fit.pl mobile logo

Mactronic MAVERICK - test czołówki, która służy mi do biegania

Jesienią i zimą zmrok zapada bardzo wcześnie. Kończysz pracę po 16 i o popołudniowym bieganiu poza oświetlonymi chodnikami i parkami można zapomnieć. A ja wolę biegać za miastem i w lesie. Co zrobić? Nastawić budzik godzinę wcześniej? O nie. To nie dla mnie. Dlatego biegam z latarką czołową. Trochę zajęło mi przyzwyczajenie się do niej, ale teraz zabieram ją intuicyjnie, razem czapką, rękawiczkami i odblaskami.

Pierwszy kontakt z czołówką Mactronic Maverick

Z zasady nigdy nie czytam instrukcji. Tym razem nie przejrzałem przed testem nawet specyfikacji technicznej czołówki Mactronic Maverick. Dam się zaskoczyć, a co!

Pierwsze wrażenie - czołówka, jak czołówką. Dobrze spasowany sprzęt, solidne materiały i wygodny pasek. Całość czuć w ręce i początkowo na głowie. Po kilku minutach idzie się jednak przyzwyczaić. Latarka waży 100 gramów, a to jest już odczuwalne. To nie pchełka, którą założymy i przestajemy o niej myśleć. Ale coś za coś.

mactronic-maverick-opinie-99

Mactronic zamknął w Mavericku kilka interesujących funkcji. Czołówka ma tryb ZOOM, pozwalający na skupianie i rozpraszanie światła. Im węższy strumień tym możemy doświetlić dalszą odległość. Jest też możliwość wygięcia czołówki, tak by świeciła nam pod stopy.

Kwestia idealnego rozlokowania światła pozostaje więc otwarta. Ja lubię świecić szeroko i pod kątem mniej więcej 45 stopni. Nie muszę mieć oświetlonych butów, wolę raczej by snop światła zaczynał się metr przede mną.

Można też regulować moc oświetlenia. Możemy wybierać z trzech trybów. Im niższa moc tym dłuższy czas działania baterii. Czysta fizyka i nic odkrywczego. Szczegółowe dane dotyczące mocy i czasu działania znajdziecie na dole pod tekstem.

Magiczne gesty

Najciekawsza jest jednak możliwość włączania i wyłączania latarki gestem. Czujniki ruchu bezbłędne wychwytują machnięcie przed latarką nawet w rękawiczkach. Opcja ta działa jedynie z najsilniejszym trybem świecenia, więc warto to odnotować.

To niesamowicie wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy mamy brudne ręce (na przykład przy pracy w warsztacie) lub biegamy w rękawiczkach. Ma jednak swoje minusy. Sensory są bardzo czułe. Każde nawet niecelowe, machnięcie kończy się włączeniem lub wyłączeniem latarki. Wielokrotnie zdarzało mi się to podczas wycierania ręką potu z czoła. W końcu zdecydowałem się wyłączyć tą funkcję. Tym bardziej, że klasyczny przycisk sterujący jest duży i wygodny. Bez problemu obsługuję go nawet w rękawiczkach.

Akumulator czy paluszki?

mactronic-maverick-opinie-3

Maverick zasilany jest ogniwem litowo-polimerowym 3.7V 800 mAh lub trzema bateriami AAA. Akumulator ma wbudowane wejście micro USB i ładujemy go kabelkiem i ładowarką od telefonu. Wybierając się w dłuższa trasę zawsze warto więc mieć dodatkowy komplet paluszków.

Bieganie po zmroku z czołówką - wrażenia

Bieganie po zmroku wcale nie musi ograniczać się do wybierania tylko oświetlonych terenów. Czołówka daje mi wolność wyboru. I generalnie w bieganiu sprawdza się znakomicie, o ile tylko nie pada.

mactronic-maverick-opinie-5

Bieganie w deszczu ze światłem czołówki to już dziwne przeżycie. Przed oczami przewijają się tysiące świetlnych kreseczek, skutecznie ograniczających widoczność. Jest w tym wiele uroku i piękna, ale brakuje wygody. Wtedy warto włączyć tryb najsłabszego świecenia i zwolnić dla bezpieczeństwa. Silny strumień światła odbijający się od kropel wody, potrafi skutecznie oślepić.

Mactronic Maverick - czy warto?

Prezentowana latarka czołowa kosztuje na stronie producenta 196,99 zł i jest to właściwie najtańsza na ten moment oferta. Czy 200 zł za czołówkę to dużo? I tak i nie. W tym segmencie na rynku krajowym ciężko będzie znaleźć coś lepszego w podobnych pieniądzach. Dlatego moim zdaniem warto się jej bliżej przyjrzeć. Jeśli tylko nie zniechęci was rozmiar - Mactronic Maverick mogę śmiało polecić.

Garść suchych informacji:

 • dioda XP-L Cree
 • cztery tryby świecenia:
  510 lm, zasięg 150 m, 2,5 godziny świecenia
  240 lm, zasięg 100 m, 5,5 godziny świecenia
  30 lm, zasięg 35 m, 21 godzin świecenia
  miganie, 1,5 godziny świecenia
 • możliwość regulacji zasięgu
 • czujnik ruchu do włączania i wyłączania oświetlenia
 • zasilanie akumulatorem 800 mAh albo trzema bateriami AAA
 • wymiary 62 x 46 x 45 mm
 • łączna masa 209 g (akumulator 97 g plus reszta 112 g)
 • odporność na warunki zewnętrzne IP64
 • czas ładowania akumulatora do pełna: 2,5 godziny

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl