fit.pl mobile logo

Czy pilnowanie bariery 10 tysięcy kroków dziennie ma sens?

Magiczne 10 tysięcy kroków, to zalecana przez specjalistów, dzienna dawka ruchu. Ale ile tak na prawdę to jest i czy rzeczywiście sprawi, że będziemy zdrowsi i szczuplejsi?

Dzisiaj, gdy w niemal każdej kieszeni siedzi smartfon liczenie kroków staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Są specjalne aplikacje, które uruchomione w tle, liczą pokonywany dystans. Oczywiście trzeba pamiętać, że to liczba orientacyjna. Nie zawsze przecież w trakcie dnia poruszamy się z telefonem przy sobie.

Same narzędzia też nie są idealnie dokładne. Oczywiście są bardziej specjalistyczne urządzenia pozwalające na liczenie kroków - krokomierze, inteligentne opaski czy zegarki. Co jeśli jednak nie mamy takiego urządzenia?

Ile to 10 tysięcy kroków?

Przyjmuje się, że 10 tysięcy kroków to dystans 5 kilometrów. Wlicza się w to każdy ruch - długie spacery, bieganie, chodzenie po schodach czy nawet wstanie od biurka i przejście do kuchni po kubek zielonej kawy.

Ile kalorii spala 10 tysięcy kroków?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak tempo marszu, płeć, masa mięśniowa oraz waga całego naszego ciała. Im więcej ważymy tym ruch w postaci 10 000 kroków będzie wymagał spalenia większej ilości kalorii. Generalnie przyjmuje się, że 10 tysięcy kroków spala około 400-500 kalorii.

Dla przykładu statystyczna osoba, ważąca 70 kg, po zrobieniu 10 tysięcy kroków spali około 440 kalorii.

I tu rodzi się kolejne pytanie - czy robiąc 10 tysięcy kroków dziennie schudnę?

Podobnie jak wyżej - to zależy. Najprościej mówiąc chudniemy gdy liczba spalonych kalorii jest większa niż liczba dostarczonych naszemu organizmowi w trakcie dnia. Zajadanie się więc frytkami, nawet po zalecanej dawce ruchu, nie jest dobrym pomysłem.

10 tysięcy kroków to też korzyści dla zdrowia

Nie samo odchudzanie powinno być naszym celem. W końcu w zdrowym ciele zdrowy duch. Ruch jest bardzo ważny, zwłaszcza dla osób mających siedzącą pracę. Regularne pokonywanie bariery 10 tysięcy kroków pozwala poprawić metabolizm, wyrównać poziom glukozy, obniżyć ciśnienie krwi, wzmocnić stawy i mięśnie.

Co zrobić aby zwiększyć liczbę codziennych kroków?

Kilka prostych trików sprawi, że znacznie poprawisz swój codzienny wynik. Spróbuj:

  • po pracy wysiąść jeden przystanek wcześniej i pozostały dystans pokonać na pieszo,
  • zrezygnuj z windy, wejdź po schodach,
  • do pobliskiego sklepu przejdź się spacerem, a nie samochodem,
  • wyjdź po obiedzie na spacer z rodziną lub przyjaciółmi,
  • spróbuj zacząć biegać - na początek wystarczą marszobiegi,

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl