Pracujesz minimum 8h dziennie, dbając o to, by wszystkie powierzone Ci zadania były wykonane jak najlepiej. A czy wiesz, że na jakość Twojej pracy ma wpływ Twoje zdrowie?
fit.pl
2016-10-27 00:00
Udostępnij
Czy Twoja praca zagraża Twojemu zdrowiu?
Ergonomia miejsca pracy

Ergonomia to inaczej „nauka o pracy” ( z greckiego ergon = praca, nomos = prawa naturalne) Twórcą pojęcia jest Polak, przyrodnik Wojciech Bogumił Jastrzębowski, a samo pojęcie po raz pierwszy pojawiło się w 1857 r. w czasopiśmie „Przyroda i Przemysł” w artykule uczonego pt. „Rys ergonomii, czyli nauki o Pracy opartej na prawach zaczerpniętych z Nauki Przyrody”.

Nauka zajmuje się badaniem korelacji pomiędzy otoczeniem, w którym pracuje dana osoba a pracownikiem – czyli wpływem miejsca pracy na jakość pracy człowieka, a jej podstawowym celem jest humanizowanie miejsca pracy, rozumiane jako jak najlepsze dostosowanie otoczenia do potrzeb pracownika. Zalecenia co do ergonomii miejsca pracy znajdziemy m.in. na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy. 

Czy Twoje stanowisko jest ergonomiczne?

Jeśli wydaje Ci się, że 8h dziennie to tylko 1/3 dnia i „jakoś to będzie” powinieneś zmienić swoje myślenie. Stanowisko pracy ma niezwykle istotny wpływ na jakość Twojej pracy, a także Twoje zdrowie! Codzienne siedzenie w niewygodnej pozycji, obciążające kręgosłup, niekorzystnie wpływa przede wszystkim na odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, obciążenie mięśni stabilizujących kręgosłup, mięśni barków i rąk oraz mięśni karku. Może także prowadzić do zapalenia stawów, pochewek ścięgnistych i zwyrodnienia stawów kręgosłupa. Aby uniknąć tego typu dolegliwości, niezbędne jest takie dostosowanie miejsca pracy, by odciążało stawy, zapewniało komfortową pozycję do siedzenia uwzględniającą naturalne wygięcia kręgosłupa oraz odpowiednie ustawienia monitora i światła.

AJ Produkty - odpowiedź na potrzeby ergonomii pracy

Firma AJ Produkty, wychodząc naprzeciw potrzebom pracownika, oferuje cały szereg rozwiązań do biur, magazynów i innych miejsc pracy. Wśród bogatej oferty warto wymienić m.in.:
  • ergonomiczne myszy,
  • ramię do monitora,
  • podnóżki,
  • podkładki pod przedramię,
  • krzesła z regulowaną wysokością i oparciem, w którym można zmienić kąt odchylenia i wysokość, a także posiadają specjalne wygięcia na naturalne ułożenie odcinka lędźwiowego.

Wyjątkowym pomysłem jest także biurko z regulowaną wysokością – nie tylko pozwala nam w wygodny sposób dopasować wysokość blatu – przycisk po prawej stronie na dole pozwala szybko i bez usuwania znajdujących się na blacie rzeczy podnieść jego poziom, ale przede wszystkim umożliwia pracę na… stojąco. Choć być może ten pomysł wydaje się na pierwszy rzut oka dziwny, po kilku godzinach siedzenia pozycja stojąca jest dobrym odciążeniem kręgosłupa, pozwala usprawnić przepływ limfy i krwi w żyłach nóg. Takie automatycznie podnoszone biurka w kilka chwil pozwolą nam na szybką zmianę pozycji, nie rozproszy naszej uwagi, a my po przybraniu dogodnej pozycji będziemy mogli skupić się na pracy bez martwienia się o ból kręgosłupa. Jak w praktyce działa taki blat możesz zobaczyć na https://www.youtube.com/watch?v=NsCogkYn_SY.


 

Odpoczynek na wagę złota

Jeśli zależy nam na dobrej jakości życia, musimy pamiętać, by prawidłowo odpocząć po pracy. Dlatego bardzo ważne jest, by w natłoku zajęć dnia codziennego postarać się znaleźć chociaż 30 minut tylko dla siebie - najlepiej odpocząć aktywnie, na zewnątrz, na przykład spacerując po pobliskim parku lub biegając po lesie niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Jeżeli mamy w domu czworonożnego pupila - koniecznie zabierzmy go ze sobą, nie tylko sprawimy mu radość, ale też obecność zwierząt działa uspokajająco na nasze nerwy. Jeśli mamy dzieci, wprowadźmy wieczorny rytuał tylko dla nas - spędźmy czas na wspólnym czytaniu lub zabawie. Ważne, by nie było to zajęcie absorbujące tylko dziecko, ale również nas - dzięki temu unikniemy myślenia o pracy. Taki relaks pozwoli nam na spokojny sen i regenerację przed kolejnym dniem pracy.Posiłek, który odżywi mózg i ciało

Śpiesząc się rano do pracy zapominasz o przygotowaniu posiłku, po drodze kupując w pośpiechu drożdżówkę w pobliskiej piekarni lub w pracy zamawiasz ze wszystkimi kilka kawałków pizzy na telefon. Stop! Takie jedzenie nie służy dobrze ani Twojemu zdrowiu, samopoczuciu, ani jakości pracy. Pracując umysłowo powinieneś zapewnić sobie witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe i węglowodany złożone przy relatywnie niskiej ilości spożywanych kalorii. Mamy dla Ciebie kilka propozycji posiłków do pracy:
  • owsianka na wodzie z bananem, suszonymi owocami (rodzynki, śliwka, pestki dyni, orzechy)
  • kanapka z pieczywa pełnoziarnistego z awokado i jajkiem na twardo, jabłko,
  • sałatka z piersią z kurczaka, sałatą, pomidorem, kiełkami brokułu i pestkami słonecznika,
  • sałatka makaronowa z makaronu pełnoziarnistego, ogórków konserwowych, pieczarek, pomidora, sera feta,
  • kasza jaglana z ugotowaną na parze marchewką, brokułem, kalafiorem, posypana posiekanymi orzechami.

Taki posiłek może przygotować dzień wcześniej, schować do lodówki a rano wyciągnąć i zabrać do pracy. Zapewni Ci energię, dobry humor i potrzebne składniki odżywcze.