fit.pl mobile logo

Witamina D - dla kogo i w jakich ilościach?

Witamina D to powszechnie znany i bardzo ważny składnik diety na każdym etapie życia. Niewiele osób jednak wie, że warunkiem skutecznego działania witaminy słońca jest odpowiednie dawkowanie oraz utrzymywanie jej stałego poziomu w organizmie. W doborze dawki, dostosowanej do wieku oraz trybu życia, pomogą suplementy diety, takie jak D-Vitum

Podstawową formą przyswajania witaminy D przez ludzki organizm jest synteza skórna. Proces ten dokonuje się podczas przebywania na słońcu. Jednak aby był efektywny, należy spełnić kilka czynników. Ekspozycja musi odbywać się codziennie, przez co najmniej 20 minut, między godziną 10:00 a 15:00 i obejmować minimum 18 proc. ciała. W krajach Europy Środkowej, w tym w Polsce, ze względu na małą liczbę dni słonecznych w ciągu roku, ten sposób uzupełnienia witaminy D jest szczególnie trudny.

Witamina D - dlaczego jest ważna?


Do najbardziej znanych właściwości witaminy D należy regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej. Witamina wzmacnia układ kostny poprzez wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i tworzenie komórek będących ich budulcem. Składnik ten wpływa także pozytywnie na procesy degeneracji tkanki mięśniowej, będące objawem starzenia się organizmu. Spowalnia ich przebieg, a dzięki temu wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Do pozostałych właściwości witaminy D należą pobudzanie układu odpornościowego do walki z chorobą, wzmacnianie organizmu oraz poprawa samopoczucia, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym.

Z kolei deficyt witaminy D coraz częściej postrzegany jest jako czynnik ryzyka dla chorób sercowo-naczyniowych i autoimmunologicznych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, a nawet schorzeń o podłożu psychiatrycznym.

dawkowanie-witaminy

Witamina D - w jakiej ilości ją przyswajać?


W 2013 roku zespół ekspertów w publikacji „Witamina D: Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów - wytyczne dla Europy Środkowej 2013 r.”, przedstawił wskazania zalecanego spożycia witaminy dla wszystkich grup wiekowych.

W zależności od etapu życia, kondycji, wykonywanej pracy czy pigmentacji skóry, wskazano określoną dawkę suplementacji witaminy D:

 • noworodki i niemowlęta (0-12 miesięcy)

Do 6. miesiąca życia (przy karmieniu piersią) zalecana jest suplementacja na poziomie 400 j.m. (jednostek międzynarodowych) na dobę.
Pomiędzy 6. i 12. miesiącem życia dzienna dawka powinna wynieść od 400 do 600 j.m., w zależności od diety najmłodszych.

 • dzieci i młodzież (od 1. do 18. roku życia)

Od września do kwietnia należy suplementować od 600 do 1000 j.m. dziennie, w zależności od masy ciała. Jeśli w miesiącach letnich efektywna synteza skórna jest utrudniona, dawkę tę powinno się utrzymywać przez cały rok.

 • osoby dorosłe (powyżej 18. roku życia)

Od września do kwietnia suplementować należy 800-2000 j.m. na dobę, w zależności od masy ciała. Dawkę należy utrzymywać przez cały rok w przypadku, gdy nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich.

 • seniorzy (powyżej 65. roku życia)

Ze względu na obniżoną efektywność syntezy skórnej w przypadku osób starszych, zalecana jest suplementacja witaminy D w dawce od 800 do 2000 j.m. na dobę (w zależności od masy ciała), przez cały rok.

 • kobiety ciężarne oraz planujące ciążę

Kobiety planujące ciążę powinny otrzymywać suplementację witaminy D zgodnie z wytycznymi dla osób dorosłych (800-2000 j.m./dobę). W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią zaleca się dobową dawkę na poziomie od 1500 do 2000 j.m. Suplementację należy wprowadzić nie później niż od II trymestru ciąży.

 • otyli dorośli, dzieci i młodzież

Dla osób dorosłych, w zależności od stopnia otyłości, wskazana jest dzienna dawka od 1600 do 4000 j.m., przez cały rok.

Dzieci i młodzież, w zależności od stopnia otyłości, powinny przyjmować suplementację na poziomie od 1200 do 2000 j.m. w miesiącach wrzesień-kwiecień. Dawkę należy utrzymywać przez cały rok, gdy nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich.

 • pracownicy nocnych zmian oraz osoby z ciemniejszą karnacją

Dla osób o ciemnej skórze i pracujących na nocnych zmianach, z wyraźnie ograniczoną ekspozycją na światło dzienne, zalecana jest suplementacja w dawce od 1000 do 2000 j.m. dziennie, przez cały rok.2

Pełnia słońca przez cały rok z D-Vitum


Witamina D to źródło wielu ważnych dla rozwoju i funkcjonowania ludzkiego organizmu właściwości. Aby jej działanie było skuteczne należy przyswajać witaminę w określonej ilości, dostosowanej do wieku oraz stylu życia. Takie rozwiązanie oferuje seria preparatów D-Vitum, występujących w zróżnicowanych dawkach, dla dzieci i dorosłych.

D-Vitum, linia preparatów pełnych słońca, dostępna jest w wersji forte (dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia) z zawartością 1000, 2000 lub 4000 j.m. witaminy D, a także z dodatkiem witaminy K2. Dla dzieci i niemowląt dedykowane są preparaty z niższą dawką - 400, 600, 800 i 1000 j.m., w wygodnej formie kapsułek, aerozoli lub kropli.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl