fit.pl mobile logo

Bieganie z psem - jak się do tego przygotować?

Bieganie z psem, czyli canicross, to prężnie rozwijająca się dyscyplina sportowa, która zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Nic dziwnego – taka aktywność pozytywnie wpływa na więź z pupilem i pozwala zachować dobrą kondycję fizyczną. Jak przygotować się do tego sportu, aby jego uprawianie było w stu procentach bezpieczne?

Niezbędne akcesoria

Mimo że bieganie z psem nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych, warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które sprawią, że aktywność fizyczna będzie bardziej komfortowa. Podczas wspólnych treningów z czworonogiem przydadzą się:

 1. Szelki zaprzęgowe (typu sled), które doskonale sprawdzają się w czasie treningów wysiłkowych. Przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę na trwałość i rodzaj taśmy, z której został wykonany oraz jakość wyściółki zapobiegającej otarciom.
 2. Pas biodrowy, dostępny m.in. w internetowych sklepach zoologicznych, takich jak http://naszezoo.pl/, który przenosi siłę ciągnięcia psa na ciało opiekuna. Ogromnym atutem stosowania tego gadżetu są swobodne spacery oraz brak konieczności trzymania smyczy w ręku.
 3. Smycz amortyzująca, tłumiąca wstrząsy powstające np. wtedy, gdy psiak zaczyna biec szybciej lub podczas skręcania. Tego rodzaju smycz pozwala zachować płynność biegu i uniknąć kontuzji. Do biegu najlepiej sprawdzają się akcesoria mierzące nie więcej niż 2 metry.

Trening z psem

Przed rozpoczęciem treningu warto wziąć pod uwagę wiek i stan zdrowia psiaka – zarówno tempo, jak i długość trasy muszą być dostosowane do jego możliwości. Duże znaczenie ma również rasa. Im większy pies, tym trudniej jest mu pokonać daleki dystans, dlatego trasy dłuższe niż 8 kilometrów są przeznaczone raczej dla czworonogów średnich rozmiarów (np. psy rasy Husky, Gończy Polski czy kundelki), a ich początkowa długość nie powinna przekraczać 2 kilometrów. Jak wygląda prawidłowy trening z pupilem?

 • Aktywność powinna rozpocząć się krótką rozgrzewką w formie spokojnego spaceru.
 • Drugim etapem jest bieg, który, przynajmniej na początku, nie powinien być ciągły. Eksperci zalecają naprzemiennie kilka minut biegu i minutę marszu.
 • Każdy trening trzeba kończyć wyciszeniem pupila – w tym celu pod koniec trasy należy zwolnić tempo.
 • Ostatnim etapem jest napojenie psa, a po upływie kilkudziesięciu minut podanie mu wysokoenergetycznej przekąski.

Najważniejsze zasady

Aby canicross był w pełni bezpieczny zarówno dla opiekuna, jak i dla psiaka, należy kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym aktywność fizyczna sprawi radość i da mnóstwo satysfakcji. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór terenu, na którym będzie odbywać się trening. Wiele psów doskonale czuje się w lasach, na łąkach i terenach podmokłych, ale jeśli w okolicy nie ma takich miejsc, wystarczy miejski park lub pole. Częstotliwość biegu powinna być natomiast uzależniona od zdolności regeneracyjnych psiaka i właściciela – jeśli czworonóg nie przejawia zainteresowania kolejnym mini maratonem, warto poczekać, aż nabierze sił. Nie należy też zapominać o obejrzeniu psiaka po każdej aktywności – podczas biegu mógł się skaleczyć lub zostać ugryziony przez kleszcza.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl