5 powodów dla których bieganie w mróz ma sens

Mroźna jesień i zima to doskonały okres na bieganie. Wystarczy tylko zadbać o odpowiedni strój i czerpać przyjemność z aktywności fizycznej. No to co, do biegu – gotowi - start! 
fit.pl
2012-11-07 00:00
Udostępnij
5 powodów dla których bieganie w mróz ma sens

Nie pozwól by brzydka pogoda zmusiła cie do rezygnacji z treningów na świeżym powietrzu. Oto pięć powodów dla których warto biegać właśnie w te zimne dni.

1) To idealna pogoda na bieganie

Wielu doświadczonych biegaczy bardziej lubi trenować późną jesienią niż latem. Aktywność fizyczna w upale jest zdecydowanie bardziej męcząca. To dlatego większość największych maratonów odbywa się właśnie w październiku i listopadzie. W chłodne dni wystarczy tylko odpowiednio się ubrać.

2) Regularne treningi biegowe zapobiegną charakterystycznemu odkładaniu się tłuszczu na zimę

W zimowych miesiącach nasz organizm ma tendencję do magazynowania tkanki tłuszczowej. Wszystko przez mniejszą dawkę ruchu i częstsze podjadanie. Dlatego warto wyjść na zewnątrz i pobiegać. Oczywiście równie dobrze można trenować w fitness klubie, czy nawet na domowej bieżni. Nic jednak nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu. To darmowa forma aktywności, która nigdy się nie nudzi.

3) Bieganie zwalczy smutek i jesienną chandrę

Mniejsza ilość promieni słonecznych sprawia, że stajemy się senni, a nasz nastrój stopniowo się pogarsza. Na szczęście ruch to świetne lekarstwo na jesienną depresję. Co ciekawe z raportu przedstawionego w Environmental Science and Technology wynika, że ludzie ćwiczący na zewnątrz mają więcej energii, są szczęśliwsi i bardziej chętni do regularnych treningów niż ci, którzy wolą trenować w pomieszczeniach.

4) Bieganie wpływa korzystnie na metabolizm

Jeśli wierzyć w teorię ewolucyjną nasz organizm został zaprojektowany tak, by na zimę odłożyć tkankę tłuszczową oraz zwolnić metabolizm z uwagi na zmniejszoną aktywność fizyczną. Bieganie to świetny sposób by ten metabolizm przyspieszyć i spalić gromadzący się tłuszczyk.

5) Nigdy nie jest za wcześnie by zacząć przygotowania do sezonu bikini

To nie żart. Im wcześniej zaczniesz przygotowywać się do sezonu letniego i odsłaniania ciała tym większa szansa, że osiągniesz wymarzony efekt. I choć do najbliższych wakacji pozostało jeszcze naprawdę sporo czasu, to może warto połączyć wszystkie punkty w jedną wielką zaletę i po prostu zacząć biegać?

www.fit.pl