W miarę jak ludność globalna starzeje się, dążenie do długowieczności często jest przyćmione równie istotnym celem: utrzymaniem wysokiej jakości życia przez późniejsze lata. Nowe badanie oferuje obiecujące spojrzenie na to, jak ćwiczenia w średnim wieku mogą odegrać kluczową rolę w osiągnięciu tego celu.
Ilona WIlk
2024-05-08 12:23
Udostępnij
Ćwiczenia w średnim wieku mogą odwrócić lata braku aktywności

Znaczenie ćwiczeń w średnim wieku 

Zespół badawczy pod kierownictwem ekspertów z Uniwersytetu w Sydney przeprowadził długoterminowe badanie, śledząc ponad 11 000 kobiet, dostarczając bogatych danych statystycznych. Ich wyniki wskazują, że regularne ćwiczenia w okresie wieku średniego (od 40 do 50 lat) są silnie związane z lepszymi wynikami zdrowotnymi w późniejszych latach, takimi jak większa siła, zmniejszone ryzyko upadków i poprawiona kondycja sercowo-naczyniowa.

Nawet kobiety, które nie były konsekwentnie aktywne w młodszych latach, doświadczyły znaczących korzyści z wprowadzenia regularnych ćwiczeń w wieku 50 lat. Te korzyści podkreślają potencjał pozytywnych zmian stylu życia w późniejszych latach życia.

"Nasze wyniki sugerują, że aby zachować dobre zdrowie fizyczne związane z jakością życia w okolicach 70. roku życia, można 'nadrobić zaległości' nie będąc aktywnym wcześniej, stając się aktywnym w średnim wieku" - zauważyli badacze.

Kobiety, które konsekwentnie spełniały zalecane wytyczne dotyczące aktywności fizycznej (150 minut ćwiczeń o umiarkowanym natężeniu, takich jak energiczne spacery lub jazda na rowerze tygodniowo) przez około 15 lat, uzyskały znacznie wyższe wyniki w testach mierzących funkcjonowanie fizyczne w późniejszych latach. Te testy oceniają takie parametry jak równowaga, siła i zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Ćwiczenia w średnim wieku mają potencjał przeciwdziałania negatywnym skutkom zdrowotnym wcześniejszej nieaktywności. Uczestnicy, którzy zaczęli regularnie ćwiczyć w wieku 50 lat, osiągnęli podobne wyniki zdrowotne do tych, którzy regularnie ćwiczyli przez całe dorosłe życie. Oznacza to, że nigdy nie jest za późno, aby wprowadzić zmiany, które mogą przynieść korzyści zdrowotne.

"Ten wynik wspiera inicjatywy zdrowotne dla przekazywania informacji o "odwróceniu kalendarza" w średnim wieku poprzez zmiany stylu życia, takie jak aktywność fizyczna" - wyjaśnił autor główny badania, Binh Nguyen. Oznacza to, że pomimo pewnych wcześniejszych mniej zdrowych wyborów, dokonanie pozytywnych zmian w latach średniego wieku może mieć głęboki wpływ na przyszłe samopoczucie.

Korzyści z ćwiczeń w średnim wieku i dalej regularna aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu związanych z wiekiem zagrożeń zdrowotnych, takich jak:

Osteoporoza:

Regularna aktywność fizyczna, szczególnie ćwiczenia obciążające kości, takie jak chodzenie, bieganie lub trening siłowy, pomaga budować i utrzymywać gęstość kości. Silniejsze kości są mniej podatne na złamania, zmniejszając ryzyko osteoporozy, stanu charakteryzującego się kruchymi i łamliwymi kośćmi.

Choroby sercowo-naczyniowe:

Ćwiczenia wzmacniają mięsień sercowy, poprawiają przepływ krwi i pomagają regulować ciśnienie krwi. Te korzyści zdrowotne mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru i innych schorzeń sercowo-naczyniowych w średnim wieku.

Upadek funkcji poznawczych:

Aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi do mózgu, co może pomóc w ochronie funkcji poznawczych i pamięci. Badania sugerują, że ćwiczenia mogą nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.

Poprzez poprawę siły mięśniowej, kondycji sercowo-naczyniowej, elastyczności i równowagi, ćwiczenia pomagają utrzymać naszą zdolność do wykonywania codziennych czynności samodzielnie w miarę starzenia się. Oznacza to lepszą jakość życia i większą samodzielność.