Bieganie i poranny spacer z psem. Czy to dobry pomysł?

Poranne bieganie z psem może być znakomitym sposobem na zapewnienie sobie i naszemu czworonogowi codziennej dawki ruchu. Zalet takiego rozwiązania nie brakuje - regularne bieganie z pupilem będzie miało dobry wpływ zarówno na kondycję zwierzęcia, jak i jego samopoczucie oraz zachowanie w ciągu dnia. Zanim jednak rozpoczniemy regularne treningi, warto dowiedzieć się więcej o bieganiu z psem i upewnić się, czy kondycja naszego pupila na nie pozwala. Niekiedy wystarczy kilka wspólnych treningów, aby móc precyzyjnie określić możliwości psa i zaplanować bieganie w taki sposób, by przebiegało z korzyścią dla nas i naszego czworonoga.
2019-04-05 00:00
Udostępnij
Bieganie i poranny spacer z psem. Czy to dobry pomysł?

Jakiej dawki ruchu potrzebuje nasz pies?

Każdy pies potrzebuje codziennej dawki ruchu nie tylko po to, aby załatwić potrzeby fizjologiczne, lecz także by pobiegać, pobawić się i aktywnie spędzić czas ze swoim właścicielem. Przyjmuje się, że każdy z czworonogów powinien wychodzić na spacer przynajmniej 3 razy dziennie. Oczywiście nie dotyczy to szczeniaków i starszych psów, które w większości przypadków będą potrzebowały częstszych spacerów.

Między spacerami powinna być mniej więcej podobna ilość przerw. Najlepiej zorganizować dzień w taki sposób, aby nasz pupil nie czekał z wyjściem na dwór dłużej niż 8 godzin. Z racji tego, że jeden ze spacerów powinien być dłuższy niż pozostałe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować wspólne bieganie z psem. Oczywiście pod warunkiem, że możliwości psa na to pozwalają i wiemy, jak taka wspólna aktywność powinna przebiegnąć.

Jak przygotować psa do porannego biegania?

Jeśli planujemy wspólne poranne bieganie z psem, to musimy przede wszystkim odpowiednio zadbać o kondycję oraz samopoczucie naszego czworonoga. Kluczowa będzie wartościowa dieta, która ułatwi psu podejmowanie wysiłku fizycznego. Nasz pupil musi odpowiednio się odżywiać – wskazane są tutaj produkty bogate w wysokiej jakości białka oraz tłuszcze. Oczywiście nie należy zmieniać diety dzień lub dwa przed rozpoczęciem treningów, ponieważ może to doprowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Konieczne jest systematyczne urozmaicanie żywienia i stopniowe przygotowanie zwierzęcia na podjęcie większego wysiłku fizycznego.

Nie zapominajmy także o odpowiednim zabezpieczeniu naszego pupila. Podczas biegania powinien mieć na sobie szelki i być na linie, smyczy lub pasie i linie do dog trekkingu. W żadnym razie nie powinniśmy biegać z psem na kolczatkach, dławikach czy łańcuszkach zaciskowych, gdyż mogą one być źródłem potencjalnego zagrożenia dla czworonoga.

O czym należy pamiętać, planując bieganie z psem?

Zanim zdecydujemy się na wspólne bieganie z psem podczas spaceru, warto skonsultować tę decyzję z weterynarzem i upewnić się, że kondycja naszego pupila na to pozwala, a także czy nasz pupil należy do ras psów do biegania - czyli takich, które mogą pozwolic sobie na większy wysiłek fizyczny.

Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę inne aspekty.

  1. Nie zapominajmy, że rasa psa ma ogromne znaczenie dla predyspozycji ruchowych. O ile niektóre rasy są do biegania po prostu stworzone, o tyle inne mogą zbyt szybko się męczyć i w żadnym razie nie czerpać z tego przyjemności. Zasadniczo większym psom łatwiej będzie pokonywać dłuższe dystanse – weźmy to pod uwagę przy planowaniu trasy. Pamiętajmy także, że jej długość powinna być dostosowana do rasy, kondycji i wieku naszego czworonoga.
  2. Wspólne bieganie z psem planujmy zawsze przed jego posiłkiem, a po skończonym treningu odczekajmy nieco z nakarmieniem go.
  3. Wybierzmy odpowiedni teren do biegania – unikajmy betonu i asfaltu. Najlepsze będzie podłoże piaszczyste, ziemia lub trawa.
  4. Przed bieganiem zaplanujmy rozgrzewkę.
  5. Podczas biegania z psem pamiętajmy o podawaniu wody swojemu pupilowi. Starajmy się poić go często, ale małymi dawkami.
  6. Pamiętajmy, że podczas naprawdę wysokich temperatur należy zrezygnować z biegania z psem. W cieplejsze dni koniecznie zadbajmy o stałe zaopatrzenie w wodę dla siebie i pupila.
  7. W trakcie wspólnego biegania zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego pupila przed kleszczami – użyjmy środka w sprayu, tabletek lub obroży antykleszczowej, a po treningu dokładnie obejrzyjmy sierść psa.