Ćwiczysz już od jakiegoś czasu, ale nadal nie widzisz efektów? Zamiast spodziewanej poprawy formy czujesz zmęczenie? Bardzo możliwe, że coś robisz nie tak. Błędów może być wiele. Zarówno na etapie przygotowań treningu, jak i sposobie wykonywania ćwiczeń oraz w diecie.
2019-04-11 00:00
Udostępnij
5 najczęstszych błędów na siłowni

1: błędy w posiłku przedtreningowym

Posiłek przedtreningowy powinien być zjedzony co najmniej 2 godziny przed ćwiczeniami. Jest to czas potrzebny na strawienie pokarmu przez żołądek i uniknięcie uczucia ciężkości. Aby posiłek przedtreningowy został poprawnie wykorzystany przez pracujące mięśnie, należy dobrać go odpowiednio do efektów, jakie chcemy osiągnąć. Przede wszystkim posiłek musi być zbilansowany, czyli zawierać zarówno białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Należy unikać produktów o wysokiej zawartości błonnika, dań ciężkostrawnych i warzyw.

2: brak rozgrzewki

Aby przygotować organizm na wysiłek fizyczny, należy pamiętać o wykonaniu rozgrzewki. Dzięki niej temperatura ciała podnosi się, zwiększa się częstość bicia serca oraz poprawia ukrwienie narządów. Mięśnie bez odpowiedniego przygotowania do ćwiczeń mogą łatwo ulegać kontuzjom. Rozgrzewka powinna trwać minimum 10- 15 minut i być dostosowana do rodzaju ćwiczeń, które po niej będziemy wykonywać.

3: niepoprawna technika ćwiczeń

Jeżeli od samego początku przygody z siłownią wypracujemy sobie nieprawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń, efekty mogą nie pojawić się wcale. Dlatego do każdego treningu trzeba przygotować się teoretycznie. Z pomocą przyjść mogą filmy instruktażowe dostępne w sieci lub porada trenera personalnego. Jednym z ważniejszych zasad jest odpowiednie stopniowanie ciężaru obciążenia, które wykorzystujemy. Zaleca się także kontrolować poprawność ułożenia sylwetki - tutaj przydadzą się lustra na ścianach siłowni. Brak efektów może być także spowodowany monotonnością ćwiczeń. Mięśnie przyzwyczajając się do konkretnego rodzaju wysiłku, przestają reagować. Program treningowy powinien być ułożony tak, aby po 4 tygodniach zastępować stare ćwiczenia nowymi.

4: brak rozciągania po treningu

Po zakończeniu treningu warto wykonać kilka zabiegów, które przyspieszą regenerację i pozwolą uniknąć kontuzji. Najbardziej popularne przy umiarkowanym wysiłku jest rozciąganie statyczne. Dzięki niemu utrzymamy odpowiednią elastyczność układu ruchu. Dodatkowo, w celu rozciągnięcia można wykorzystać techniki masażu. Na każdej siłowni dostępne są specjalnie do tego przystosowane rolki, które służą do rozmasowania eksploatowanej części ciała.

5: brak reakcji na ból

Ból to sygnał alarmujący, nie zawsze świadczący o skuteczności ćwiczeń. Zazwyczaj informuje o negatywnym wpływie wysiłku na daną partię ciała. Jeżeli objawy występują po zakończonym treningu, mogą być spowodowane zmęczeniem mięśni. Gdy ból wystąpi podczas treningu, należy go przerwać i dać czas organizmowi na regenerację. W nagłych sytuacjach z pomocą mogą przyjść NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) np. ASPIRIN w postaci tabletek, które doskonale sprawdzą się w przypadku bólu mięśni i stawów. Natomiast jeżeli dolegliwości bólowe odczuwane są przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.