piątej osób dorosłych stgnalizuje taki problem. Wszelkie zaburzenia snu związane z trudnościami w zasypianiu lub kontynowaniu snu sa informacją od orhganizmu, że coś jest nie w porzadku. Bezsenność może być objawem szeregu chorób somatycznych i psychicznych, a także może być spowodowana czynnikami środowiskowymi. Najczęstszymi przyczynami psychicznymi są zaburzenia lękowe i depresje różnych typów. Przyczynami zaburzenia zasypiania i kontynuowania snu mogą być też np. alkohol oraz napoje zawierające kofeinę, a także niewłaściwa higiena snu. Do pozostałych głównych przyczyn bezsenności należy zmniejszenie się w czasie starzenia się ilości produkowanej i uwalnianej melatoniny. Bezsenność jest powiązana bezpośrednio ze stanem napięcia mięśniowego oraz emocjonalnego, który często jest wywoływany w wyniku zaburzeń hormonalnych, mówi Ramadevi Gourineni, z Northwestern Memorial Hospital, w stanie Illinois.meditation2-saidaonline

Przprowadzone niedawno badania dały obiecujące wyniki i dąły nadziję, na łatwy sposób radzenia sobie z bezsennością. Badania przeprowadzone z udziałem 11 osób cierpiących na przewlekłą bezsenność pokazały,że metoda może być medytacja. Uczestnicy eksperymentu zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa została poddana edukacji zdrowotnej na temat ćwiczeń, właściwego odżywiania, zrzucenia nadmiernych kilogramów i zarządzania stresem. Druga grupa zaś praktykowała Krija Jogę - to forma medytacji, która zmniejsza odczuwanie pobudzenia.

Osobnicze wskaźniki snu i skłonności do depresji zostały zebrane na początku badania i po upływie dwóch miesięcy. Wyniki dowiodły, że pacjenci zauważyli poprawę jakości snu podczas praktykowania medytacji. Latencja snu (średni czas do zaśnięcia), całkowity czas snu jego wydajność oraz jakość, polepszyły się u pacjentów, którzy medytowali.

"Wyniki badania pokazują, że nauczanie technik głębokiego relaksu w ciągu dnia mogą pomóc poprawić sen w nocy," powiedział Gourineni.