Gimnastyka oczu zajmie ci chwilę, a z pewnością przyniesie ulgę. Regularny trening zapobiegnie uczuciu dyskomfortu pracy, któremu towarzyszy swędzenie, pieczenie, łzawienie i mrużenie oczu. Objawy mogą się nasilić i prowadzić do trwałych schorzeń narządu wzroku.
1. Zwiększ pole widzenia
Oddal się od komputera, rozluźnij się. Zegnij ręce w łokciach i oprzyj o blat. Rozsuń ja tak, aby dłonie dotykały skroni (na wysokości oczu). Trzymając głowę nieruchomo, spoglądaj raz w prawą, raz w lewą stronę. Ćwiczenie powtórz 5 razy.
2. Rozluźnij oczy
Usiądź wygodnie. Przymknij powieki (nie zaciskaj ich mocno) i zasłoń dłońmi. Poruszaj przez chwilę rękami na przemian w górę i w dół. Wykonaj 5 razy.
3. Pomasuj powieki
Zamknij powieki, lekko dociskając samym opuszkiem palca wskazującego masuj zamknięta powiekę, następnie palcami ostukaj skórę wokół oczu. Powtórz także 5 razy.
4. Wyostrz wzrok

Zmruż oko i zasłoń je prawą dłonią. Wyciągnij przed siebie lewą rękę (wewnętrzną stroną w kierunku oka). Skoncentruj wzrok na czubkach jej palców. Powoli zbliżaj dłoń do lewego oka (na odległość nie mniejszą niż 10 cm), a następnie oddal ją na wyciągnięcie ramienia. Ćwiczenie wykonaj 5 razy.
Jak właściwie ustawić monitor komputera, aby jak najmniej nadwyrężać wzrok
- monitor nie powinien znajdować się na wysokości twoich oczu, najlepiej patrzeć na niego z góry, jeśli przestawienie monitora nie jest możliwe usiądź na wyższym krześle lub fotelu.
- monitor powinien być ustawiony na wprost ciebie, nie z boku
- usuń z monitora odblaski i odbicia, które powodują dodatkowe obciążenie dla oczu.
- nie siedź z nosem w ekranie, czytając odsuń się na odległość 60 cm.
- nie stawiaj komputera przy oknie albo naprzeciw niego.