fit.pl mobile logo

Bezpieczne serce Twoich najbliższych

Każdy rodzic dba o to, by zapewnić swoim pociechom poczucie bezpieczeństwa. Z biegiem lat dzieci przejmują rolę opiekunów, stając się odpowiedzialnymi za komfort i jakość życia najbliższych. Dzień Mamy i Dzień Ojca to jedna z okazji, aby pomyśleć poważnie o zdrowiu swoich rodziców
fot. TELE EKG Polska

Bukiet kwiatów, ciepłe kapcie czy inny drobiazg to prezenty, którymi najczęściej obdarowujemy rodziców w dniu ich święta. Liczy się gest i pamięć, więc każdy upominek spotka się z wdzięcznością. Warto jednak przy wyborze prezentu kierować się faktycznymi potrzebami swoich najbliższych, zwłaszcza tymi, dotyczącymi zdrowia.

Stan chorobowy
Codzienny stres, brak ruchu i niezdrowe odżywianie doprowadziło do ekspansji chorób cywilizacyjnych, do których zaliczyć można cukrzycę, nowotwory, osteoporozę i wszelkie dolegliwości związane z układem krążenia. Rodzice, niezależnie od tego czy są nadal aktywni zawodowo, czy przebywają już na emeryturze, rzadko dbają o swoje zdrowie. Tymczasem, wraz z upływem lat wzrasta ryzyko zagrożenia zdrowia, a także i życia. Statystyki są niestety bardzo niepokojące. Z powodu nowotworów rocznie umiera 24,5% chorych. 2 miliony starszych osób cierpi na cukrzycę oraz astmę. Jeśli chodzi o cukrzycę - połowa chorych w ogóle nie zdaje sobie sprawy z dolegliwości, skutkiem czego nie poddaje się leczeniu. Największym zagrożeniem są natomiast choroby układu krążenia, które odpowiadają za 50% wszystkich zgonów w Polsce. Prawie co piąty dotyczy osoby poniżej 50 roku życia. Choroby te są również najczęstszą przyczyną umieralności wśród osób powyżej 65 roku życia. Z powodu swojego ostrego przebiegu i częstości występowania, stanowią główną przyczynę niepełnosprawności i gorszej jakości życia starszych osób. Jednym z powodów tak wysokich wskaźników zachorowań oraz umieralności jest brak profilaktyki.

Podstawa to zapobieganie
Profilaktyka, czyli szereg działań, których celem jest zwiększona kontrola zdrowia to podstawa, aby w starszym wieku swobodnie funkcjonować i w pełni korzystać z jesieni życia. Tym bardziej jest ona niezbędna, gdy dotyczy osób należących do grupy tzw. zwiększonego ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia. Niestety większość rodziców nie posiada nawyku dbania o własne zdrowie. Zauważalna od kilku lat tendencja związana z migracją zarobkową, spowodowała, że często normalny system rodzinnej profilaktyki nie istnieje. Życie na odległość sprawia, że niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z dolegliwości, jakie trapią najbliższych. Oni sami nie chcą budować wokół siebie atmosfery bezradności, a tym bardziej skazywać najbliższych na rezygnację z własnego życia. W mniejszych miejscowościach problemem jest również brak swobodnego dostępu do odpowiedniego specjalisty, w tym przypadku kardiologa. Prywatne wizyty natomiast to wydatek, na który większość starszych osób często nie stać. Z 5 mln chorych na nadciśnienie tętnicze, tylko co druga osoba zdaje sobie sprawę z choroby, z tego jedynie 15% podejmuje leczenie. Na skutki niestety nie trzeba czekać. Codziennie 400 osób przechodzi zawał serca, w ciągu roku liczba ta sięga 100 tys., z czego 40 tys. osób umiera. 70% zgonów w ostrej fazie zawału serca spowodowane jest zbyt późnym rozpoczęciem fachowego leczenia. Większość osób starszych, mimo zdiagnozowanej co najmniej jednej choroby układu krążenia, nie korzysta z rehabilitacji kardiologicznej. Dzięki badaniom profilaktycznym można uniknąć 50% zgonów, spowodowanych chorobami układu krążenia.

Pomoc na wyciągnięcie… telefonu
Zawał serca jest wynikiem zamknięcia się tętnicy wieńcowej. Szansą dla chorego na przeżycie i wyzdrowienie jest jak najszybsze wezwanie karetki pogotowia, ponieważ największa umieralność przypada na pierwsze dwie godziny od wystąpienia objawów zawału. Niestety, wiele osób bagatelizuje pierwsze oznaki, odczytując je jako dolegliwości związane z innymi narządami. Dlatego nim pojawi się pogotowie często jest już za późno. Na polskim rynku medycznym, w trosce o bezpieczeństwo i obniżenie umieralności przedszpitalnej, od 1994 roku działa system telefonicznego nadzoru kardiologicznego. W oparciu o doświadczenie światowe TELE EKG Polska, we współpracy z kardiologami Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, opracowała i wdrożyła system oceny pracy serca przez telefon. System TELE EKG Polska umożliwia przekazywanie zapisu EKG przez telefon bezpośrednio od pacjenta do dyżurujących przez całą dobę lekarzy. Proces odbywa się dzięki wyposażeniu pacjenta w małe przenośne urządzenie - transmiter, które przyłożone do słuchawki przetwarza sygnał EKG z dwóch elektrod, przyklejonych do klatki piersiowej, na sygnał dźwiękowy. Ten następnie zostaje przekształcony na obraz krzywej EKG i odczytany na monitorze komputera przez specjalistę, który udziela natychmiastowej porady. Pomoc również może ograniczyć się do rozmowy telefonicznej. Program ten skierowany jest do pacjentów leczonych już ambulatoryjnie oraz do osób, które profilaktycznie lub diagnostycznie chcą korzystać z całodobowego dostępu do specjalisty. Moje kilkuletnie doświadczenie z systemem TELE EKG, jako jego konsultanta i założyciela wskazuje jednoznacznie na bardzo dużą przydatność, 24-godzinnego telefonicznego nadzoru kardiologicznego, dla chorych – podkreśla prof. dr hab. med. Wiesława Piwowarska. TELE EKG Polska zapewnia pomoc, którą chory otrzyma poprzez użycie dowolnego aparatu telefonicznego. Urządzenie, dzięki niewielkim rozmiarom, jest na tyle dyskretne, że może towarzyszyć choremu podczas codziennych obowiązków, jak również wyjazdów czy wizyt u znajomych.
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl