Choroba Hashimoto to przewlekłe schorzenie układu immunologicznego, jedna z najczęściej diagnozowanych przyczyn niedoczynności tarczycy. Cierpią na nią zwykle kobiety, choć zdarza się, że Hashimoto rozpoznawane jest u dzieci wczesnoszkolnych lub mężczyzn. Typowe dla choroby objawy można jednak pomylić z innymi schorzeniami. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże ocenić, z czym w rzeczywistości mamy do czynienia.
2024-01-10 11:00
Udostępnij
Choroba Hashimoto - pierwsze objawy

Do kogo udać się po pomoc?

Zauważyłaś, że przybierasz lub tracisz na wadze, mimo tego, że nie zmieniło się nic w Twojej diecie? Odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność, a na dodatek pojawiły się zaparcia? Koniecznie zrób podstawowe badania krwi! Lekarz rodzinny może zlecić badanie TSH – podstawę do rozpoznania chorób tarczycy. Możesz także poprosić o skierowanie na określenie poziomu FT3 i FT4.

Jeżeli te podstawowe badania będą nieprawidłowe, koniecznie musisz poszukać dobrego endokrynologa. Ile kosztuje konsultacja ze specjalistą? Przykładowo, koszt wizyty u endokrynologa w Warszawie zaczyna się od 200 zł.  

Specjalista przeprowadzi wywiad oraz zleci szczegółowe badania, takie jak przeciwciała przeciwtarczycowe (anty-TPO i anty-TG), tyreoglobulinę (TG) oraz przeciwciała przeciw receptorowi hormonu tyreotropowego (TRAb). Dopiero taki komplet badań da mu prawdziwy obraz choroby.

Jakie objawy zauważysz od razu?

Choroba Hashimoto uważana jest przez wiele osób za dość podstępną. Daje bowiem objawy, które łatwo przeoczyć bądź pomylić z innymi. Do pierwszych symptomów choroby zalicza się:

 • zwiększoną wrażliwość na zimno,
 • przewlekłe zmęczenie i senność,
 • suchość i bladość skóry,
 • opuchlizna na twarzy,
 • częste zaparcia,
 • łamliwość paznokci,
 • nadmierne wypadanie włosów,
 • bóle mięśni i osłabienie,
 • bóle oraz sztywność stawów,
 • nadmierny i niewyjaśniony przyrost masy ciała,
 • problemy z pamięcią,
 • stany depresyjne.

U kobiet zmagających się z chorobą Hashimoto często obserwuje się także zaburzenia miesiączkowania oraz problemy z zajściem w ciążę. Mogą wystąpić bardzo obfite krwawienia oraz bolesna menstruacja. Czasami miesiączki stają się bardzo nieregularne. Wszystkie te objawy również są podstawą do przeprowadzenia badań endokrynologicznych.

Jak wygląda leczenie Hashimoto?

Endokrynolog , po przeprowadzeniu niezbędnych badań zleca przyjmowanie leków, które przywrócą prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Ich dawka dostosowana jest do wieku, masy ciała, nasilenia niedoczynności oraz innych stosowanych leków. Lekarz musi wiedzieć, jakie leki i suplementy przyjmujesz na stałe - niektóre z nich mogą bowiem hamować wchłanianie lewotyroksyny (wytworzona forma hormonu tarczycy).

W leczeniu choroby Hashimoto równie ważna jest zmiana stylu życia oraz wdrożenie odpowiedniej diety. Umiarkowana aktywność fizyczna, dbałość o higienę snu oraz odpoczynek to tylko niektóre z elementów, nad jakimi trzeba popracować.

Dietę najlepiej ustalić indywidualnie z dietetykiem klinicznym. Zadba on, by w jadłospisie znalazła się odpowiednia podaż jodu, selenu, żelaza i cynku. Minerały te są bowiem bardzo ważne dla prawidłowej pracy tarczycy. Twoja dieta powinna być bogata również w błonnik (ze względu na często występujące zaparcia) oraz kwasy omega-3, które mają działanie przeciwzapalne.

Pamiętaj, że wcześnie wykrytą chorobę Hashimoto możesz łatwo kontrolować. Tylko do Ciebie zależy, jak dobrym zdrowiem będziesz się cieszyć.