Chcesz lepiej spać? Postaraj się o przynajmniej godzinę ćwiczeń tygodniowo

Regularna aktywność fizyczna sprzyja lepszej jakości snu i zmniejsza ryzyko bezsenności. Jednak, ile ćwiczeń potrzeba, aby czerpać korzyści ze snu? Badanie opublikowane online 26 marca 2024 roku w BMJ Open sugeruje odpowiedź.
Ilona WIlk
2024-06-19 13:39
Udostępnij
Chcesz lepiej spać? Postaraj się o przynajmniej godzinę ćwiczeń tygodniowo

Badacze przeprowadzili ocenę odpowiedzi na kwestionariusze dotyczące snu około 4400 osób (w wieku od 39 do 67 lat) w Europie. Uczestnicy raportowali swoje ogólne zdrowie, różne aspekty aktywności fizycznej oraz nawyki snu, takie jak czas snu w nocy i występowanie objawów bezsenności, takich jak trudności z zasypianiem, nocne przebudzenia czy senność w ciągu dnia. Dane były zbierane w dwóch punktach czasowych, oddalonych o 10 lat.

Osoby, które regularnie ćwiczyły przynajmniej dwa razy w tygodniu (co najmniej godzinę tygodniowo) przez całe 10 lat, znacznie rzadziej zgłaszały problemy ze snem w porównaniu do osób, które były nieaktywne lub mniej aktywne w tym okresie.

Badanie to jest obserwacyjne i nie daje jednoznacznych dowodów na to, że regularna aktywność fizyczna przez co najmniej godzinę tygodniowo poprawia sen. Wiemy jednak, że jakakolwiek ilość aktywności jest korzystna dla zdrowia. Wyniki badania stanowią dodatkową zachętę do podejmowania aktywności fizycznej.

Heidi Godman, Redaktor Naczelna, Harvard Health Letter